تشکل‌ها و پویش‌های مردمی باید برای جمع‌آوری کمک‌ها مجوز بگیرند

زنجان - ایرنا - مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: تشکل‌های مردم نهاد و پویش‌های مردمی باید برای جمع آوری کمک‌های مردمی به منظور مبارزه با بیماری کرونا مجوز بگیرند.

مسیح الله سلطانی شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ضرورت رعایت ساز و کارهای قانونی برای جمع آوری کمک های مردمی توسط پویش ها، خیرین و سازمانهای مردم نهاد برای کمک به مبارزه با بیماری کرونا افزود: در کنار جمع آوری کمک های مردمی توسط دستگاه های رسمی از جمله هلال احمر و کمیته امداد دستورالعمل‌های جداگانه ای برای نحوه جمع آوری این کمک جهت مبارزه با بیماری کرونا توسط وزارت کشور ابلاغ شده که بر اساس این بخشنامه ها، معرفی شماره حساب و جمع آوری کمک های نقدی بدون اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح ، غیر قانونی و قابل پیگیرد است.

وی با اشاره به تلاش های ارزشمند خیرین، سمن ها و پویش های مردمی در موضوع پیشگیری از بیماری کرونا و همچنین کمک به تامین و تجهیز بیمارستان‌ها ، مراکز درمانی و نقاهتگاه ها که به درمان بیماران مبتلایان به کرونا می پردازند افزود: برخی از سودجویان با سوءاستفاده از احساسات انسان دوستانه هموطنان با معرفی شماره حساب و انتشار پیامی های جعلی در فضای مجازی اقدام به جمع آوری کمک‌های مالی می کنند که این کمک ها به جیب افراد فرصت طلب سرازیر می شود، به همین دلیل وزارت کشور برای ساماندهی کمک های خیرین، تشکل‌های مردم نهاد و پویش های مردمی دستورالعمل های جداگانه ای صادر کرده که  به فرمانداری ها و دستگاههای مرتبط ابلاغ شده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان تصریح کرد: بر اساس این دستورالعمل ها در جهت شفاف سازی امور و جلوگیری از اقدامات افراد سودجو و فرصت طلب، کلیه خیریه های فعال در استان موظف هستند کمک های مالی خود را با محوریت مجمع خیرین سلامت استان جمع آوری کنند، این کمک ها صرف تامین نیازهای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بیماران کرونایی خواهد شد. 

وی تاکید کرد: همچنین سازمانهای مردم نهاد و پویش ها و موسسات مردمی نیز بر اساس تبصره ۲ ماده ۶ دستورالعمل ساماندهی مشارکت های مردمی برای مقابله با بیماری کرونا موظفند به منظور افتتاح حساب برای جمع آوری کمکهای مردمی داخلی یا خارجی درخواست کتبی خود را به سازمان اجتماعی کشور یا دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان  ارسال کنند. 

سلطانی یادآورشد: هر گونه فعالیت بانکی در جهت جذب و هزینه کرد کمک های مردمی منوط به موافقت وزارت کشور  و یا استانداری زنجان است. 

وی افزود: بر اساس همین دستورالعمل نظارت بر کمکهای مردمی که توسط سازمانهای مردم نهاد، خیریه ها و پویش های مردمی دریافت و هزینه می شود از طریق تعامل رسمی با دستگاه صادر کننده مجوز، دادستانی و هلال احمر خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =