سدهای اردبیل ظرفیت کنترل سیلاب‌های احتمالی را دارد

اردبیل - ایرنا- مدیرعامل شرکت آب‌منطقه ای اردبیل گفت: با توجه به ظرفیت خالی بسیاری از سدهای استان اردبیل، در صورت بروز هر گونه سیلاب ، امکان ذخیره سیلاب در پشت سدهای استان وجود دارد.

عباس جنگی مرنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  با تشریح آخرین وضعیت سدهای مخزنی و بارش‌های استان افزود:  ۸ سد مخزنی بزرگ و ۴۲ سد کوتاه در حال بهره‌برداری در استان وجود دارد که حجم ذخیره آب فعلی آنها در حال حاضر  ۱۳۰ میلیون مترمکعب در سدهای مخزنی بزرگ  و ۲۵ میلیون مترمکعب در سدهای کوتاه است.

وی ظرفیت ذخیره آب و حجم مخازن سدهای قابل بهره‌برداری در استان را  ۲۶۳ میلیون متر مکعب در سدهای مخزنی بزرگ و ۷۲ میلیون متر مکعب در سدهای کوتاه  ذکر کرد.

 جنگی مرنی تشریح کرد: در سد یامچی اردبیل با ظرفیت مخزن ۸۲ میلیون مترمکعب، در حال حاضر ۳۳ میلیون مترمکعب ذخیره آب شده و با ظرفیت خالی  ۴۹ میلیون مترمکعب می‌تواند سیلاب های احتمالی در حوضه آبریز سد را کنترل و ذخیره نماید.

وی بیان‌کرد: سد سبلان با ظرفیت مخزن ۱۰۵ میلیون مترمکعب، اکنون ۶۴ میلیون مترمکعب ذخیره آب داشته و با ۴۱ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی در مخزن سد، آماده ذخیره و کنترل سیلاب‌های احتمالی حوضه آبریز رودخانه قره‌سو است، سدهای قوری‌چای و احمدبیگلو نیز به ترتیب ۷۶ و ۸۵ درصد ظرفیت خالی برای کنترل سیلاب و رواناب‌های آتی را دارند.

او  گفت: سد مخزنی سقزچی در شهرستان نمین با ظرفیت مخزن نزدیک به چهار میلیون مترمکعب، تنها سد بزرگ در استان اردبیل است که کاملا پر شده و در حال سرریز می‌باشد.

میزان بارش‌ها در استان اردبیل 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل همچنین با اشاره به میزان بارش‌های استان اردبیل در سال آبی ۹۹ - ۱۳۹۸ اعلام کرد: در سال آبی جاری تاکنون طبق آمار ایستگاه‌های هواشناسی به طور متوسط ۱۴۶ میلیمتر بارندگی در استان اردبیل وجود داشته که این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۲ درصد و بلندمدت ۱۱ درصد کاهش داشته است.

جنگی مرنی با بیان اینکه متوسط بارش کشور تاکنون ۲۱۰ میلیمتر و حدود ۲۳ درصد بیش از نرمال است، افزود: استان اردبیل از لحاظ نزولات جوی تا این زمان از سال آبی شرایط مساعدی ندارد و با بیش از ۱۱ درصد کاهش بارش نسبت میانگین بارندگی بلند مدت، بیست و هفتمین استان کشور از لحاظ رتبه‌بندی اختلاف بارش سال آبی جاری با بارش نرمال است.

وی تاکید کرد که شهروندان می‌بایست با این شرایط در مصرف آب در بخش‌های مختلف، نهایت دقت و صرفه‌جویی را داشته باشند تا ذخایر آب کاملا مطمئنی را برای فصل تابستان حفظ نماییم.

وی همچنین افزود: شرکت آب منطقه‌ای اردبیل نسبت به مدیریت منابع و مصارف آب سدهای مخزنی، نهایت دقت را داشته و روزانه به طور مرتب آنها پایش و کنترل می‌شود.

او گفت: این شرکت برای تامین آب شرب شهروندان اهتمام جدی داشته و منابع و مصارف آب سطحی و زیرزمینی استان به صورت مرتب توسط گروه‌های گشت و بازرسی نظارت و کنترل می‌شود.

جنگی مرنی افزود: ساماندهی و مدیریت اغلب رودخانه‌ها با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط برای عبور سیلاب‌های ۲۵ ساله انجام و نقاط حادثه خیز در آنها نیز ساماندهی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =