تعداد مبتلایان به کرونا در کرمان از مرز ۲۰۰ نفر گذشت

کرمان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه از ۷۲ مورد نمونه ارسالی به آزمایشگاه جواب ۱۱ مورد مثبت اعلام شد و تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در این استان به ۲۰۲ نفر رسید.

به گزارش ایرنا، سیدوحید احمدی طباطبایی روز پنجشنبه هفتم فروردین ماه در جمع خبرنگاران افزود: ۶ مورد از ۱۱ آزمایش مثبت شده کرونا در استان کرمان طی ۲۴ ساعت گذشته زن و پنج مورد مرد که ۱۰ نفر مربوط به شهر کرمان و یک مورد نیز مربوط شهرستان بردسیر است.

وی اظهار داشت: تاکنون ۲۳ بیمار مبتلا به کرونا در استان کرمان جان خود را از دست داده اند اما طی شبانه روز گذشته مورد فوتی در بین این بیماران نداشته ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تاکید کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۹۸ بیمار مبتلا به کرونا در استان کرمان از بیمارستان مرخص شده اند که هشت نفر از این تعداد طی روز گذشته بهبود یافته اند.

وی گفت: ۱۷۳ بیمار مبتلا به کرونا تاکنون در بیمارستان های استان کرمان بستری شده اند و اختلاف آمار بین بیماران قطعی با آمار ۲۰۲ نفر و بستری ها قطعی به دلیل ابتلای تعدادی از پرسنل درمانی و برخی از افراد در ارتباط با بیماران است که به صورت سرپایی مورد آزمایش قرار گرفته و در منزل درمان شده اند.

احمدی طباطبایی تصریح کرد: در حال حاضر ۵۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان کرمان بستری هستند که از این تعداد چهار نفر در بخش مراقبت های ویژه و بقیه بیماران در بخش های ایزوله عفونی بستری هستند.

وی اظهار داشت: هزار و ۵۳۶ بیمار مبتلا به بیماری های حاد تنفسی از ابتدای اسفندماه سال گذشته تاکنون در بیمارستان های استان کرمان بستری شدند و از این تعداد ۹۸۷ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا بوده اند.

 مردم به شماره ۴۰۳۰ حتما پاسخ دهند و در غربالگری شرکت کنند 

احمدی طباطبایی با تاکید بر اینکه مردم به شماره ۴۰۳۰حتما پاسخ دهند افزود: از شروع اجرای طرح غربالگری در سطح کشور تاکنون حدود ۵۶ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۷۷ درصد جمعیت تحت پوشش در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم، ۴۰ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سیرجان و ۲۷.۴ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مورد غربالگری قرار گرفته اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بهترین سامانه برای خود ا رزیابی و تست از راه دور برای بیماری ویروس کرونا را سایت salamat.gov.ir اعلام کرد و گفت: میزان استقبال مردم از این سایت در حدود ۸ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کرمان بوده است که بیش از ۷۶ درصد موارد ثبت شده تاکنون پیگیری شده‌اند و برای ورود به این سامانه فقط کافی است که شماره تلفن همراه و کد ملی را وارد کرده و به سئوالات مربوطه درباره علائم بیماری جواب دهند.

وی همچنین خدمات مراکز ۱۶ ساعته درمانی را دانشگاه علوم پزشکی کرمان را در بین ۶۱ دانشگاه علوم پزشکی کشور پیشتاز اعلام کرد و گفت: تاکنون بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ بیمار به مراکز ۱۶ ساعته دانشگاه علوم پزشکی کرمان برای بیماری ویروس کرونا مراجعه کرده‌اند.

احمدی طباطبایی افزود:  در ابتدای اپیدمی کرونا در استان کرمان، ردپای سفرها در موارد مبتلا دیده می شد اما اکنون تماس های خانوادگی باعث ابتلای افراد به ویروس کرونا وجود دارد که به صورت بومی این ویروس در حال حاضر در استان در حال گردش است.

وی کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی را  با آدرس سایت com عمدتا تجاری دانست و گفت: کلیپ های منتشر شده توسط این سایت ها دارای اعتبار بالایی نیستند و سایت هایی چون  gov، ir، EBU.  از اعتبار بالایی برخوردار می باشند که می توان به مطالب این نوع سایت ها استناد کرد ضمن آنکه توصیه ما این است به جهت وسعت شبکه های مجازی و دسترسی بالای ارتباطی ، مردم از انتشار مطالبی که در فضای مجازی مطرح می شود و منبع و اعتبار خاصی ندارد جدا خودداری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان سرفه، نفس تنگی، تب و گلو درد را از علایم بیماری کووید ۱۹ برشمرد و عنوان کرد: درمورد تنگی نفس بهترین راه پی بردن به این مسئله این است که افراد می توانند تعداد تنفس خود را بشمارند (دم و بازدم یکی حساب می‌شود). طبق عرف بزرگسالان در هر دقیقه ۲۰ نفس می کشند که اگر بیشتر بود، توصیه می کنیم حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند.

احمدی طباطبایی در ادامه افزود: در سطح ملی و استانی، همکاری بسیاری خوبی بین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت بهداشت برای اجرای هرچه بهتر مصوبات ستاد مقابله با کرونا صورت گرفته است که در این راستا مردم می توانند شکایات و گزارشات تخلفات را در هر ساعتی با شماره ۱۱۴ سپاه و در ساعات اداری نیز با شماره ۱۱۱ استانداری اعلام کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین در رابطه با اینکه آیا افراد مبتلا بعد از بهبود از بیمارستان و گذران دوران نقاهت آیا ناقل می باشند گفت: فردی که دچار بیماری کرونا شده است تا یک مدت زمان مشخصی می تواند ویروس کرونا را منتشر کند یعنی تا زمانی که دارای علایم عطسه، سرفه و آبریزش بینی باشد به عنوان ناقل شناخته می شود لذا از شروع بیماری حداکثر تا ۱۴ روز بعد احتمال ناقل بودن در آنها وجود دارد و حتی در برخی متون علمی آمده سه روز پس از پایان بیماری فرد می‌تواند به سرکار خود برگردد.

وی با اشاره به اینکه ماسک N۹۵ می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا تا ۹۵ درصد موثر باشد گفت: در مراکز درمانی بیشتر از این ماسک ها استفاده می شود چرا که در تماس مستقیم با افراد مبتلا به ویروس کرونا هستند اما در بعضی از بخش‌ها طبق پروتکل های سازمان بهداشت جهانی باید لباس‌ها و وسایل حافظتی  برای کادرهای درمانی بیشتر استفاده شود.

احمدی طباطبایی در ادامه استفاده از وایتکس را به عنوان یک محلول ضدعفونی کننده و گندزدا دانست و گفت: این ماده برای استفاده باید صد در صد رقیق شده باشد و توصیه می شود افرادی که زمینه بیماری های تنفسی دارند کار رقیق کردن وایتکس را به هیچ عنوان انجام ندهند و یا حداقل در زمان استفاده از ماسک استفاده کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رابطه با اینکه آیا خبر انتشار ویروس کرونا از طریق هوا صحت دارد یا خیر گفت: در برخی از مکان‌های پزشکی به طور مثال در بخش های ICU و عفونی و ... احتمال آنکه ویروس کرونا در هوای آن محدوده تا چند ساعت وجود داشته باشد، هست اما در سایر فضاهای عمومی و سربسته احتمال اینکه در ویروس کرونا هوا معلق باشد، بسیار کم است.

وی  در خصوص ضایعات مغزی جبران ناپذیر به برخی افراد مبتلا به کرونا به دلیل کمبود اکسیژن گفت: ضایعه ریوی ایجاد شده توسط کرونا مثل ضایعه مشابه بمباران شیمیایی است و وقتی اکسیژن خون پایین می‌افتد ممکن است بر روی مغز هم تاثیر بگذارد.

احمدی طباطبایی در رابطه با عدم اجازه  ترخیص بیماران کرونا از بیمارستان به خانه گفت: فردی که به کرونا مبتلا شده است تا زمان درمان قطعی به خانه اجازه رفتن را ندارد و با توجه به حال بیمار در بیمارستان و یا به نقاهتگاه انتقال داده خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه رفتار اپیدمی کرونا را به رفتار اجتماعی مردم  بستگی دارد گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد مردم همکاری خوبی داشته و مسائل فاصله گذاری های اجتماعی و بهداشت فردی را رعایت می کنند و ۳۰ درصد افراد جامعه مسئولیت پذیری شان در این قضیه ضعیف بوده است و پیش بینی ما نیز این است که ظرف دو هفته آینده به دلیل این موارد رعایت نشده از جمله دیدو بازدیدهای عید و سفرهای نوروزی افزایش موارد مبتلا به ویروس کرونا را در استان شاهد باشیم.

وی با توجه به اینکه بیماری کرونا یک  ویروس جدید است و رفتار بعدی آن قابل پیش بینی نیست افزود: استان کرمان هم اکنون در موج اول کروناست و به صورت خوش بینانه پیش بینی می شود که تا اردیبهشت ماه سال جاری درگیر و شاهد موج های بعدی این بیماری در آینده باشیم اما در این خصوص نمی توان در حال حاضر به طور قطعی اظهار نظر کرد.

احمدی طباطبایی در آخر تاکید کرد: مرزهای کشور به ویژه استان کرمان را به دلیل همجواری با استان سیستان و بلوچستان باید با جدیت کنترل کنیم و در خصوص اتباع خارجه (افاغنه) آن ها که فقط غیرمجاز هستند در انتشار ویروس کرونا ما را تهدید می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =