راه‌های دسترسی به شهر تاریخی بلقیس بسته شد

بجنورد- ایرنا- روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی اعلام کرد: در راستای ممنوعیت ورود گردشگر و مسافر به شهر تاریخی بلقیس در شهرستان اسفراین، راه‌های دسترسی به این مجموعه بسته شد.

 به‌گزارش روابط عمومی این اداره‌کل، با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری ممنوع اعلام شده که در این راستا، راه‌های دسترسی به این شهر تاریخی خراسان شمالی از امروز (جمعه) بسته شده است.

در تعطیلات نوروز پارسال حدود ۳۰ هزار گردشگر از این مجموعه تاریخی، به عنوان دومین بنای عظیم خشتی و گلی ایران، دیدن کردند که سه تن از آنان، گردشگران اروپایی بودند.

شهر بلقیس واقع در سه کیلومتری جنوب شهر اسفراین با شماره ۴۴۹۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده  است.

این شهر بقایای شهر کهن اسفراین در خراسان شمالی است که از سده‌های نخستین اسلام شکل‌گرفته و تا پایان دوره صفوی و اوایل قاجار زندگی در آن جریان داشته و به عبارتی بیش از هزار سال تاریخ اسفراین را در دل خود جای داده است.

انجام مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناختی منجر به معرفی شهر بلقیس و تبیین اهمیت‌های فرهنگی آن شده و باعث تأسیس پایگاه میراث فرهنگی شهر بلقیس در سال ۱۳۸۸ شد. از این زمان، پایگاه شهر بلقیس به‌موازات کاوش‌های باستان‌شناختی، به انجام فعالیت‌های مرمتی در بخش‌های مختلف شهر به‌ویژه مرمت ارگ و نیز مقبره شیخ آذری پرداخته و برنامه‌های گسترده‌ای برای شناسایی و معرفی این میراث ارزشمند باستانی در دستور کار دارد.

بر اساس اعلام دانشکده علوم پزشکی اسفراین تا روز پنج شنبه ۵۱ نفر در این شهرستان به ویروس کرونا مبتلا شده و ۱۱ نفر جان باخته اند که ۴ نفر از آنان مبتلایان قطعی به کرناو هفت نفر بیماران مشکوک به کرونا بوده اند.

شهرستان ۱۲۰هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =