۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۱۶
کد خبرنگار: 2309
کد خبر: 83728560
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جهان در آستانه رنسانس معرفتی

جلال نوری I کارشناس امور فرهنگی و رسانه
جهان در آستانه رنسانس معرفتی

تهران- ایرنا- جهان امروز در عصر مدرنیته، عصر رسانه ، عصر علم و فناوری، عصر فضا و تسخیر آسمان وعصر نظامات پولی و بانکی با تمام قدرت و ثروت در آستانه دگرگونی عظیمی قرار گرفته است.

در طول تاریخ بشریت هیچ پدیده ای جهان شمول تر و فراگیرتر از کرونا که بتواند ساختار کل مردم جهان را دستخوش تغییر و تحول کند و موجب دگرگونی و به هم ریختن محاسبات بشر باشد، رخ نداده است. ولی ویروس کرونا ناخواسته، پنهان و بسیار هوشمندانه آمده است تا تمام باورها، محاسبات، نظام ها و قدرت بشریت را در یک تغییر و دگرگونی و چالش عجیب قرار دهد. همین ویروس که بنده از آن به عنوان یکی از جنود و لشگریان خدا تعبیر می کنم، بسیار زیبا آمده است تا از اراده، قدرت و شوکت پرودگار پرده برداری کند.

چه زیبا خداوند در قرآن فرموده‌است «هُوَ الَّذِی أَنزَلَ السَّکِینَةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لِیَزْدَادُوا إِیمَانًا مَّعَ إِیمَانِهِمْ وَلِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَکَانَ اللَّهُ عَلِیمًا حَکِیمًا» (سوره فتح آیه ۴) ﺍﻭﺳﺖ ﻛﻪ ﺁﺭﺍﻣﺶ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺩﻝ ﻫﺎﻱ ﻣﺆﻣﻨﺎﻥ ﻧﺎﺯﻝ ﻛﺮﺩ، ﺗﺎ ﺍﻳﻤﺎنی ﺑﺮ ﺍﻳﻤﺎﻧﺸﺎﻥ بیافزاید ﻭ ﺳﭙﺎﻫﻴﺎﻥ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﻭ ﺯﻣﻴﻦ ﻓﻘﻂ ﺩﺭ ﺳﻴﻄﺮﻩ ﻣﺎﻟﻜﻴّﺖ ﻭ ﻓﺮﻣﺎﻧﺮﻭﺍﻳﻲ ﺧﺪﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﺪﺍ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺩﺍﻧﺎ ﻭ ﺣﻜﻴﻢ ﺍﺳﺖ.

بله باید اذعان کرد این ویروس یکی از لشگریان خداوند است و به همین جهت می توان گفت ویروس کرونا بالاتر از تمام رویدادهای جهان هستی از جمله ظهور پیامبران و رنسانس در اروپا است. این ویروس قدرت و قابلیت ویژه ای دارد که تمام مردم جهان را در پرتو یک تحول و آزمون و دگرگونی قرار دهد.

از آنجا که خداوند تمام تحولات جهان را تحت اراده و مشیت خود معرفی کرده است و قرآن در آیات متعددی نکاتی را پیرامون بلاها، مصیبت ها و رویدادهای جهانی بیان کرده است باید این ویروس را یکی از جلوه های قدرت نمایی پروردگار در مقابل تمام ادعاهای جامعه بشری قرار داد. زیرا بشر در عصر حاضر بیش از هر زمانی مست شهوت، قدرت و ثروت شده بود و نیازمند به تلنگری بود که به خود بیایید. لذا باید اعتراف کرد این بیماری وسیله ای شده که حکایت از قدرت و شوکت الهی برای تغییر در نظام زیست مردمان در روی کره زمین نماید

البته اصولا باید پذیرفت نظام جهان برای رشد و تعالی انسان ها بر مدار آزمون و ابتلا طراحی شده است که در این خصوص در آیه ۱۵۵ بقره خداوند فرموده است «وَلَنَبْلُوَنَّکُم بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ» ﻭ بی ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﻴﺰﻱ ﺍﻧﺪﻙ ﺍﺯ ﺗﺮﺱ ﻭ ﮔﺮﺳﻨﮕﻲ ﻭ ﻛﺎﻫﺶ ﺑﺨﺸﻲ ﺍﺯ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻭ ﻛﺴﺎﻥ ﻭ ﻣﺤﺼﻮﻟﺎﺕ [ﻧﺒﺎﺗﻲ ﻳﺎ ﺛﻤﺮﺍﺕ ﺑﺎﻍ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺍﺯ ﺯﻥ ﻭ ﻓﺮﺯﻧﺪ] ﺁﺯﻣﺎﻳﺶ ﻣﻰ ﻛﻨﻴﻢ ﻭ ﺻﺒﺮﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺸﺎﺭﺕ ﺩﻩ .

به همین دلیل ویروس کرونا هنوز چند ماه نیامده، بسیار دقیق و توانمند تمام معادلات و محاسبات نوع بشر را تغییر داده و جامعه انسانی در گستره جهانی در کمترین زمان متحول کرده است. لذا مراودات اجتماعی و بهره مندی از نعمت ها و امکانات جهان مادی را به چالش کشیده است.

این ویروس نامرئی، کوچک و ظریف آنچنان قدرتمند و سریع تمام قدرت، ثروت، امکانات و خواسته های جهان بشریت را به تمسخر گرفته است و با زبان بی زبانی به انسان می فهماند که جهان مادی و نظام ماتریالیسم و سرمایه داری نه با بمب اتم و قدرت نظامی یا با ثروت، کودتا و سیاست بلکه با یک ویروس دگرگون شد و عملا ساختار مردم جهان به هم ریخت. بازارها، شرکت ها، بانک ها، نظام های پولی و مالی و همه قدرت ها در یک تحول عظیم، رکود، ورشکستگی و آشفتگی قرار گرفته اند.

این ویروس چند ماه دیگر از دنیا ریشه کن خواهد شد؛ زیرا بشر  امروز قدرت دارد که بتواند خودش را حفظ کند. هرچند با کشتار عظیم و بیماری میلیون ها نفر این رخداد شکل بگیرد ولی دنیای پس از کرونا دنیای دیگری خواهد بود. جهانی که در آن هم امور مادی و دنیایی دگرگون می شود و هم امور دینی و مذهبی و معرفتی.

جهان پس از کرونا قطعا از نظر قدرت مادی، ثروت و... با افت و رکود شدیدی مواجه می باشد و چند میلیارد نفر زندگی و ثروتشان با شکست و رکود مواجه خواهد شد ولی در مقابل میلیاردها نفر از یک طرف متوجه معنویت، ایمان، اخلاق و بازنگری در خود می شوند و از طرف دیگر از جهل و خرافات و تعصبات دروغین و غلط مذاهب انحرافی و مدعیان مذهبی نجات می یابد. زیرا بیشتر ادیان و مذاهب جهان در وضعیت تحریف و خرافات قرار دارد.

جهان پس از کرونا جهان دیگری خواهد شد. جهانی که نظام و اقلیت های جهان در آن متحول و دگرگون می شود و جهان مادی و دولت ها و مردم عملا ضرر و زیان فراوانی می بینند و بیکاری و شکست بنگاه های مالی و سقوط سهام های فراوانی در سطح وسیع و فراگیر می شود؛ اما در مقابل، جهانی است که تمام جامعه بشری به ناتوانی و سستی قدرت خود واقف می گردد.

جهان پساکرونا جهانی معنوی تر و ایمان مدارتر خواهد بود. چنین جهانی به طور طبیعی در مسیری قرار می گیرد که به توحید، ایمان، معنویت و زیست انسانی  بهتری دست یابد. البته باید با عقلانیت و فرهنگ صحیح و بر مبنای اصول و مبانی قرآن کریم عمل شود؛ ضمن اینکه باید از آیین و مناسک مذهبی در مسیر صحیح و غیرخرافی بهره گیری کرد. زیرا جامعه معنوی و دینی اخلاق مدار بر مبنای ارزش های انسانی وضعیت  بهتری خواهد داشت.

 در جهان پساکرونا انسان به خاطر قدرت، رسانه، شهرت، ثروت نمی تواند ادعای خدایی کند و مدعیان دروغین خدا و پیامبران رسوا و خوار می شوند اما در مقابل، ایمان معنوی و اخلاق مداری و ارزش های متعالی انسان شکوفاتر می شود.

جهان پس از کرونا جهانی زیباتر و جذابتر و بهتر خواهد شد. زیرا عموم مردم به راحتی فهمیدند کوچکترین نعمت ها و امکانات و داشتن سلامت، آسیب ها و اتفاقات اولیه بسیار مهمتر از پول و ثروت و منابع مادی دنیاست . لذا باید باور داشته باشیم که جهان پس از کرونا یک جهان دیگر خواهد بود؛ جهانی که در یک رنسانس مذهبی و مادی قرار می گیرد و در مسیر یک فرایند ایمانی بهتر قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =