سفیر جدید ایران بر عزم تهران برای توسعه روابط با برازیلیا تاکید کرد

تهران- ایرنا- «حسین قریبی» سفیر جدید ایران در برزیل رونوشت استوارنامه خود را تسلیم قائم مقام وزیر امور خارجه برزیل کرد.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، اوتاویو براندلی قائم مقام وزیر خارجه برزیل با اشاره به روابط تاریخی دو کشور و اینکه ایران اولین کشوری بود که سفارت خود را در پایتخت جدید برزیل در سال ۱۹۶۰ تاسیس کرد، گفت: زمینه‌های زیادی برای توسعه وگسترش بیش از پیش روابط دوجانبه بین دو کشور وجود دارد که نیازمند همکاری نزدیک طرفین است و برزیل برای تحقق این امر آمادگی دارد.
وی ادامه داد: بحران ناشی از ویروس کرونا نشان داد که همیشه مشکلات فراگیری در جهان وجود دارند که نیازمند همکاری کشورها با یکدیگر برای مهار آن است. 
حسین قریبی سفیر جدید ایران نیز با اشاره به اهمیت برزیل به عنوان بزرگترین اقتصاد منطقه آمریکای لاتین و یکی از قدرت‌های اقتصادی نوظهور در عرصه جهانی و عضو گروه بریکس، بر عزم تهران برای توسعه و گسترش روابط با برازیلیا تاکید کرد. 
وی با اشاره به مواضع اصولی و مشترک دو کشور در بسیاری از موضوعات بین‌المللی، روابط بین دو ملت در بیش از یک قرن گذشته را همواره دوستانه و به نفع دو کشور توصیف کرد و با توجه به ظرفیت‌های بالای دو کشور، ارتقاء و تنوع بخشیدن به روابط تجاری و بازرگانی را از اولویت‌های تلاش‌های خود در دوره ماموریتش در برازیایا برشمرد. 
برزیل با هشت و نیم میلیون کیلومتر مربع مساحت، ۲۱۰ میلیون نفر جمعیت، ۲۰۳۳ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی و چهارصد میلیارد دلار تجارت خارجی سالانه هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است و مهمترین شریک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در قاره آمریکا است.  
مطابق تصمیم وزارت امور خارجه برزیل و با توجه به تعطیلی سازمان‌های دولتی و مراکز عمومی در برزیل به جهت شیوع ویروس کرونا و با هدف تسهیل شروع به‌کار رسمی سفرای جدید الورود به برزیل، ملاقات‌های دیپلماتیک به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =