۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۳
کد خبرنگار: 1188
کد خبر: 83728433
۰ نفر

برچسب‌ها

۲ حفار غیرمجاز آثار میراث فرهنگی در خمین دستگیر شدند

خمین - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین از دستگیری ۲ حفار غیر مجاز آثار میراث فرهنگی در محل یکی از آثار ملی این شهرستان خبر داد.

« علی مشهدی » روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این ۲ حفار غیر مجاز در شامگاه گذشته در یکی از روستاهای خمین اقدام به حفاری کردند که با همکاری  اعضای انجمن میراث فرهنگی  و اقدام به موقع نیروی انتظامی، دستگیر شدند. 
وی بیان کرد: این افراد برای گذراندن مراحل قانونی و تحقیقات بیشتر به مراجع قضایی معرفی شدند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین اظهار داشت: محل مورد حفاری در فهرست آثار ملی قرار دارد و بعد از تکمیل تحقیقات نام این محل و اطلاعات کامل به شهروندان اعلام می شود.
مشهدی گفت: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات‌های بازدارنده، حفاری غیر مجاز جرم  محسوب می‌شود و مشمول ۶ ماه تا سه سال حبس تعزیری و ضبط اموال حفاری به نفع دولت است.
وی افزود: یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی به صورت شبانه روز آماده دریافت اخبار و اطلاعات درباره حفاری های غیرمجاز، قاچاق اشیای تاریخی و تجاوز به حریم آثار تاریخی است.
۲۵۰ اثر تاریخی و طبیعی در خمین شناسایی شده است و این شهرستان از نظر دستکندها و سنگ نگاره ها در جایگاه اول کشور و از نظر کبوترخانه رتبه نخست استان مرکزی را دارد.
خمین زادگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی است که در ۶۱ کیلومتری اراک قرار دارد.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =