در شهر خود و خانه خود می‌مانیم

تهران- ایرنا- در حالی که تنها راه قطع زنجیره اپیدمی ویروس کرونا ماندن در خانه است اما عده‌ای بار سفر را بسته‌اند و به شهرهای مختلف مسافرت می‌کنند. به همین دلیل در اینستاگرام کمپین در_شهر_خود_و_خانه_خود_می‌مانیم، ایجاد شده و از مردم می‌خواهند تا برای شکست این ویروس در خانه خود بمانند و به شهرهای مختلف سفر نکنند.

نوروز ۱۳۹۹ خورشیدی مردم ایران به دلیل ورود ویروسی به نام کرونا باید سال متفاوتی را سپری کنند چرا که این بیماری زودتر از مسافران در استان‌های مختلف جا خوش کرده و به همین دلیل سفر تا اطلاع ثانوی ممنوع است. در ‌شرایطی که گسترش ویروس کرونا بیشتر شهرهای کشور را درگیر خود کرده‌است و به جهت اپیدمی این بیماری از طرف مسوولان بهداشت و درمان ماندن در خانه تنها راه قطع زنجیره اپیدمی اعلام شده‌است در سراسر کشور، تعطیلی بازارها و بسیاری از اصناف و همچنین اماکن گردشگری و اقامتگاه‌ها رقم خورده است اما همه اینها هم مانع از سفر کردن عده ای نشده است و همچنان به شهرهای مختلف سفر می کنند و شاید هنوز نمی خواهند، متوجه شوند که این کار آنها به همه جامعه ضرر می رساند. به همین دلیل هم در اینستاگرام کمپین در_شهر_خود_و_خانه_خود_می‌مانیم، راه اندازی شده است؛ کمپینی که در آن از مردم خواسته شده تا برای حفظ سلامتی خود و مقابله با شیوع کرونا  برای مدتی از خانه خود بیرون نرفته و از تردد غیر ضروری در معابر و اماکن عمومی و نیز سفر به شهرهای مختلف خودداری کنند.

مسوولیت اجتماعی

مسوولیت اجتماعی یک چارچوب و محدوده اخلاقی است که در آن وظایف مختلفی که تمامی آن ها دارای منافع برای جامعه هستند، بر عهده فرد، سازمان و نهادی خاص گذاشته می شود. این مفهوم به صورت دقیق تر به معنای انجام وظایف فردی به وسیله تک تک افراد جامعه است که انجام این وظایف باعث می شود تا منافع شخص و جامعه در خطر نیافتد. بنابراین مسوولیت اجتماعی در مواقع بحران بسیار مهم است که در شرایط کنونی که کشور با ویروس کرونا درگیر شده نقش تعیین کننده ای دارد. از این رو صفحه های اینستاگرامی مختلف با پیوستن به پویش در_شهر_خود_و_خانه_خود_می‌مانیم، بر این نکته مهم تاکید دارند که شهروندان در راستای مسوولیت اجتماعی خود باید به این مهم عمل کنند. در همین راستا کاربران مختلف در اینستاگرام با پیوستن به این پویش در پست های مختلف که منتشر می کنند بر مسوولیت اجتماعی شهروندان تاکید دارند. یکی از همین کاربران در پستی که منتشر کرده نوشته است که برای قطع کردن زنجیره گسترش کرونا همه ما در شهر خود و خانه خود می‌مانیم، زیرا در مقابل این کار مسوولیت داریم. البته از نوشته های کاربران مختلف در زیر پست های منتشر شده معلوم می شود که آنها هم نسبت به این وظیفه خود آگاه هستند و سعی می کنند تا مردم را ترغیب کنند که به این وظیفه خود عمل کنند. 

ممنوعیت ورود به شهرهای مختلف

هر چند که مردم ایران به رسم هر ساله برای گذراندن تعطیلات نوروزی برنامه ریزی کرده و سفر را یکی از موارد ضروری این ایام می‌دانند اما امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا تمامی مراکز اقامتی و گردشگری در استان‌های مختلف تعطیل بوده و در مبادی ورودی بسیاری از شهرها نیز ممنوعیت تردد اعمال می‌شود زیرا این اقدام می تواند از شیوع کرونا جلوگیری کند. به همین دلیل هم کاربران مختلف اینستاگرامی که به پویش در_شهر_خود_و_خانه_خود_می‌مانیم، پیوسته اند در صفحه های مختلف خود پست هایی منتشر کرده اند و با احترام از مردم خواسته اند تا به شهرهای آنها سفر نکنند. برای نمونه یکی از کاربران با پیوستن به این پویش با انتشار تصویری نوشته است به اصفهان نروید یک میزبانی طلب شما. بنابراین از مردم خواسته است که برای شکست کرونا به شهر آنها سفر نکنند که کاربران مختلف هم در زیر این پست ها همدلی خود را نشان داده اند و سعی می کنند تا شرایط کنونی شهر و استان خود را نشان دهند که برای سفر کردن مناسب نیست. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =