واکنش ها به تعیین هیات مذاکره کننده با طالبان در افغانستان

کابل - ایرنا - دولت افغانستان فهرست هیاتی از مذاکره کنندگان با طالبان را امروز جمعه با تغیراتی اندکی بار دیگر منتشر کرد که این اقدام با واکنش های مثبت و منفی در داخل این کشور مواجه شده است.

چهارشنبه شب گذشته فهرستی   از سوی برخی مشاوران ریاست جمهوری افغانستان منتشر شد که  اسامی افراد هیأت مذاکره کننده با طالبان در آن قرار داشتند، اما این فهرست از طرف وزارت دولت در امور صلح تائید نشد.اکنون بار دیگر این فهرست با جابه جایی نام سه تن از افراد قبلی به عنوان فهرست نهایی منتشر شده است.

دولت افغانستان دراین زمینه اعلام کرد:  این گروه متشکل از نمایندگان دولت، زنان، احزاب سیاسی، علما، جوانان و جامعه مدنی است که به نمایندگی از مردم افغانستان با طالبان گفتگو خواهند کرد.

معصوم استانکزی رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان رهبری این تیم را برعهده دارد و امین احمدی، ضراراحمدمقبل، محمدناطقی، حفیظ منصور، عبدالهادی ارغندیوال، باتور دوستم، خالد نور، نادرنادری، عبدالمتین بیگ، غیرت بهیر، حبیبه سرابی، فوزیه کوفی، فاطمه گیلانی، غلام فاروق مجروح، شریفه زرمتی، ایوب انصاری، رسول طالب، کلیم الله نقیبی، عنایت الله بلیغ، شهلافرید نیز افرادی هستند که در این فهرست قرار دارند.

محمدامین احمدی، محمدناطقی» فاطمه گیلانی، حفیظ منصو، باتور دوستم افرادی هستند که  نمایندگی تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله را دارند.

گروه عبدالله عبدالله تاکنون در باره فهرست منتشر شده به صورت رسمی واکنش نشان نداده است اما برخی از اعضای ارشد این تیم گفته اند که ۱۵ تن از افراد تعیین شده از اعضای گروه اشرف غنی هستند و صرفا پنج تن از آنان در فهرست مذاکره کنندگان قرار دارند.

«محمدامیراسماعیل خان» از رهبران سابق جهادی این تیم را در برابر گروه طالبان در مذاکرات سیاسی و فنی ناتوان خوانده و گفته است که آنها نمی توانند از حق و حقوق سیاسی، مدنی، فرهنگی و اجتماعی مردم دفاع کنند.

اسماعیل خان افزود: این افراد در خارج از کشور بزرگ شده اند و هیچ آگاهی از جریان ها و وضعیت کشور ندارند و نمی توانند در این مذاکره موفق باشند.

«سیداسحاق گیلانی» هم در واکنش به تعیین هیأت مذاکره کننده به رسانه های افغانستان گفت: کسانی باید شامل هیأت باشند که سالها با طالبان توسط سلاح، قلم و افکار خود مبارزه کرده اند و تیم تعیین شده توانایی و صلاحیت لازم را ندارد.

«عبدالله قرلق» معاون حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری عبدالرشید دوستم نیز دراین زمینه اظهار کرد : اگر تیم ثبات و همگرایی با این هیأت موافقت کند و ترکیب آن را بپذیرد، جنبش نیز راضی است.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار نیز از ترکیب این هیأت ابراز نگرانی کرده است، در حالی که نام «غیرت بهیر» از افراد شناخته شده این حزب در فهرست منتشر شده از طرف دولت وجود دارد.

«جلال الدین شینواری» از اعضای سابق رهبری طالبان نیز در این زمینه گفت: اگر تمام احزاب سیاسی افغانستان با این فهرست توافق نظر داشته باشند، طالبان هم این هیأت را خواهند پذیرفت.

«محمدامین احمدی» رئیس دانشگاه خصوصی ابن سینای کابل که  در فهرست هیأت مذاکره کننده قرار دارد، در صفحه فیسبوک خود ابراز امیدواری کرد: ترکیب هیأت از هر جهت بر اساس اجماع سیاسی حامیان نظام جمهوری  باشند.

وی گفت: اعضای هیأت هرکدام از  طرف یک جناح سیاسی پیشنهاد شده است و  من نیز از طرف محمد کریم خلیلی رهبر حزب  وحدت اسلامی و  رئیس شورای عالی صلح به عنوان یک فرد غیر حزبی اما ملی پیشنهاد شده ام.

احمدی تأکید کرد: اگر در نهایت مامور انجام این وظیفه  سنگین  شوم  براساس وجدان آزاد و اصول اساسی که به طور قاطع به آن باور دارم از همه مردم افغانستان در این  مذاکرات نمایندگی می کنم و کوشش خواهم کرد که از آزادی و برابری همه شمول که به آن باور دارم دفاع کنم.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان در قطر نیز گفت: تاکنون دو نشست از راه دور از طریق ویدئو کنفرانس بین آمریکا، طالبان، صلیب سرخ و دولت افغانستان برگزار شده است که در آن توافق صورت گرفته تا آزادی زندانیان طالبان از  روز ۳۱ ماه مارس  جاری براساس فهرست طالبان از زندان بگرام آغاز شود. تنها چالش موجود در حال حاضر بحران سیاسی است که بین اشرف غنی و عبدالله پس از مراسم تحلیف هر دو طرف در ۱۹ اسفند ماه ایجاد شده و کشور را به دو بخش تقسیم کرده است.

عبدالله عبدالله پس از ناکامی مایک پمپئو در کابل، روز گذشته (پنجشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی پیشنهاد کرد که یک هیأت  ۳ تا پنج نفره از بزرگان افغانستان تعیین  شود تا آنها در مدت  ۱۰ روز آینده بحران موجود را حل کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =