رییس اتاق بازرگانی لرستان: عملکرد گمرک برای جهش اقتصادی نیاز به بازنگری دارد

خرم آباد - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی لرستان در مطلبی با عنوان «درس های گمرکی آقای روحانی» نوشت: "آقای رییس جمهور گونه ای از ناکارآمدی و کندی و مانع تراشی گمرک در مقابل ترخیص اقلام وارداتی سخن گفتند که تاکنون هیچ مدیر ارشدی در بخش خصوصی نیز چنین انتقادهایی نکرده بود.

حسین سلاح ورزی در این یادداشت نوشت: "قانون اساسی ایران، رییس جمهور را بالاترین مقام اجرایی کشور می داند و از نظر قانون یادشده و نیز عرف وعادت برجای مانده دومین مقام کشور پس از مقام رهبری می داند و رییس جمهور یا رییس دولت در ایران اختیار تمام عیار دارد تا وزیران را انتخاب کرده و برای گرفتن رای اعتماد به مجلس قانونگذاری معرفی کند". 

به گفته وی رییس دولت دوازدهم همانند روسای جمهور قبلی دربرابر این اختیاری که قانون به اوداده است وظیفه دارد ورزیده ترین و کارشناس ترین و البته وفادارترین افراد را برای وزارتخانه های مختلف انتخاب کند تا بتواند چرخ های اقتصاد ، سیاست داخلی و سیاست خارجی را به خوبی به حرکت وادارد.

سلاح ورزی در این نوشتار افزود:"آقای روحانی با  همین اختیارات بود و هست که در دولت های یازدهم و دوازدهم به ترتیب علی طیب نیا ، مسعود کرباسیان و حالا فرهاد دژپسند را برای یکی از مهمترین وزارتخانه های اقتصادی انتخاب کرد ولی گمرک ایران به مثابه یکی از قدیمی ترین دستگاههای اجرایی که در سیاستگذاری برای مقررات مربوط به واردات و صادرات کالا و محصولات کشور بوده این نهاد قدیمی در تشکیلات دولتهای ایران در تاریخ معاصر همواره با بازرگانان ایرانی و با شرکتهای دولتی و حکومتی مجادله داشته و دارد". 

در این نوشته آمده است:"قانون گمرکی تصویب شده در سال ۱۳۹۰ وظایف پرشماری را بر دوش گمرک ایران گذاشته است تا بر اساس این وظایف مرزبانی در فعالیت های مربوط به واردات و صادرات را انجام دهند از جمله  اعمال سیاستهای دولت در زمینه صادرات و واردات و عبور کالا" ، "تشخیص و وصول حقوق ورودی و سایر وجوه قابل وصول قانونی توسط گمرک ایران " و "انجام تشریفات قانونی ترخیص و تحویل کالا به صاحب یا نماینده قانونی وی و بررسی اسناد ترخیص به منظور احراز صحت شرایط ترخیص و وصول کسر دریافتی یا استرداد اضافه دریافتی" بخش کوچکی از وظایف گمرک به حساب می آیند". 

رییس اتاق بازرگانی لرستان همچنین اظهار داشت:"در حالیکه اکنون مجموع دوران هشت ساله مدت قانونی ریاست جمهوری دو دوره ای آقای حسن روحانی کمتر از ۱۸ ماه باقیمانده است، انتقاد شدید و عجیب او در هیات دولت از گمرک ایران موجی از حیرت در میان فعالان اقتصادی و حتی شاید درمیان اعضای دولت برانگیخت". 

به گفته وی  اطلاعی ندارم که آیا آقای روحانی پیش از بیان صریح و روشن و انتقادهای تند از گمرگ در جمع هیات دولت و با اطلاع از اینکه این انتقادها برای شهروندان منتشر می شود را با وزیر اقتصاد به عنوان مدیر بالادستی گمرک و رییس گمرک به عنوان معاون وزیر اقتصاد در میان گذاشته بوده اند یانه، اما برداشت این است و تا حدودی منطق حکم می کند که این انتقادها و نقطه نظرات و دیدگاه ها،نه یک بار بلکه چند بار به وزیر و معاونش منتقل و چون نتیجه به دست نیامده است حالا به اطلاع شهروندان می رسد. 

نوشته می افزاید: " واقعیت این است که فعالیتهای گمرک درایران به دلایل گوناگون و به دلیل تضاد منافع میان دولت و بخش خصوصی و حتی میان صادرکنندگان و وارد کنندگان دولتی باگمرک همواره محل مناقشه بوده وهست به همین دلایل است که اتاق بازرگانی و تشکل های دیگر بارها از مقامهای دولتی خواستار روان سازی و نوسازی فعالیتهای گمرک و منعطف شدن این سازمان برای روزهای متفاوت اقتصادی شده بودند، موضوعی که به دلایل گوناگون هرگز در دستور کار دولت محترم قرار نگرفت". 

به  نظر می رسد اگر این رخداد تازه و محدودیت های بوجود آمده برای آسان سازی واردات کالاهای مورد نیاز دولت اتفاق نمی افتاد شاید داستان بازسازی و نوسازی گمرک تا پایان کاردولت دوازدهم مطرح نمی شد. 

اصلاحلات گمرکی برای تحقق جهش تولید 

رییس جمهوری دوشنبه در اولین جلسه هیات دولت در سال ۹۹  با تاکید بر اینکه «اصلاحلات گمرکی یکی از مسایل مهم برای تولید است» گفت: در جلسه امروز دولت در مورد کاغذ بازی در گمرک صحبت کردیم، یک اموالی خریداری شده و مورد نیاز جامعه است؛ وارد انبار شده اما اکنون که می خواهیم از انبار کالا چه زمانی خارج می شود باید فردی یک محاسبات ریاضی قوی داشته باشد که بگوید چه مدت زمانی برای ترخیص کالا نیاز است.

روحانی بیان کرد: (تاییدیه) سازمان استاندارد یک طرف فرایند ترخیص کالا است از طرفی سازمان غذا و دارو باید تایید کند، بخش دامپزشکی و کشاورزی از یک سو و بهداشت و درمان و بانک مرکزی هم در طرف دیگر این فرایند قرار دارند، همه دستگاه های نقش دارند تا اینکه این جنس وارد شده به گمرک از انبار خارج نشود و بماند تا اموال متروکه شود تا بلای دیگری بر سر این اموال بیاید. 

کاغذبازی در گمرک باید از میان برود 

رییس جمهوری بیان کرد: باید قوانین گمرک اصلاح شود، البته منظورم قطع نظارت دستگاه های مرتب بر موضوع واردات و گمرک نیست، بلکه کاغذبازی در گمرک باید از میان برود.

روحانی افزود: ما برای الکل و نیازمندی های مبارزه با کرونا یکی کالایی را می خواهیم خارج شود و از گمرک به اصفهان برود، چند روز است خود من ساعت ها با وزیران مختلف وقت گذاشتم تا موضوع حل شود از یک خوان عبور می کنیم گرفتار خوان دیگری می شویم؛ خوان بعدی را رد می کنیم گرفتار خوان بعدی می شویم.

عبور از ۷۰ خوان گمرک باید اصلاح شود

 روحانی افزود: این که می گویند «هفت خوان»، اشتباه گفته اند، در تشریفات گمرکی هفتاد خوان داریم که باید اصلاح شود که وظیفه دولت و مجلس و قوه قضاییه است همه مسئولیم که باید دست به دست هم دهیم و این مشکل را حل کنیم. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =