۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۵
کد خبرنگار: 949
کد خبر: 83728195
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جهش تولید نیازمند عزم دولت و ملت است

بیرجند - ایرنا - امام جمعه موقت بیرجند گفت: ایجاد عزم ملی بین دولت و ملت برای جهش تولید نیاز است و همه باید دست به دست هم دهیم تا جهش تولید رخ دهد و موانع موجود بر سر راه رفع شود.

حجت‌الاسلام محمد مختاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دشمن امروز به جنگ اقتصادی امید بسته است چون در جنگ نظامی و فرهنگی شکست خورد و امروز می‌خواهد با فشارهای اقتصادی، مردم را که متاثر از مسائل معیشتی هستند، تحت تاثیر قرار دهد.

وی اظهار داشت: برای موفقیت در این جنگ، مردم باید با مسوولان همکاری کنند و مسوولان قوای مختلف هم با همکاری یکدیگر موتور تولید را راه بیندازند تا با حرکت شتابنده خود گره بیکاری و رکود را رفع کند.

مدرس حوزه و دانشگاه گفت: ویرانگرتر از تحریم خارجی خودتحریمی داخلی است که باید مسوولان تلاش کنند این مساله رفع شود و باور کنند که ما می‌توانیم با اقتصاد مقاومتی نه اقتصاد ریاضتی گره‌ها و موانع جهش تولید را رفع کنیم و مردم اگر همت مسوولان را ببینند همراهی می‌کنند.

وی افزود: بروکراسی اداری زمان‌بر باید تسهیل و وام‌ها و منابع بانکی به دست اهل آن سپرده شود زیرا در استان‌های مختلف کشور ظرفیت‌های ویژه برای جهش تولید وجود دارد که این ظرفیت‌ها باید به فعلیت برسد.

وی گفت: شرافت و استقلال ما در گرو این است که تولید خود را به شکل جهنده تبدیل کنیم تا بتوانیم در مقابل این جنگ به پیروزی برسیم چون راه دیگر آن تسلیم و ذلت است و آن راه برای ما قابل پیمودن نیست.

حجت الاسلام مختاری اظهار داشت: اگر خودتحریمی‌های داخل و بروکراسی‌های اداری رفع شود و ظرفیت‌ها به خوبی شناسایی و به فعلیت برسد، بسیاری از مشکلات بخش تولید رفع می‌شود و چهل سال با ظرفیت‌های داخلی خود مقاومت کردیم وگرنه این فشارها قوی‌ترین کشورها را ضعیف می‌کند.

وی گفت: امروز یک ویروس، آمریکا و اروپا را مختل کرده اما ما در همین شرایط هم جلوتر از آنها هستیم چون ملتی ریشه‌دار، با فرهنگ غنی و منابع طبیعی و انسانی قوی هستیم و اگر همت کنیم با راه اندازی تولید به موفقیت‌های زیادی در جهش تولید می‌رسیم.

امام جمعه موقت بیرجند بیان کرد: اگر قوای سه گانه دست به دست یکدیگر دهند و مردم هم تلاش مسوولان را ببینند به جهش تولید دست پیدا می‌کنیم.

وی گفت: منابع بودجه کشور باید تضمین شود و اگر ظرفیت‌های داخل به فعلیت نرسد و جلوی قاچاق گرفته نشود و این خودتحریمی‌های داخل از بین نرود دردی دوا نمی‌شود بلکه فشار روی مردم بیشتر می‌شود لذا ابتدا از منابع داخلی به خوبی استفاده شود تا بتوانیم بودجه را بر منابع داخلی استوار سازیم و آن موقع می‌توان از اتکا به نفت منفک شویم.

وی افزود: هر استان ظرفیت‌هایی دارد که باید به درستی شناسایی شود و به فعلیت برسد درخصوص نفت هم باید به دنبال فرآوری نفتی باشیم و از خام فروشی معادن جلوگیری شود و به دنبال فرآوری آن باشیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را «جهش تولید» نامگذاری و خطاب به دست‌اندرکاران تأکید کردند: جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید.

ایشان افزودند: البته لازمه تحقق این هدف برنامه‌ریزی است و بخش‌های مختلف مانند سازمان برنامه، مجلس و مرکز تحقیقات آن، قوه‌ قضائیه، مجموعه‌های دانش‌بنیان و گروههای پرشمار جوان، مبتکر و فعال باید در این برنامه‌ریزی‌ها شرکت کنند.

اخبار مرتبط