اولین حسگر زیستی مافوق صوت جهان ساخته شد

تهران- ایرنا - محققان دانشگاه موناش واقع در استرالیا اولین حسگر زیستی مافوق صوت در جهان را ساختند که قابلیت نظارت لحظه‌ای بر تومورها و شناسایی آثار سکته مغزی را دارد.

به گزارش روز پنج شنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، این حسگر زیستی کوچک که غیرسمی بوده و زیر پوست کار گذاشته می‌شود، توان مورد نیاز خود را از یک باتری دریافت می‌کند و قابلیت ردگیری ضربان قلب و تنفس را داشته و همچنین قادر است واکنش بدن را نسبت به اعضای مصنوعی ارزیابی کند.
این حسگر زیستی با استفاده از نانوذرات متشکل از یک هسته سیلیسی ساخته شده که توسط یک لایه پلیمری از جنس پلی متاکریلیک اسید پوشیده شده است. این حسگر نسبت به pH حساس است و می‌توان آن را در عمق بافت‌ها کار گذاشت. با تغییر میزان pH محیط، سختی نانوذرات نیز تغییر می‌کند و این تغییر را با استفاده از یکی اسکنر مافوق صوت در خارج از بدن شخص می‌توان تشخیص داد. تاکنون عملکرد این حسگرها در بافت و بدن موش‌های زنده آزمایش شده است.
به گفته محققان نظارت بر میزان pH درون تومورها با استفاده از این فناوری، یک راهکار غیرتهاجمی برای ردگیری واکنش لحظه‌ای تومور در برابر داروها است و امکان تنظیم میزان داروی مورد نیاز هر شخص را برای متخصصان فراهم می‌کند.
اکنون محققان در تلاش هستند تا حسگر را برای ردگیری سایر نشانگرهای زیستی مانند اکسیژن و پروتئین‌های مربوط به بیماری‌های مختلف بهبود دهند تا امکان ردگیری علایم سکته مغزی و ابتلا به انواع بیماری‌ها با استفاده از این شیوه فراهم شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha