«پاندمی‌» زمانی برای تحریم‌های اقتصادی آمریکا نیست

تهران - ایرنا- «جفری ساکس» استاد توسعه پایدار و استاد سیاست بهداشت مدیریت دانشگاه کلمبیا و «فرانچسکو رودریگز» اقتصاددان و مدیر بنیاد نفت برای ونزوئلا ادامه تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم و تاکید کردند: «پاندمی‌» زمانی برای تحریم‌های اقتصادی این کشور نیست.

ساکس و رودریگز روز گذشته در مقاله ای در روزنامه دیلی ماوریک با عنوان « پاندمی (شیوع جهانی ویروس کرونا) زمانی برای تحریم های اقتصادی آمریکا نیست» ضمن محکوم کردن تحریم های آمریکا علیه ایران، یادآور شدند: «دونالد ترامپ» در چند سال گذشته به طور یک جانبه تحریم‌های شدیدی را بر چند کشور به اجرا گذاشت که قصد دارد دولت‌های آنها را مجازات کند. اکنون که کل دنیا با پاندمی‌ کوید ۱۹ مواجه شده، تحریم‌های ایالات متحده تهدیدی مستقیم برای زندگی مردم این کشورها و دیگر افراد به شمار می‌رود که این تحریم‌ها باید بلافاصله برداشته شوند.
نویسندگان تاکید کردند: تحریم‌های آمریکا با جلوگیری از دسترسی به ارز خارجی و محدود کردن توانایی واردات کالاهای پزشکی اساسی زیرساختارهای بهداشت ایران را تضعیف کرده است و آنگونه که «میشل باشله» رئیس واحد حقوق بشر سازمان ملل در آگوست گذشته هشدار داد؛ «تحریم‌ها گستردگی بسیار زیادی دارند و نمی‌توان اقدامات کافی را برای کاهش تاثیر آنها بر آسیب‌پذیرترین بخش‌ها و اقشار جامعه به عمل آورد؛ به ویژه اینکه تحریم‌ها تاثیرات منفی بسیار عمیقی بر حق دسترسی به بهداشت و غذا داشته است.»

در ادامه این مقاله آمده است: دولت ترامپ به جای تعلیق تحریم‌های اقتصادی در دوران پاندمی، آنها را تشدید کرده و با محدود ساختن دسترسی کشورهای آسیب دیده به منابع ارزی، اثرات منفی سقوط جهانی بهای نفت را چند برابر کرده است و درست همین هفته گذشته وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، 9 شرکت از جمله بازوی سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی را به خاطر همکاری با بخش پتروشیمی‌کشور در فهرست سیاه قرار داد.
به اعتقاد ساکس و رودریگز، مقام های آمریکایی ادعا می‌کنند که در تحریم‌ها استثنائاتی برای معاملات مرتبط با کالاهای بشردوستانه درنظر گرفته شده است اما آنهایی که با ایران کار می‌کنند به خوبی می‌دانند که این یک دروغ است.

آنان یادآور شدند: علاوه بر این، تحریم‌های اقتصادی نه تنها توانایی کشورهای هدف قرار گرفته را برای پرداخت هزینه واردات ضروری کاهش می‌دهد بلکه ریسک مقرراتی و شهرت را برای هرنوع تجارت با آن دولت‌ها به همراه دارد.

در ادامه این مقاله آمده است: اگر دولت‌ها نتوانند خسارات وارده به کارگرانی که در خانه می‌مانند را جبران کنند، پیروی از اقدامات قرنطینه‌سازی و فاصله‌گذاری اجتماعی که متخصصان برای ریشه‌کن سازی کوید ۱۹ توصیه کرده‌اند، تقریباً غیرممکن خواهد بود و کشورهایی که منابع مالی عمومی ‌آنها به خاطر تحریم‌ها آسیب دیده‌، توانایی تامین منابع چنین یارانه‌هایی را ندارند.
ایالات متحده باید بلافاصله همه تحریم‌ها علیه کشورهای درگیر گرونا را به حالت تعلیق درآورد؛ همچنین ایالات متحده باید از سنگ‌اندازی در مسیر تلاش‌های کشورها برای دسترسی به منابع مالی چند جانبه با هدف پرداختن به این وضعیت اضطراری دست بردارد.

در پایان این دو استاد دانشگاه و اقتصاددان تاکید کردند: تحریم‌های اقتصادی آمریکا، میلیون‌ها انسان را دچار درد و رنج کرده است و به زودی جان ده‌ها هزار نفر و شاید بیشتر را خواهد گرفت که تشدید مشقت‌های افراد غیرنظامی ‌با هدف وادارسازی آنها به تغییر رفتار دولت‌هایشان از بعد اخلاقی اشتباه و از جنبه قوانین بین‌الملل ممنوع است. ضمن اینکه استفاده از این راهبرد در زمان بحران سلامتی که جهان در دوران مدرن با آن روبرو شده است تنها بی‌احترامی ‌نابخردانه به زندگی انسان‌ها و کوچک شمردن هنجارهای رفتارهای مدنی را نشان می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =