معاون استاندار خراسان رضوی: با متخلفان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برخورد می‌شود

مشهد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: با متخلفان و هنجارشکنان در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برخورد قانونی می‌شود.

حسن جعفری عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح به منظور قطع زنجیره انتقال کرونا با ابلاغ وزارت کشور از بامداد هشتم فرودین ماه آغاز و تا ۱۵ فروردین ادامه دارد که از سوی کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قابل تمدید است.
وی ادامه داد: در اجرای این طرح از ورود تمام خودروها و افراد غیربومی به استان جلوگیری می‌شود و کسانی که از اجرای این طرح سرپیچی کنند تا پنج میلیون ریال جریمه خواهند شد، همچنین توقیف خودروهای متخلف در این زمینه نیز به زودی ابلاغ می‌شود.
وی گفت: همچنین از برگزاری هرگونه تجمع و مراسم نیز در داخل شهرها جلوگیری خواهد شد و اصناف نیز به جز مشاغل ضروری تعطیل هستند.
جعفری با اشاره به تعطیلی بوستان‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس تا پایان اجرای این طرح افزود: طرح یاد شده با همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله فرمانداری‌ها، نیروی انتظامی و نماینده دادستانی اجرا می‌شود.
وی از شهروندان خواست به منظور قطع سریعتر زنجیره انتقال کرونا، ماندن در خانه را جدی‌تر گرفته، از ترددهای غیر ضروری در شهر خودداری کنند و در اجرای این طرح همکاری لازم را داشته‌ باشند.
تاکنون با افزوده شدن ۱۰۶ مبتلای جدید، تعداد شهروندان مبتلا به بیماری کرونا در استان خراسان رضوی به هزار و ۲۸۹ نفر رسیده است.
تعداد جانباختگان این بیماری ویروسی همه‌گیر نیز در خراسان رضوی که آزمایش آنها بطور قطعی مثبت بوده تاکنون ۱۷۳ نفر گزارش شده است.
طرح فاصله‌گذاری اجتماعی یک مصوبه ملی است که از سوی کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مستقر در وزارت کشور، مدیریت، اجرا و نظارت می‌شود.
مدت تعیین شده اجرایی برای این طرح از هشتم تا پانزدهم فرودین ماه است که در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، این زمان تمدید خواهد شد.
بر اساس اعلام اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  فاصله‌گذاری اجتماعی به معنای تلاش برای به حداقل رساندن تماس‌های بین فردی است.
این تصمیم شامل شهروندانی است که فاقد علائم ظاهری ابتلا به بیماری کرونا هستند، یعنی بیمار یا مشکوک به ابتلا به کرونا نیستند اما ممکن است ناقل ویروس عامل این بیماری باشند. بر این اساس سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی برای قطع چرخه انتقال ویروس در میان مردم عادی اتخاذ شده است.
اجرای این طرح مراحل مختلف دارد که برخی از آن پیشتر اجرا شده‌ و اکنون اقداماتی دیگر بر تمهیدات گذشته افزوده می‌شود. از جمله اقدامات در چارچوب اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که تاکنون نیز اجرایی شده تعطیلی مدارس، دانشگاهها، مراکز خرید غیرضروری، اماکن ورزش عمومی و همچنین ممانعت از برپایی تجمع‌هایی مانند مراسم ختم و عروسی است.
به حداقل رساندن مسافرتهای بین‌شهری نیز از مواردی است که در اجرای این طرح پیگیری می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =