آمریکا مرگ ۲ نظامی این کشور  در کره جنوبی بر اثر کرونا را رد کرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از سرفرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور اعلام کرد ۲ نظامی آمریکایی در کره جنوبی بر اثر کرونا نمردند.

براساس این گزارش، رابرت آبراهامز، سرفرمانده نظامیان آمریکایی مستقر در کره جنوبی امروز با صدور اعلامیه ای نوشت که مرگ دو نظامی آمریکایی در روزهای شنبه و یکشنبه در این پایگاه های این کشور بر اثر ابتلا به ویروس کرونا نبوده است.

همین خبرگزاری دیروز به نقل از یک مقام ارشد نظامی آمریکایی در این کشور اعلام کرده بود که طی هفته اخیر دو نظامی آمریکایی به طرز مشکوکی در این کشور جان باختند.

سرتیپ "جیمز آرمسترانگ" فرمانده لشکر دوم پیاده نظام آمریکا مستقر در کره جنوبی اعلام کرده بود که جسد استوار "کلی ولچ" روز یکشنبه در حالی در اتاقش در اردوگاه "هامفری" در پیونگتائِک" یافت شد که تیم پزشکی تاکنون هیچ دلیلی برای مرگ او پیدا نکرد.

وی به نقل از پرسنل اروژانس این اردوگاه آمریکایی در ۷۰ کیلومتری سئول پایتخت کره جنوبی احتمال ابتلای این نظامی ۲۰ ساله به کووید -۱۹ را رد کرد و گفت که تحقیقات در باره این حادثه و مرگ مشکوک یک روز قبلتر یک نظامی آمریکایی دیگر در همین اردوگاه آمریکایی ادامه دارد.

روز شنبه نیز یک خانم نظامی ۲۵ ساله آمریکایی دیگر به نام "ماریسا یو گلوریا" به با مرگ مشکوک در اتاقش در همین اردوگاه پیدا شده بود. 

سرتیپ آرمسترانگ با اعلام اینکه "کلی" در سال ۲۰۱۷ به ارتش آمریکا پیوست و ماه گذشته به کره جنوبی اعزام شد، تاثیر این دو مرگ مشکوک را بر روحیه همه نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور بسیار منفی ارزیابی کرد.

با این وجود چندین رسانه محلی و حتی آمریکایی با تشکیک در اظهارات آرمستراگ، با اشاره به اعلام وضعیت فوق العاده در پایگاه های نظامی آمریکایی توسط آبراهامز در همان روز، اعلام کردند که بی تردید کرونا باید عامل مرک این دو نظامی بوده باشد.

آراهامز حتی گفته بود که بدان سبب برای نظامیان آمریکایی مستقر در کره جنوبیوضعیت فوق العاده اعلام کرده است که آنها طی روزهای اخیر بیش از همیشه در معرض شدید ویروس کرونا قرار گرفته اند.

اما امروز آبرهامز در بیانیه دوم خود که در اختیار یونهاپ قرار گرفته است با اعلام اینکه تحقیقات در خصوص این دو مرگ همچنان ادامه دارد، احتمال مرگ این نظامیان از طریق ابتلا به کرونا را رد کرد.

البته وی در این بیانیه از ابتلای ۱۰ نظامی آمریکایی در پایگاه های آمریکا در کره خبر داد اما احتمال مرگ را برای آنها منتفی دانست و در عین حال به نظامیان هشدار داد چنانچه به رهنمودهای سرفرماندهی در خصوص کرونا عمل نکنند به مدت ۲ سال از خدمت در کره جنوبی محروم خواهند شد.

براساس آمارهای منتشر شده تاکنون ۹ هزار ۲۴۱ مورد ابتلا به کرونا در کره جنوبی ثبت شده است.

به گزارش ایرنا، با شکست دوره تازه مذاکرات کره جنوبی و آمریکا در آذرماه سال گذشته، سرنوشت ۲۸ هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی درکره جنوبی در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

چون بررسی ها نشان می دهد که دو کشور در چندین دور مذاکرات بر سر تقسیم هزینه استقرار این تعداد نظامی آمریکایی درکره جنوبی شکست خورده اند.

 علت شکست این مذاکرات نیز درخواست آمریکا از کره جنوبی است که هزینه سالانه نظامیان را که اکنون ۸۹۰ میلیون دلار است به ۵ میلیارد دلار افزایش دهد.

با این حساب اگر دو طرف نتوانند بسرعت درخصوص این مساله به توافق برسند آن زمان معلوم نیست که وضعیت آرایش این نیروها بعد از چندین دهه در کره جنوبی به کجا خواهد انجامید.

شماری از مردم کره جنوبی بتازگی در مقابل سفارت آمریکا در سئول دست به اعتراض و تجمع زدند و خواستار آن شدند که سفیر آمریکا از کره جنوبی اخراج شود.

آنها گفته اند که درخواست آمریکا از کره برای افزایش هزینه ها گستاخانه و نابجا است.

توافق قبلی این دو کشور برای پرداخت هزینه استقرار این نظامیان به میزان ۸۹۰ میلیون دلار از سوی کره جنوبی تا پایان سال گذشته (۲۰۱۹) خاتمه یافته بود و اگر توافق تازه ای نشود ، کره همین مبلغ را در نظر خواهد گرفت.

گفته می شود که آمریکا بتدریج در حال عدول از درخواست قبلی خود برای اختصاص ۵ میلیارد دلار است.

بیشتر مردم کره جنوبی در نظرسنجی های انجام شده اعلام کرده اند که دولت نباید به درخواست آمریکا برای افزایش هزینه ها پاسخ مثبت بدهد زیرا کره جنوبی مستعمره آمریکا نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =