اجازه سوء استفاده به متخلفان زیست محیطی در گیلان داده نمی شود

رشت- ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان هشدار داد: هیچ گونه اجازه سوء استفاده از شرایط کرونایی به متخلفان زیست محیطی در استان داده نخواهد شد.

ساسان کفایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر گشت و کنترل تمامی مناطق سازمانی تحت حفاظت درتعطیلات نوروزی با رعایت همه مسائل بهداشتی افزود: هر گونه اقدام به تخریب، تسطیح یا آتش زدن عمدی نیزارهای تالاب از چشم یگان حفاظت محیط زیست، پنهان نمی ماند و با متخلفان بدون اغماض برخورد خواهد شد.  
وی از همه مردم طبیعت دوست گیلان به دلیل نقش انکار ناپذیر آنان در حفظ انفال الهی و همراهی و همدلی با حفاظت محیط زیست گیلان قدردانی کرد و از آنان خواست هر گونه تخریب، تصرف غیر مجاز و تجاوز به عرصه های زیست محیطی را به نزدیکترین پاسگاه یا ادارات حفاظت محیط زیست استان، به منظور پیگیری موضوع و جلوگیری از روند تخریب گزارش دهند.
وی تصریح کرد: در روزهای اخیر دو دستگاه بیل مکانیکی که در محدوده تالاب بین المللی انزلی و در نقاط جداگانه قصد تخریب اراضی حواشی تالاب را داشتند، با اقدام به موقع کارشناسان و محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان انزلی توقیف شدند.
کفایی افزود: افراد سودجو که با هدف تصرف غیر قانونی اراضی حاشیه تالاب انزلی قصد تخریب و تسطیح اراضی تالابی بوسیله بیل مکانیکی را داشتند با هوشیاری و اقدام به موقع یگان حفاظت محیط زیست شهرستان انزلی شناسایی شده و ضمن جلوگیری از فعالیت آنان، بیل مکانیکی، توقیف و پرونده این تخلف به مراجع قضایی ارسال شد.
 به گفته وی، این اقدام در راستای حفظ و حراست از عرصه‌های محیط‌ زیست استان و مناطق تحت مدیریت با انجام گشت‌های شبانه‌روزی و پایش بازارهای محلی به صورت محسوس و نامحسوس انجام شده است.
کفایی تاکید کرد: اقدامات حفاظتی این یگان با قاطعیت کامل و با همراهی نیروی انتظامی استان و حمایت کامل دستگاه قضایی ادامه خواهد یافت.
تالاب انزلی از جمله تالابهای ساحلی است که در مجاورت دریای خزر و در محدوده شهرهای انزلی٬ صومعه سرا٬ رشت و رضوانشهر واقع شده است.

حوزه آبخیز تالاب محدوده ای به وسعت ۳۹۵ هزار هکتار است و بیش از ۱۵ رودخانه بزرگ و کوچک ّ آب حوزه را وارد تالاب انزلی می کنند و آب تالاب توسط چهار روگا به دریای خزر می ریزد.

در محدوده تالاب انزلی سه پناهگاه حیات وحش به نام های سلکه ( ۳۶۰ هکتار) ٬ سرخانکل(بیش از ۱۲۰۰ هکتار) ٬ چوکام (۴۴۹ هکتار) و یک منطقه حفاظت شده به نام سیاکشیم با وسعت ۵۲۰۰ هکتار قرار دارد.

تالاب انزلی از مناطق مهم برای زمستان گذرانی پرندگان در استان است، به طوریکه دربرخی از سال ها بیش از ۱۸۰ هزار پرنده آبزی و کنار آبزی در این تالاب سرشماری می شود. پلیکان خاکستری٬ اردک سرسفید٬ اردک بلوطی٬ قوی گنگ و فریادکش٬قوی کوچک٬ اردک تاجدار٬ عقاب تالاب٬ عقاب دریایی دم سفید٬ باکلان کوچک٬ اردک ارده ای٬ سرسبز٬ خوتکا٬ چنگر٬ سنقر تالابی ... از جمله پرندگان شاخصی است که در این تالاب زمستان گذرانی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =