انتقاد روسیه از آمریکا در پی اتهام به چین برای  شیوع کرونا

مسکو - ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا که چین را مسئول شیوع کرونا خوانده، انتقاد کرد و آن را جنگ اطلاعاتی علیه چین دانست.

به گزارش روز شنبه ایرنا، ماریا زاخارووا در مطلبی در حساب کاربری فیسبوک خود با استناد به اخبار رسانه‌ها نوشت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا قصد دارد از اصطلاح ویروس ووهانی برای توصیف ویروس کرونا استفاده کند و چین را دارای مسئولیت ویژه در شفافیت مربوط به این بیماری می داند. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه به نقل از پمپئو وزیر خارجه آمریکا افزود: اهمیت دارد که همه در جهان این واقعیت را درک کنند که این ماجرا (شیوع کرونا) چگونه آغاز شد زیرا که ما نیاز به شفافیت داریم تا اینکه زندگی انسانها نجات بیابد.

زاخارووا همچنین به این بخش از مصاحبه پمپئو اشاره کرد که گفته است دولت چین پیش از همه از این مساله (شیوع کرونا) اطلاع یافت.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این نمونه ای از جنگ اطلاعاتی (آمریکا علیه چین) است.

 ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.  

تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار نفر در جهان به این ویروس مبتلا و حدود ۱۱۱ هزار نفر نیز نجات یافته و بیش از ۲۳ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

ایتالیا با بیش از هشت هزار جانباخته بیشترین آمار فوتی در این بحران جهانی را به خود اختصاص داده است و پس از این کشور اسپانیا با چهار هزار کشته تا امروز در جایگاه دوم است ضمن اینکه ایالات متحده آمریکا از نظر تعداد مبتلا با بیش از ۸۵ هزار مبتلا و یک هزار و ۲۸۸ کشته تا این لحظه چین مبدا انتشار ویروس را هم از نظر شیوع پشت سر گذاشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =