کرونا باطن ارزشمند فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی را به نمایش گذاشت

تهران- ایرنا- یک کارشناس مذهبی از ویروس کرونا به عنوان یکی از لشگریان پنهان الهی یاد کرد که باطن ارزشمند فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی را در عرصه جهانی به نمایش گذاشت.

حجت الاسلام جلال نوری کاخکی روز شنبه به خبرنگار معارف ایرنا گفت: یکی از معجزات جلوه قدرت پروردگار این است که انسان شاهد رویدادها و اتفاقاتی باشد که نمایانگر باطن و حقیقت جهان هستی است.

وی افزود: ویروس کرونا به عنوان یکی از لشکریان پنهان خداست؛ همچون پشه ای که نمرود را از پای درآورد، یا همچون لشکریان ابابیل که اصحاب فیل را نابود کرد. این حقیقت در صدر اسلام نیز تکرار شد تا جایی که خداوند در مورد کبوتر و عنکبوتی که پیامبر اکرم (ص) را از دست مشرکان و کفار قریش نجات داد در آیه ۴۰ سوره توبه فرموده‌ است:

«ﺍﮔﺮ شما ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺭﺍ ﻳﺎﺭﻱ ﻧﺪﻫﻴﺪ، ﻳﻘﻴﻨﺎً ﺧﺪﺍ ﺍﻭ ﺭﺍ ﻳﺎﺭﻱ ﻣﻰ  ﺩﻫﺪ؛ ﭼﻨﺎﻥ ﻛﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ هنگامی ﻳﺎﺭﻱ ﺩﺍﺩ ﻛﻪ ﻛﺎﻓﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﻣﻜﻪ ﺑﻴﺮﻭﻧﺶ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻲ ﻛﻪ ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﺩﻭ ﺗﻦ ﺑﻮﺩ. ﺁﻥ ﺯﻣﺎﻥ ﻫﺮ ﺩﻭ ﺩﺭ ﻏﺎﺭ (ﺛﻮﺭ در ﻧﺰﺩﻳکی  ﻣﻜﻪ) ﺑﻮﺩﻧﺪ؛ ﻫﻤﺎﻥ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻫﻤﺮﺍﻫﺶ ﮔﻔﺖ ﺍﻧﺪﻭﻩ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍﻩ ﻣﺪﻩ ﺧﺪﺍ ﺑﺎ ﻣﺎﺳﺖ . ﭘﺲ ﺧﺪﺍ ﺁﺭﺍﻣﺶ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ (ﻛﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﻃﻤﺄﻧﻴﻨﻪ ﻗﻠﺒﻲ ﺍﺳﺖ) ﺑﺮ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﻧﺎﺯﻝ ﻛﺮﺩ ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻟﺸﻜﺮﻳﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﻧﺪﻳﺪﻳﺪ، ﻧﻴﺮﻭﻣﻨﺪ ﺳﺎﺧﺖ ﻭ ﺷﻌﺎﺭ ﻛﺎﻓﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﭘﺴﺖ ﺗﺮ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩ.»

این کارشناس رسانه افزود: بر همین اساس می توان تصدیق کرد که بیماری کرونا اگرچه یک ویروس نامریی و پنهان است، ولی آمده است تا پوشالی بودن قدرت استکبار و استعمار را به جهانیان نشان دهد و آمده است که ارزش ها و اصول اخلاقی و معرفتی بشریت را نمایان کند و باورها و رفتارها و نظامات دنیا را تغییر دهد. 

وی ادامه داد: با توجه به رویدادهای چند هفته اخیر و مشاهده وضعیت فرهنگی و اخلاقی متزلزل در برخی کشورها که از ترس جانشان به دزدی و غارت فروشگاه ها مشغول شدند، این ویروس قدرتمند و با نفوذ نشان داد که اصالت و هویت ملی و دینی کدام فرهنگ و کشور، غنی تر و اصیل تر است؛ چرا که در مقابل چشم میلیاردها انسان و تمام رسانه های دنیا شاهد چنین صحنه هایی هستیم. در ایران اسلامی این ویروس مردم را در ظاهر خانه نشین و دور از هم قرار داده است، ولی باطن همدلی و همراهی ملت ایران را نشان می دهد.

ویروس کرونا باطن ارزشمند فرهنگ اصیل ایرانی را به نمایش گذاشت

نوری افزود: مشاهده جلوه هایی زیبا از ارزش های اخلاقی و انسانی از فداکاری پزشکان و پرستاران و خیرین به خوبی هویت مردم ایران را نشان می دهد. این ویروس باطن ارزشمند فرهنگ اصیل ایرانی بودن را به نمایش گذاشته است که چطور عموم مردم ایران ایثار می کنند.

وی اظهار داشت: مردم ایران در حساس ترین وضعیت سال و در بزرگترین رویداد فرهنگ ملی که تجلی بهار طبیعت و عید نوروز است و تمام فعالیت ها مانند سفر و زیارت در اوج شکوفایی قرار می گیرد، با توجه به  فهم و آگاهی خوبی که دارند از عید گرفتن و سفر و دید و بازدید نوروزی چشم پوشی کرده اند و بسیاری از مردم، نه با زور و اجبار بلکه بر مبنای درک و فهم از سفر خودداری کردند.

این کارشناس مذهبی افزود: مردم مهمان نواز استان ها نیز که چشم شان به نوروز بود تا هموطنان به شهرهای آنان بروند تا کسب و کارشان رونق بگیرد، با همان روی باز که در سال های گذشته از مردم دیگر شهرها استقبال می کردند، امسال از مردم تقاضا کردند که برای حفظ سلامت جامعه به شهر آن ها نروند و در فرصتی دیگر برای سفر اقدام کنند.

وی تاکید کرد: همین همبستگی ملی مردم  ایران بود که بسیاری از مراکز تولیدی و نیروهای مردمی را بسیج کرده تا  داوطلبانه و خیرخواهانه به تولید مواد ضدعفونی کننده و تولید ماسک بپردازند.

نوری درباره رعایت ارزش های دینی و اخلاقی از سوی مردم ایران در مقابله با کرونا گفت: مردم ضمن رعایت قانون و انجام خواسته مسوولان، از رفتن به شهرهای زیارتی خودداری و حتی از برگزاری نمازهای جماعت در مساجد خودداری کردند.

وی افزود: ملت ایران اسلامی با سلوک  عملی و اخلاقی همراه با فهم و درک عقلانی بدون ایجاد هرگونه حاشیه سازی برای حفظ امنیت، سلامتی و آرامش روحی جامعه در بهترین زمان های بندگی و نیایش یعنی ماه رجب و شعبان، مساجد و اماکن متبرکه را ترک و سجاده های اخلاص و بندگی را در خانه های خود پهن کردند و دعاگوی سلامتی دیکر هموطنانشان شده اند.

این پژوهشگر مذهبی اضافه کرد: همین هویت دینی و ارزش های اخلاقی توانسته صدها هزار نیروی بسیجی و سپاهی را به خدمت رسانی مشغول کند و شاهد هستیم که نیروهای ارتش و سپاه و نیروهای مردمی بسیج در کنار پاسداری از امنیت نظامی کشور به پاسداری از امنیت سلامت مردم مشغول شده اند و این امر باعث شده است که توان ملی کشور برای مبارزه با کرونا مضاعف شود.

وی افزود: اینجا ایران است که در آن فرهنگ ملی و دینی مردم در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان رفتاری اخلاقی تر و انسان مدار تر از خودشان در حساسترین روزهای ملی و مذهبی نشان می دهند و ملت ایران نشان داد که پای ارزش های اخلاقی و اسلامی خود ایستاده اند و در بدترین شرایط تحریمی و بحران جهانی، اهل گذشت و ایثار هستند. 

نوری ادامه داد: همان گونه که مردم ایران اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس که از مرزهای این کشور پاسداری کردند، اکنون پزشکان و پرستاران و کادر درمانی در صف اول این جبهه از سلامت تک تک مردم مراقبت می کنند.

قدردان فرهنگ ملی و هویت دینی خود باشیم

وی اضافه کرد: این ویروس نشان داد که ما مردم ایران باید قدردان فرهنگ ملی و هویت دینی خودمان باشیم. البته نمی توان انکار کرد در مقابل این اکثریت نیز عده ای اندک با نیت سودجویی یا افرادی متعصب و منفعت طلب وجود دارند، ولی همواره  اکثریت مطلقی با حفظ اصالت و شانیت اسلامی و ایرانی بودن، جلوه هایی از فرهنگ اصیل دینی و ملی را به نمایش گذاشتند.

نوری افزود: همین اصالت باعث شد تا مالکان بسیاری از مغازه ها و پاساژها از گرفتن اجاره و سود چشم  پوشی کنند و فرهنگ ایثار و شهادت در سنگری دیگر تجلی یابد و شاهد گذشت و فداکاری پزشکان و پرستاران باشیم. ما ملت ایران چه شیعه و چه اهل سنت به خودمان افتخار می کنیم که پیرو اهل بیت و مکتبی هستیم که به ما درس اخلاق و انسانیت را آموزش دادند.

وی اضافه کرد: ما افتخار می کنیم که اگر سال های بسیاری را تحت فرهنگ رسالت رسول اکرم (ص) و عدالت علی (ع) و شجاعت امام حسین (ع) تربیت شده‌ایم و در عزاداری ها سینه می زنیم، امروز نیز به عشق ائمه علیهم السلام برای شکست ویروس کرونا سینه های خود را سپر کرده ایم.

این کارشناس رسانه افزود: ملت ایران با همان درک و فهم ایرانی و اسلامی خود، هم از درآمد و ثروت چشم پوشی و ز سفرها و زیارت ها که دلتنگی یک ساله را از بین می برد گذشت کردند. مردم ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا نشان دادند که اخلاق مدار، مومن تر و فهمیده تر هستند و این تربیت محصول همان فرهنگ ملی و دینی است که قرآن کریم، سنت نبوی و سیره ائمه معصومین به ما آموزش داده اند که در صحنه عمل اهل رعایت ارزش ها و پاسداری از کرامات اخلاقی باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =