سرما به باغ‌های خراسان شمالی خسارت زد

بجنورد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: بروز سرما در ۲ روز گذشته موجب وارد شدن خسارت به باغ های استان شد.

دکتر جواد تشکری روز پنجشنبه با اشاره به اینکه کارشناسان در حال بررسی خسارت وارده به باغ‌ها هستند،  اظهار داشت: بیشتر خسارت وارد شده به درختان هسته‌دار بوده است.

وی با بیان اینکه سرما بیشتر به باغ های که در مناطق کوهستانی قرار دارد همچون بادام و زردآلو خسارت وارد کرده، افزود: از آنجاییکه هنوز سطح وسیعی از درخت ها به گل ننشسته بودند، خسارت های وارد شده کمتر برآورد می شود.

تشکری ادامه داد: البته در حال حاضر دمای هوا رو به افزایش است و این وضعیت از خسارت زیاد به باغ ها می کاهد.

وی تاکیدکرد: همه ساله بیشتر خسارت های وارد شده به باغ های استان اواخر فروردین ماه رخ می دهد زیراکه در این بازه زمانی بیشتر باغ‌ها به گل می نشینند.

بارش برف و باران از اوایل هفته جاری خراسان شمالی را در برگرفت که بارش ها در مناطق کوهستانی به صورت بود.  دمای هوا هم در برخی از مناطق کوهستانی استان به زیر صفر رسید.

ارزش ریالی تولید محصولات باغی خراسان شمالی سالانه ۱۳ هزار میلیارد ریال است که از سطح ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی این استان برداشت می‌شود.

از ۷۶‬ نوع محصول تولیدی بخش کشاورزی این استان ۲۹ ‪گونه آن باغی است که حجم سالانه تولید آن به بیش از ۲۰۰ هزار تن می رسد.

 معاون خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی خراسان شمالی اواخر دی ماه پارسال گفته بود: براساس بررسی کارشناسان بیمه این بانک، سرمای بهاره سال ۹۸، ۱۴۰ میلیارد ریال به باغ‌های استان خسارت زده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =