رایزنی رییسان مجالس ایران و روسیه  برای مقابله با کرونا

تهران-ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی و رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه در مکالمه تلفنی، پیرامون  گسترش مناسبات دوستانه فیمابین، آثار و تبعات جهانی شیوع ویروس کرونا و بررسی راه­‌های مقابله مشترک با آن، به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ایران روز پنج شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با یاچسلاو والودین رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه با توجه به شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان از جمله در ایران، به تلاش­ های ارزنده و خستگی­ ناپذیر کادر پزشکی و درمانی کشورمان در مقابله با این ویروس مهلک و مداوای مبتلایان به آن اشاره کرد و افزود: دستگاه‌­های مختلف به وی‍ژه بخش ­های پزشکی و درمانی ایران با تمام قوا به مبارزه با گسترش این ویروس در کشور پرداخته‌اند.‌
وی همچنینبه شیوع این ویروس در کشور روسیه اشاره کرد و گفت: تبادل تجربیات و رایزنی بخش­‌های پزشکی و درمانی ایران و روسیه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا و درمان مبتلایان،  ضروری است.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین از کمک­‌های روسیه در تامین اقلام مورد نیاز ایران برای مبارزه با بیماری ناشی از این ویروس تقدیر کرد.
لاریجانی  با غیر انسانی خواندن اقدام آمریکا و متحدانش در تداوم سیاست نادرست اعمال تحریم‌­های یکجانبه علیه برخی  کشورها از جمله ایران و روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن نکوهش اقدام مخرب آمریکا در اعمال تحریم­‌های یکجانبه علیه برخی کشورها که موجب  اخلال در  مبارزه با این ویروس در کشورمان و به خطر انداختن جان هزاران انسان بی­‌گناه در سراسر جهان شده است، خواستار لغو تمامی تحریم‌­های ضد انسانی آمریکا از جمله  تحریم اقلام پزشکی و دارویی است.
وی با ابراز خرسندی از روند رو به رشد همکاری­‌های دو کشور در عرصه­‌های مختلف گفت: توافقات ایران و روسیه در نشست­‌های اخیر کمیسیون مشترک  اقتصادی میان مسئولان دولتی دو کشور و همچنین نشست کمیسیون عالی همکاری­‌های پارلمانی ایران و روسیه، با جدیت درحال پیگیری است.
رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تبریک نوروز و آغاز بهار و آرزوی سالی خوب برای مردم ایران گفت: دومای دولتی فدراسیون روسیه از گسترش مناسبات دوستانه فیمابین با جمهوری اسلامی ایران در عرصه­‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی حمایت می­‌کند.
والودین با اشاره به شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان از جمله در ایران و روسیه، از اختصاص کمک­‌های پزشکی و بشردوستانه دولت روسیه به کشورمان خبر داد و گفت: روسیه از تبادل تجربیات بخش‌­های پزشکی و درمانی دو کشور برای یافتن راه‌­های مقابله با این ویروس مرگبار استقبال می­‌کند.

وی، تداوم تحریم‌­های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه دیگر کشورها را مردود دانست و افزود: روسیه با تحریم ­های آمریکا که در شرایط فعلی، در مسیر مبارزه جهانی علیه ویروس کرونا اخلال ایجاد می­‌کند، مخالف است و خواستار لغو تمامی تحریم­‌ها است.
این مقام روس در پایان این مکالمه تلفنی ضمن تاکید بر لزوم تداوم و تقویت حرکت رو به رشد در مسیر همکاری­‌های دوکشور گفت: دومای دولتی روسیه تسریع در اجرای کلیه توافقات انجام شده میان بخش‌­های مختلف دو کشور را با جدیت پیگیری می­ کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =