قرارگرفتن در معرض آفتاب سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

کرمانشاه- ایرنا- یک کارشناس علوم تغذیه تاکید کرد: در معرض آفتاب قرار گرفتن به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه بهتر با ویروس کرونا می‌تواند بسیار مفید باشد.

علی اشرف رشیدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به نقش ویتامین دی در تقویت سیستم ایمنی بدن اظهارداشت: ویتامین دی یکی از مکمل های لازم به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود که به واسطه قرار گرفتن در برابر نور آفتاب در بدن به وجود می آید.
وی افزود: ویتامین دی را می توان با مصرف گوشت، ماهی های دریایی، تخم مرغ، کره و شیر تامین کرد البته قرار گرفتن در معرض نور آفتاب تامین این ویتامین را تسریع می کند.
این کارشناس علوم تغذبه ای عنوان کرد: افرادی که به هر دلیل با نور خورشید مواجهه کافی ندارند ممکن است دچار کمبود ویتامین D شوند که یکی از عوارض کمبود ضعف سیستم ایمنی بدن است.
رشیدی ادامه داد: این افراد شامل کسانی هستند که به تازگی مواجهه با نور خورشید نداشته‌اند و در چند ماه گذشته مکمل ویتامین D مصرف نکرده‌اند.
وی در خصوص نقش ویتامین D در پیشگیری از عفونت تنفسی و دیدگاه‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارد گفت: نقش ویتامین D در پیشگیری از عفونت تنفسی مورد سوال و مناقشه است هر چند آخرین گزارش چاپ شده در مجله معتبر BMJ اثر مثبتی را گزارش کرده است بخصوص د ر کسانی که کمبود ویتامین دارند.
این‌کارشناس علوم تغذیه ای تاکید کرد: نکته مهم آن است که کمبود ویتامین D انسان را مستعد مبتلا به عفونت‌های تنفسی می‌کند و دریافت بالای آن نیز کارایی ندارد.
رشیدی در خصوص مقدار دوز مورد نیاز افراد خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد استفاده از دوزهای کوچک روزانه یا هفتگی بهتر از دوزهای بزرگ باشدو با توجه به گزارشات متعدد از کمبود ویتامین D در مردم ایران پیشنهاد می‌شود که دستور عمل تجویز مکمل افراد بالای ۲ سال مصرف روزانه ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین و یا مصرف سه قرص ۲ هزار واحدی در هفته و افراد زیر ۲ سال ۴۰۰ واحد روزانه توصیه می‌ شود.
مصرف بیش از حد ویتامین مضر است
این کارشناس تغذیه در بخش دیگری از صحبت های خود مصرف بیش از حد این ویتامین را با نشانه هایی پریشانی گوارشی از جمله استفراغ، تهوع، و معده درد همراه دانست و گفت: مصرف دوز بالایی از ویتامین D۳ در بلند مدت ممکن است به تجمع بیش از اندازه این ماده مغذی در بدن منجر شود و آثار سمیت ممکن است برای چند ماه پس از توقف مصرف مکمل ها نیز ادامه یابد.
رشیدی با بیان اینکه مکمل‌های ویتامین D در ۲ نوع D۲ و D۳ می‌توانند مصرف شوند گفت: از آنجا که امکان دریافت بیش از اندازه ویتامین D از طریق رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض خورشید به تنهایی وجود ندارد، مصرف این ویتامین با رعایت سقف 10 هزار واحد در روز بلامانع است.
 وی همچنین با یادآوری اینکه ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ها دارد، گفت: با این وجود، میزان بیش از اندازه ویتامین D می تواند به ضرر سلامت استخوان تمام شود.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در ۲۴ ساعت گذشته با مثبت اعلام شدن تست هشت نفر آمار مبتلایان این استان به ۲۰۷ نفر رسید که ۲۶ نفر از آنان فوت کرده‌اند.

دکتر محمدابراهیم شکیبا روز شنبه ( ۹ فروردین) در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون یک هزار و ۹۲ بیمار مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری شدند که ۹۵۱ نفر از آنان ترخیص شده اند و اکنون ۱۱۵ نفر بیمار حاد تنفسی در بیمارستان های استان بستری هستند.