حفاری غیرمجاز در عرصه‌های تاریخی اشنویه متوقف شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه افزود: از حفاری غیرمجاز تعدادی افراد سودجو در تپه‌های تاریخی «نرزیوه» این شهرستان ممانعت به عمل آمد.

روناک تاسا روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از گزارش‌های مردمی مبنی بر حفاری در تپه‌های بزرگ و کوچک این منطقه نیروهای یگان حفاظت این اداره بلافاصله در این محل حضور یافته و از ادامه این حفاری‌ها جلوگیری به عمل آوردند. 

وی با بیان اینکه این تپه‌ها دارای قدمت پیش از تاریخ بوده و ثبت ملی رسیده‌اند اظهار داشت: این حفاری‌های غیرمجاز در «تپه‌ کوچک» و به عمق بیش از ۱۰ متر صورت گرفته‌ است.

وی گفت: فرماندار و جمعی از مسوولان نیز از محل این حفاری‌ها بازدید کردند و اقدامات لازم با توجه به سرنخ‌هایی که وجود دارد برای شناسایی عام یا عاملان آن آغاز شده است.

«تاسا» تعداد نیرو و امکانات لازم جهت برخورد با حفاران غیرمجاز در این شهرستان را ناکافی عنوان کرد و افزود: سال گذشته نیز به این تپه‌های تاریخی تعرض‌هایی شده بود که اقدام‌ لازم جهت پرکردن حفاری‌ها و برخورد با عاملان آن از سوی این اداره صورت گرفت.

شهرستان اشنویه دارای بیش از ۱۰۵ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است و وجود پنج کتیبه مهم دوره «اورارتویی» این منطقه را به بهشت باستان شناسی ایران تبدیل کرده است.

تپه دینخواه، کتیبه کلاشین، قلعه قلاتگه، قبرستان مارابراهیم، تومولوس‌های سوجه، گندویلا، حسن نوران، ملا احمد، سیاوان و کتیبه عین‌الروم تنها بخشی از آثار متعدد تاریخی این شهرستان است.

اشنویه در جنوب آذربایجان‌غربی و در جوار مرزهای عراق و ترکیه قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =