میزان مرگ و میر کرونایی ها در البرز کاهش یافت

کرج - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که شناسایی سریع بیماران و درمان مناسب افراد مبتلا به کرونا ، موجب کاهش مرگ و میر این بیماران در البرز شده است.

دکتر حسن ایلانلو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران  اظهار داشت: میزان مرگ و میر کرونا در برخی از کشورها  بالای ۱۰ درصد است اما در برخی دیگر زیر ۶ درصد می باشد و علت مرگ و میر بالا ناشی از بی توجهی به بیماران مشکوک یا دارای علائم اولیه کرونا است. اگر بیماران مشکوک در همان روزهای نخست شناسایی و به صورت سرپایی درمان شوند ، کرونا به راحتی قابل کنترل خواهد بود و میزان مرگ و میر به پائین ترین سطح خواهد آمد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت : بر همین اساس استان البرز در زمینه شناسایی افراد مشکوک و تشخیص سریع کرونا در کشور پیشگام است. در روزهای نخست شیوع کرونا برخی روزها تعداد مرگ و میر به حدود ۱۵ نفر رسید اما اکنون به حدود سه نفر تا پنج نفر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: روزانه یکصد مورد آزمایش کرونا در استان البرز انجام می شود و همین امر باعث شده تا میزان مرگ و میر بیماران کرونایی نسبت به روزهای نخست شیوع این بیماری به سطح پایینی برسد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز ، علت بالا بودن  میزان مرگ و میر براثر کرونا در برخی استان های کشور بالا را  ناشی از محدودیت امکانات برای تشخیص سریع این بیماری دانست و 

 گفت : در بیشتر استان های کشور روزانه کمتر از ۳۰ مورد تشخیص کرونا انجام می شود و این  امر در گسترش شیوع کرونا و افزایش مخاطرات آن تاثیر دارد.

ایلانلو اظهار داشت: بیماران دارای علائم اولیه کرونا می بایست در همان روزهای نخست  شناسایی و تحت درمان و مراقبت قرار گیرند و لازم نیست در بیمارستان ها بستری شوند، نگهداری افراد مشکوک به کرونا در مکان های خاص موجب می شود تا کرونا کمترین تاثیر را در شیوع داشته باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرزبا قدردانی از اقدام مسوولان کشور به خاطر اجرایی شدن طرح فاصله اجتماعی ،کنترل سفرهای مردم و تعطیلی بخشی از مراکز خرید و تجمعات 

گفت : این اقدام نقش موثری در مهار سریع کرونا داشته و مشکلات را به حداقل می رساند که اعمال این مقررات از توصیه های اکید نظام سلامت کشور بوده و باید همه مردم برای ریشه کن کردن کرونا در انجام آن همکاری لازم  را داشته باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز به روند شیوع کرونا در این استان اشاره کرد و بیان داشت : با وجود اینکه تمام توان نظام سلامت در البرز پای کار آمده و اقدامات بسیار خوبی برای کنترل و درمان کرونا انجام شده اما بی احتیاطی بخشی از مردم در روزهای اخیر سبب شده تا هنوز ما شاهد کاهش میزان ابتلا به این بیماری در استان نباشیم.

ایلانلو گفت : با اینکه البرز وارد چهارمین هفته شیوع کرونا شده اما هر روز بین ۸۰ تا ۹۰ بیمار در بیمارستان ها بستری می شوند و به همین تعداد نیز افراد بهبود یافته به منازل بازمی گردند.

وی اظهار داشت: در واقع روند ابتلا به کرونا در البرز ثابت مانده و شمار افراد بستری در بیمارستان ها بین ۴۵۰ نفر تا ۵۰۰ نفر می باشد که رعایت الزامات بهداشتی مهمترین عامل در پیشگیری و کنترل کرونا است. بین پنج تا ۱۰ درصد بیماران بستری شده در مراکز درمانی البرز از سایر مناطق کشور هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز تاکید کرد که با مدیریت مناسب دارو و درمان بیماران ، اکنون در این بخش مشکلی در استان وجود ندارد اما مهمترین نگرانی این است که بخشی از جامعه هنوز کرونا را جدی نگرفته  و برای خود و دیگران مشکل ایجاد می کنند.

وی درخصوص قوی و ضعیف شدن کرونا در البرز و کشور گفت : هنوز هیچ مدرکی دال بر قوی یا ضعیف شدن این ویروس وجود ندارد و همه باید برای پیشگیری و کنترل آن پای کار بیایند و با عزم ملی و رعایت موازین بهداشتی این بیماری را کنترل کنند.

تاکنون تست کرونای یک هزارو۵۵۸ نفر در استان البرز مثبت شده که ۱۴۹ نفر از این افراد فوت کرده اند ضمن آنکه ۲۹ مرگ مشکوک نیز در این استان ثبت شده است.

اکنون ۴۵۰ بیمار مشکوک و قطعی کرونا در بیمارستان های البرز بستری هستند.

استان البرز در مسیر مسافران ۱۴ استان کشور قرار دارد.

ویروس کرونا که به طور رسمی کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به ۱۹۹ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =