طرح کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا در کرمان فردا آغاز می‌شود

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان گفت: با ابلاغ نهاد ریاست جمهوری، طرح ملی کاهش زنجیره انتقال کرونا ویروس از جمعه هشتم فروردین ماه در این استان کرمان آغاز می‌شود.  

 محمدجواد فدائی روز پنجشنبه در شانزدهمین جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا با حضور ویدئوکنفرانسی فرمانداران به منظور بررسی نحوه اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا، ضمن تشریح بندهای این طرح ملی که از سوی رئیس جمهوری به تمام استان‌ها ابلاغ شده است، افزود: این طرح تشدید فاصله‌گذاری اجتماعی را دارد و ترددها با کاهش بیشتری همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: تعطیلی اصناف و بازاریان، مراکز آموزشی، پارک‌ها و بوستان‌ها، مراکز ورزشی، تجمعات و مراسم‌ها نیز که در ستاد استانی مدیریت کرونا به تصویب رسیده بود نیز در این طرح تاکید شده و با جدیت بیشتر دنبال می‌شود.

استاندار کرمان عنوان کرد: در این تمرکز بر محدودیت شدید ترددها و سفرها است، هیچ کس نباید به سفر برود و افراد مسافر هم باید به محل مسکونی خود برگردند.

فدائی ادامه داد: ورود به شهر ها فقط برای افراد ساکن همان شهر مجاز است و مسافران حق ورود به شهرهای دیگر را ندارند و افراد غیرساکن باید از کنارگذرها عبور کنند تا به شهر خودشان برسند. 

وی گفت: ملاک تشخیص افراد بومی و ساکن، دو رقم آخر کد ملی، پلاک و بیمه نامه خودرو است و محدودیت‌های حداکثری در حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی اعمال می‌گردد و استانداران در حد ضرروت می‌توانند اجازه فعالیت به این موارد بدهند.

استاندار کرمان بیان کرد: تمام خودروهای حمل بار و مواد غذایی، پلیس، نیروهای امدادی و درمانی، اورژانس و آتش‌نشانی از ممنوعیت تردد داخل شهرها مستثنی هستند. 

فدائی خاطرنشان کرد: تمامی مراکز آموزشی، پارک‌ها و بوستان‌ها، مراکز ورزشی و استخرها و مکان‌های محل تجمع، تعطیل خواهند بود و با قاطعیت با آن برخورد می‌شود.  

وی اظهار داشت: هر مراسم رسمی و غیررسمی که موجب تجمع افراد شود، ممنوع است و کارمندان هم طبق بخشنامه قبلی وزارت کشور باید اقدام کنند و تا یک سوم نیرو ها در ادارات با تشخیص مدیر حضور داشته باشند و اداره ای تعطیل نیست. 

استاندار کرمان با بیان اینکه ضمانت‌های اجرایی هم برای طرح دیده شده است، عنوان کرد: هر اقدامی که تهدید علیه بهداشتی عمومی باشد، ممنوع بوده و مرتکبان به حبس تا یک سال محکوم می‌شوند.

فدائی افزود: توقیف خودروی افراد متخلف تا یک ماه با اخذ هزینه‌های جاری مثل هزینه انتقال به پارکینگ و غیره و پرداخت خلافی‌ها به اضافه جریمه نقدی ۵۰۰ هزار تومانی و همچنین پلمب واحدهای صنفی متخلف به مدت یک ماه نیز در قانون دیده شده است. 

بر پایه این خبر، ۷۰ پست کنترلی در شهرستانهای استان دایر خواهد شد و طبق دستورالعمل طرح ملی کاهش زنجیره انتقال کرونا ویروس، از خروج افراد بومی و ورود افراد غیربومی به شهرها ممانعت می‌شود. 

همچنین تعطیلی اصناف و بازاریان طبق مصوبه قبل ستاد استانی مدیریت کرونا برقرار است.

بنا به تصویب ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و در راستای کاهش زنجیره انتقال ویروسکرونا، ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه خروجی تمام شهرها به سمت مراکز گردشگری مسدود بوده و همچنین از تجمعات تحت عنوان سیزده‌بدر جلوگیری می‌شود. 

تجمعات مربوط به جشن‌های نیمه شعبان و برپایی ایستگاه‌های صلواتی نیز ممنوع است. 

در این جلسه دکتر بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان به عنوان سخنگوی طرح کاهش زنجیره انتقال ویروسکرونا در استان کرمان معرفی شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =