۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۴
کد خبرنگار: 2205
کد خبر: 83730407
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۷۷ هکتار سامانه نوین آبیاری در سربیشه اجرا شد

بیرجند - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: ۲۷۷ هکتار سامانه نوین آبیاری سال گذشته با اعتبار دولتی یک میلیارد و ۹۰۳ میلیون تومان در این شهرستان اجرا شد.

مریم جوادی بایگی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این مقدار ۲۷۳ هکتار سیستم آبیاری کم فشار و چهار هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده است.

وی گفت: در مجموع با اجرای این طرح‌ها، ۶۹۴ هزار مترمکعب در مصرف آب بخش کشاورزی شهرستان صرفه جویی شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه با بیان اینکه تاکنون هزار و ۳۵۴ هکتار آبیاری تحت فشار و ۲ هزار و ۳۷ هکتار آبیاری کم فشار در شهرستان اجرا شده است اضافه کرد: با اجرای این طرح‌ها ۱۰ میلیون و ۹۵۷ هزار متر مکعب در آب بخش کشاورزی شهرستان صرفه‌جویی شده است.

وی اظهار داشت: در زمینه اجرای آبیاری نوین هرچه اعتبار اختصاص یابد به دلیل استقبال کشاورزان جذب می‌شود چرا که در چند سال اخیر مردم اثربخشی اجرای این طرح‌ها را دیده‌اند.

جوادی بایگی گفت: صرفه جویی در مصرف آب، سرعت بالای رویش گیاه، به کارگیری کود همزمان با آبیاری، جلوگیری از رشد بی رویه علف‌های هرز، صرفه جویی در مصرف انرژی، برداشت راحت تر محصولات و افزایش کمی و کیفی محصولات از مزایای به کارگیری روش‌های آبیاری نوین به شمار می‌رود.

وی افزود: امسال دولت برای اجرای یک هکتار آبیاری تحت فشار ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای یک هکتار آبیاری کم فشار هفت میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌کند.