ممنوعیت تردد مسافران و فعالیت برخی اصناف در کرمانشاه

کرمانشاه- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ممنوعیت تردد برای مسافران و فعالیت برخی اصناف اعمال می‌شود، گفت: اجرای این طرح که باهدف حفظ سلامت مردم و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا است از بامداد جمعه آغاز خواهد شد.

محمدابراهیم الهی تبار عصر پنجشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونا که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، در تشریح «طرح فاصله گیری اجتماعی» برای مقابله با کرونا، زمان آغاز اجرای این طرح را از بامداد روز جمعه هشتم فروردین ماه اعلام کرد و گفت که مرحله نخست این طرح تا ۱۵ فروردین ماه ادامه خواهد یافت. 
وی افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته طرح فاصله گیری اجتماعی پس از ۱۵ فروردین ماه نیز تا با رفع نواقص و اصلاح مواردی یک هفته دیگر ادامه می یابد.
معاون استاندار کرمانشاه در ادامه با تشریح جزییات این طرح اظهارداشت: براین اساس، تنها افرادی اجازه ورود به شهرهای استان را خواهند داشت که ساکن یا مقیم آن شهر بوده و مسافران اجازه تردد در شهرهای استان را ندارند و باید از کنارگذرها عبور کنند.
الهی تبار گفت:خودروهای امدادی و درمانی، پلیس، حمل بار، کالاها، مایحتاج مردم و سوخت مشمول این ممنوعیت ها نخواهند شد.
وی گفت: به موجب طرح فاصله گیری اجتماعی، مدارس، دانشگاه ها، پارک ها، استخرها و تمامی اماکن تجمع و تفرجگاه‌ها تعطیل خواهند شد و برگزاری هرگونه تجمع اعم از رسمی یا غیر رسمی نیز ممنوع خواهد بود. 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه اصناف و کسب و کارها در این طرح به سه گروه تقسیم شده اند افزود: گروه اول صنوفی هستند که نباید در این ایام تعطیل شوند که فروشگاه‌های موادغذایی، میوه فروشی ها، داروخانه ها و مراکز تامین کننده موادغذایی مردم را شامل می شوند. 
الهی تبار ادامه داد: گروه دوم صنوفی خواهند بود که باید در مدت اجرای این طرح تعطیل باشند که پاساژها، مراکز خرید پوشاک و البسه، قهوه خانه ها، تالارها، باشگاه‌های ورزشی، بازارروزها، سینماها، خدمات چاپ و آتلیه ها شامل آن می شوند.
الهی تبار اضافه کرد که واحدهایی که از تعطیلی خود در مدت اجرای این طرح ممانعت کنند به مدت یک ماه پلمب خواهند شد. 
به گفته وی، گروه سوم صنوفی خواهند بود که به صلاحدید استان می توانند به طور محدود ارایه خدمات دهند که شامل دفاتر پیش خوان پلیس بعلاوه ۱۰، هتل ها و پایانه های مسافربری می شود.
معاون استاندار کرمانشاه همچنین گفت که در مدت اجرای طرح فاصله گیری اجتماعی ادارات نیز با حداکثر یک سوم نیروی انسانی خود خدمات ضروری را به مردم ارایه می دهند.
الهی تبار در مورد نحوه شناسایی افراد غیربومی و مسافران در استان نیز گفت: براساس این طرح؛ نحوه شناسایی افراد غیربومی با پلاک خودروها، کارت ملی یا شناسنامه و بیمه نامه صورت می گیرد.
وی ادامه داد: ضمانت اجرای طرح فاصله گیری اجتماعی نیز جریمه نقدی ۵۰۰ هزار تومانی و توقیف یکماهه خودرو خواهد بود و مسوولیت میدانی ترددها نیزبا نیروی انتظامی است. 
معاون استاندار کرمانشاه اضافه کرد که ممنوعیت تعیین شده برای تردد افراد در طرح فاصله گیری اجتماعی شامل کارمندان و کارگرانی که محل کارشان خارج از استان است نمی‌شود. 
الهی تبار در ادامه به فرمانداران استان تاکید کرد که پیش بینی لازم برای تردد و یا اسکان مسافران را داشته باشند و نسبت به بومی سازی طرح اقدام کنند.
به گزارش ایرنا تاکنون ۱۹۴ نفر در استان کرمانشاه به کرونا مبتلا شده اند که ۲۱ نفر از آنان جان خود را از دست دادند.
از ابتدای شناسایی ویروس کرونا تاکنون ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که در مجموع ۲ هزارو ۲۳۴ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌ و ۱۰ هزار و ۴۵۷ مورد از ابتدا تاکنون بهبود یافته‌اند.
ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار و با گسترش به اکثر کشورها به یک بحران جهانی تبدیل شده است.