۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۰۹
کد خبرنگار: 2140
کد خبر: 83728293
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

«جهش تولید» با رفع اساسی موانع تولید تحقق می‌یابد

کرمانشاه- ایرنا- منتخب مردم شهرستان کرمانشاه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: «جهش تولید» با رفع اساسی و ریشه‌ای موانع تولید در اقتصاد کشور، کاهش بهره‌ بانکی و زمان بروکراسی اداری، تنظیم بازار داخلی و صادرات، مبارزه با قاچاق کالا، اصلاح قانون کار تامین اجتماعی و معافیت‌های مالیاتی تحقق می‌یابد.

محمد رشیدی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا؛ جهش تولید مدنظر مقام معظم رهبری را نیازمند اصلاح اساسی ابعاد مختلف تولید در کشور و پیوستگی شدید بین آنها دانست و افزود: جهش تولید یک بحث کلان مهم کشوری و با سیاست گذاری های دقیق اقتصادی است. 

وی با اشاره به قانون هدفمندی یارانه ها گفت: هدف مجلس از تصویب این قانون حمایت از تولید بود که براساس آن دولت از محل درآمد هدفمندی یارانه ها از واحدهای تولیدی حمایت کند که متاسفانه این قانون به طور دقیق اجرا نشد.

رشیدی همچنین با اشاره به تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولیدات داخلی؛ نظارت نکردن جدی مجلس شورای اسلامی بر اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و ستاد اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولیدکنندگان را یکی از موانع تولید دانست و افزود: برای جهش در اقتصاد کشور به ویژه در بخش تولید مجلس  شورای اسلامی باید بر اجرای قانون نظارت شدید و جدی داشته باشد.

او در ادامه سیستم بانکی را رقیب اصلی، جدی و سرسخت تولید در کشور عنوان کرد و گفت: وقتی بانک های عامل برای سپرده های مردم و سرمایه گذاران سودهای کلان ۲۰ درصد به بالا می پردازند و سرمایه مردم بدون هیچ زحمتی تساعدی بیشتر می شود و سود زیاد دریافت می کنند بنابراین برای سرمایه گذاران و مردم انگیزه و رغبتی نمی ماند به طرف تولید که با هزار مشکل و مانع روبرو است بروند و در بخش تولید فعالیت کنند.

رشیدی همچنین با اشاره به مشکلات عدیده تولیدکنندگان گفت: ایجاد رونق تولید و یا جهش تولید در گرو وضع سیاست گذاری دقیق و منسجم تنظیم بازار به ویژه  ارتباط منجسم سه عنصر ظرفیت تولید، نیاز بازار داخلی و صادرات است زیرا در سال‌های اخیر یکی از مهم ترین موانع تولید تصمیمات خلق الساعه در جلوگیری از صادرات بدون اینکه به بازار داخلی لطمه بخورد بود، بنابراین باید بین این سه عامل تولید، بازار داخلی و صادرات ارتباط دقیقی وضع شود تا رونق تولید اتفاق بیفتد.

منتخب مردم شهر کرمانشاه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: قاچاق کالا، معافیت های مالیاتی و قانون کار تامین اجتماعی هر یک در جای خود موانعی بر سر راه رونق تولید و به تبع آن جهش تولید هستند که هر کدام باید به تناسب به دیگر بخش های اقتصادی اصلاح شوند تا شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم.

رشیدی در ادامه کاهش زمان بروکراسی اداری برای صدور مجوز تولید را یکی دیگر از موانع رفع تولید و جهش تولید ذکر کرد افزود: چطور برای مقابله با بیماری کرونا، دستورالعمل ها و قانون ها یک و ۲ روز صادر می شود ولی برای اصلاح یک مانع اقتصادی سالها طول می کشد، بنابراین تمام ارکان نظام با هم افزایی بایدقوانین اقتصادی به هم پیوسته و منسجم سیاستگذاری کنند تا رونق و جهش تولید را شاهد باشیم وگرنه هیچ اتفاقی نمی افتد.

وی در پایان بر نقش اساسی مجلس شورای اسلامی بر پیگیری و نظارت دقیق قوانین اقتصادی به ویژه در زمینه رونق تولید و اشتغال تاکید کرد. 
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی سال ۹۹، امسال را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند.