تماس ترامپ با شی؛ مبتلایان به کرونا در آمریکا از ۱۰۰ هزار نفر گذشتند

نیویورک- ایرنا- مبتلایان به ویروس جدید کرونا در ایالات متحده آمریکا تا عصر جمعه به یکصد هزار و ۷۱۷ نفر رسید.

در آخرین آماری که دانشگاه جان هاپکینز منتشر کرده است، تعداد یک هزار و ۵۴۴ نفر هم در این کشور به علت کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

در ایالت نیویورک هم ۳۶۶ نفر مبتلا به کرونا و ۸۷ نفر هم با احتمال به کرونا جان باخته‌اند. ایالت واشنگتن هم با ۱۰۹ نفر مرگ و میر ناشی از این بیماری در رتبه دوم قرار دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از مدت‌ها مقاومت برای اجرای قانون تولید دفاعی، سرانجام پیتر ناوارو مشاور تجاری کاخ سفید را مسئول هماهنگی اجرای این قانون انتخاب کرد.

دونالد ترامپ در نشست خبری مربوط به ویروس کرونا هم نشان داد که همچنان دغدغه انتخابات را دارد و اظهار کرد: نگاه کنید دو سال پیش در اثر حضور من در کاخ سفید، اقتصادمان بسیار خوب، شاخص سهام افزایش یافته و بیکاری کاسته شده بود که ناگهان با یک دشمن نامرئی مواجه شدیم.

وی افزود: ما بر آن پیروز می شویم و قوی‌تر و محکم‌تر از آنی خواهیم شد که قبلا بوده ایم.

رئیس جمهوری آمریکا که صبح امروز درباره عملکرد جنرال موتورز ابراز نارضایتی کرده بود، گفت: من از جنرال موتورز راضی نیستم. آنها کارخانه های متعددی را در ایالت‌ها ما بستند و آن‌ها را در کشورهای دیگری که نمی خواهم اسم ببرم، مستقر کردند.

ترامپ افزود: با این حال فکر می کنم که «پیتر» بتواند هماهنگی برای بازکردن کارخانه اوهایوی جنرال موتورز را سریعتر انجام دهد تا دستگاه‌های تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) را تولید کنند.

وی در بخش دیگری از این نشست درباره عملکرد فرمانداران دموکرات در ایالت‌های واشنگتن، میشیگان و نیویورک سخن گفت و از آنها خواست که از او تقدیر کنند.

رئیس جمهوری آمریکا فرماندار میشیگان را «زن در میشیگان» خطاب کرد.

ترامپ بار دیگر مدعی شد که فرماندار نیویورک را به دلیل ندانستن یا عدم پذیرش دستگاه‌های تنفس مصنوعی دولت فدرال مقصر دانست و گفت:  من مقصر نیویورک نیستم. فرماندار آنجا مقصر دانست.

اندرو کومو فرماندار نیویورک بارها از کمبود دستگاه‌های ونتیلاتور هشدار داده است. او گفته است ما به بیش از ۷ هزار دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داریم در حالی که ونتیلاتورهای ارسال شده تنها سه هزار و ۲۰۰ عدد بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا که از آثار منفی ویروس جدید کرونا بر شرایط کشورش بسیار سردرگم است، اظهار کرد: شما می‌توانید آن را میکروب، آنفولانزا یا ویروس بنامید. می توانید اسم های مختلفی بگذارید. من مطمئن نیستم کسی حتی بداند آن چیزی است.

تماس با رئیس جمهوری چین

ترامپ که چند روز پیش در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تماس با رئیس جمهوری چین واقعیت را نگفته بود، اظهار کرد: من با رئیس جمهوری چین در شامگاه گذشته تلفنی صحبت کردم. برای من شگفت آور بود. حدس می زنم حداقل یک ساعت با هم صحبت کردیم.

وی افزود: ما درباره اینکه آیا چه شده است، چگونگی این اتفاق و چرایی آن تبادل نظر کردیم. درباره اینکه چه چیزی بیش از همه موثر است. روابط ما با چین بسیار خوب است. ما همچنین درباره توافق تجاری گفت وگو کردیم. ما درباره واکسن و درمان این بیماری هم صحبت کردیم.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: من فکر می کنم در رسیدن به واکسن بسیار نزدیک هستیم اما باید ببینیم چه می شود.

تسریع در بازگشایی فعالیت‌ها

ترامپ درباره زمان پایان یافتن به تعطیلی کشور هم گفت: می خواهم مناطقی که از نقطه اوج عبور کرده اند یا آلودگی کمتری دارند هرچه سریعتر به فعالیت خود بازگردند اما می خواهیم این بازگشایی همراه با ایمنی باشد.

وی افزود: امیداورم که کمتر از یک ماه به طول انجامد. شب گذشته خیابان مدیسون و پنجم منهتن را نگاه می کردم، هیچ کسی در خیابان نبود. در شرایط عادی نمی توانستیم پیاده‌روها را ببینیم. گفتم نمی‌توانم باور کنم که نه ماشینی هست و نه عابری.

رئیس جمهوری نیویورکی آمریکا ادامه داد" هیچ گاه پیش از این ندیده بودم. ما درباره فاصله اجتماعی سخن می گوییم اما قانونی برای بازداشت آنها نداریم. من فکر می کنم نخست آنکه مردم ترسیده‌اند و دوم اینکه می خواهند هرچه سریعتر بر آن پیروز شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =