همه روستاییان مهاباد در خصوص بیماری کرونا غربالگری شدند

مهاباد- ایرنا- سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در مهاباد گفت: تمام جمعیت هدف واقع در روستاهای این شهرستان در قالب سامانه ۴۰۳۰ برای مقابله با کرونا غربالگری شدند.

امیر بهزاد روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان مبنی بر پیگیری‌های تلفنی سامانه ۴۰۳۰، تاکنون اطلاعات ۱۰۰ درصد از جمعیت روستایی مهاباد توسط همکاران مرکز بهداشت و درمان این شهرستان مورد ارزیابی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۹۳ درصد جمعیت این شهرستان که بالغ بر ۲۳۰ هزار نفر را شامل می‌شود، توسط مراقبان سلامت در شهرها و بهورزان در خانه‌های بهداشت از لحاظ بیماری ویروس کرونا غربالگری شده‌اند و با اغلب افراد باقی‌مانده نیز با وجود اطلاع‌رسانی قبلی به علت‌های مختلف قادر به تماس تلفنی نشدیم.

وی با بیان اینکه در این غربالگری افراد بسته به علایم بیماری راهنمایی شده و اگر کسی مشکوک باشد به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع داده می‌شود، ادامه داد: از مجموع افراد غربالگری شده بالغ بر ۶۰۰ نفر مورد مشکوک شناسایی و برای ازریابی بیشتر و تکمیل مراحل درمانی به مراکز درمانی معرفی شده‌اند.

وی از شهروندان خواست که اطلاعات مربوط بیماری کرونا را در سامانه salamat.gov.ir با وارد کردن کد ملی و تاریخ تولد ثبت کنند و در غیراین صورت، مراقبان سلامت باید به محل سکونت افراد باقی مانده مراجعه کرده و با نشان دادن کارت شناسایی، آنان را از لحاظ بیماری کرونا غربالگری کنند. 

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا مهاباد اظهار داشت: مراکز بهداشتی در سطح شهر و روستا بر اساس محل زندگی افراد مشکوک آماده ارایه خدمات و مشاوره به شهروندان هستند و در صورت نیاز هم از آنجا به بیمارستان امام خمینی (ره) ارجاع داده خواهند شد.  

وی بیان کرد: راه اصلی مقابله با ویروس کرونا شناسایی بیماران، جداسازی آنان و جلوگیری از شیوع بیماری است و در مرحله بعد قطع زنجیره انتقال ویروس از طریق به حداقل رساندن سطح تماس مردم با یکدیگر مورد تاکید است.

بهزاد با اشاره اینکه این ویروس بسیار مسری است، تاکید کرد: شهروندان تا اطلاع ثانوی در منازل خود بمانند زیرا تنها راه قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، در خانه ماندن و پیوستن به پویش ۲۹۱۴ است.

تاکنون ۳۳ مهابادی به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۲۳ نفر پس از بهبودی کامل از بیمارستان بهبود یافته‌اند.

براساس آخرین آمار، از ابتدای شیوع بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی ۵۵۶ نفر به این بیماری مبتلا شده‌ و از این تعداد ۴۳ نفر تاکنون فوت کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha