قیمت قارچ دکمه‌ای در چهارمحال و بختیاری ۵۰ درصد کاهش یافت

شهرکرد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت:در پی شیوع ویروس کرونا و کاهش تردد بین استانی، اکنون قیمت قارچ دکمه‌ای در استان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

ابراهیم شیرانی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا، قیمت هرکیلوگرم محصول قارچ دکمه‌ای  تولیدی در استان را ۱۲۰ هزار ریال عنوان کرد و اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا و کسادی بازار، قیمت هر کیلوگرم از این محصول به ۶۰ هزار ریال رسید، که پایین‌تر از قیمت تمام شده تولید است.  

وی تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد قارچ تولیدی به استان‌های اصفهان و خوزستان ارسال می‌شود، که با توجه به شیوع ویروس کرونا در سطح کشور و کاهش حمل و نقل، بخش عمده‌ای از محصول قارچ تولیدی استان روی دست تولیدکنندگان مانده است.

شیرانی، به تولید بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ تن محصول قارچ دکمه‌ای در این استان در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: این استان رتبه پنجم تولید این محصول در کشور را دارد. 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان افزود:با برنامه‌ریزی انجام شده در سال جاری بیش از ۲۰۰ تن محصول قارچ به تولیدات این استان افزوده خواهد شد که تولید این محصول در استان  با توجه شرایط آب و هوایی، از ظرفیت بالای برخوردار است.   

وی، میزان اشتغال در زمینه تولید قارچ استان را ۸۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۵۰ نفر در مشاغل خانگی و ۶۵۰ نفر نیز در واحدهای صنعتی مشغول به کار هستند.
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری، توسعه کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای را ازسیاست‌های وزارت جهادکشاورزی عنوان کرد و ادامه داد: ۳۰ واحد صنعتی و ۱۵۰ واحد تولید خانگی در خصوص تولید قارچ دکمه‌ای فعال است.
شیرانی افزود: روستای 'قلعه ممکا' چهارمحال و بختیاری به عنوان دهکده پرورش قارچ کشور از مهمترین مراکز تولید قارچ استان است.
به گفته وی، با فعال‌سازی ۱۵۰ واحد تولید قارچ خانگی در مناطق روستایی و شهری در دولت تدبیر و امید، افزون بر یکهزار تن قارچ دکمه‌ای تولیدی استان به صورت خانگی تولید شد.

به گزارش ایرنا، ویروس جدید کرونا کووید ۱۹ نام دارد، این ویروس اکنون به بیش از ۱۰۰ کشور جهان سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا در مورد بهداشت جهانی؛ وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و جلوگیری از سفر و تجمع و اجتماعات، نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =