نگاهی به مهم‌ترین اخبار کرونایی قم

قم - ایرنا - افتتاح ۲ بیمارستان و افزایش ۴۵۰ تخت، مراجعه ۱۵۰ تن به نقاهتگاه یاوران حضرت مهدی(عج)، قرنطینه پس از سفر، ضرورت درخانه ماندن در روز طبیعت، پیام همدردی استاندار گانسوی چین با مردم قم، اجرای طرح همدلی مردم و اصناف، دورکاری دوسوم کارکنان دولت و اجرای طرح پالایش مسافران نوروزی؛ سرخط مهم‌ترین اخبار روز چهارشنبه ۶ فروردین‌ماه جاری استان قم درباره کرونا بود.

افتتاح ۲ بیمارستان و افزایش ۴۵۰ تخت

استاندار قم گفت: به زودی و با افتتاح ۲ بیمارستان امیرالمومنین(ع) و مادر، ۴۵۰ تخت بیمارستانی به ظرفیت درمانی این استان اضافه می‌شود.

بهرام سرمست  در گفت‌وگوی با ایرنا افزود: با شیوع بیماری کرونا در قم بلافاصله همزمان با اختصاص تمام ظرفیت‌های بیمارستانی استان به بیماران کرونایی، پیگیری برای تامین ۶۰۰  میلیارد ریال اعتبار برای بیمارستان امیرالمومنین(ع) و تصویب اختصاص تسهیلات یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی برای بیمارستان مادر در دستور کار استانداری قرار گرفت.

قرنطینه پس از سفر

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: ۲۰۰ هزار تن از مردم قم در ایام عید به مسافرت رفته و از استان خارج‌ شده‌اند و باید تمام این افراد درلحظه برگشت از سفر مورد ارزیابی و پایش قرار بگیرند و درصورت نیاز قرنطینه شوند.

محمدرضا قدیر درگفت‌وگویی افزود: باید این افراد بعد از بازگشت از سفر تا مدتی قرنطینه باشند و تمام اطرافیان و نزدیکان از برخورد با آن‌ها خودداری کنند.

مراجعه ۱۵۰ تن به نقاهتگاه یاوران حضرت مهدی(عج)

مدیر نقاهتگاه یاوران حضرت مهدی(عج) قم گفت: تاکنون حدود ۱۵۰ تن به این نقاهتگاه مراجعه داشته‌اند که تعدادی از آنها دوران نقاهت خود را سپری کرده‌اند و تعداد دیگری نیز مشغول گذراندن دوران نقاهت در این مجموعه هستند.

سرهنگ ابوالفضل قدیری در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: این نقاهتگاه دارای ۸۰۰ تخت بستری است که در ۲ بخش برادران و خواهران در حال ارائه خدمات به بیماران است که دوران نقاهت بیماری خود را سپری می‌کنند.

پیام همدردی استاندار گانسوی چین با مردم قم

«تنگ رنجیان» استاندار گانسوی کشور چین، درپیامی ضمن همدردی با مردم استان قم، از ارسال کمک‌های انسان‌‎دوستانه تجهیزات بهداشتی و پزشکی برای قم خبر داد.

وی در پیامی ضمن ابراز تاسف از شیوع بیماری کرونا در قم، با مردم این استان ابراز همبستگی کرد.

ضرورت در خانه ماندن در روز طبیعت

استاندار قم، با اشاره به اینکه مردم این استان باید در روز طبیعت درخانه بمانند، گفت: مردم قم با حضور در چنین اجتماعاتی، ممکن است سلامتی خود و دیگران را به مخاطره بیندازند.

بهرام سرمست در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران قم افزود: برای جلوگیری از موج دوم شیوع ویروس کرونا در قم، شهروندان قرنطینه خانگی و پرهیز از اجتماعات و ترددهای غیرضروری را جدی بگیرند.

غربالگری ۱۵۸ هزار مسافر

فرماندار قم گفت: از ۲۲ اسفندماه تاکنون، ۱۵۸ هزار مسافر ورودی به این قم مورد غربالگری قرارگرفته‌اند.

مرتضی حیدری افزود: غربالگری مسافران توسط ۱۸ پایگاه هلال‌احمر و پایگاه‌های ارتش و سپاه  انجام‌شده است که از این تعداد ۱۱۷ تن مشکوک شناسایی و به مرکزهای درمانی منتقل‌ شده‌اند.

تکذیب حضور زائران پاکستانی در قم

معاون سیاسی امنیتی استاندار قم گفت: کلیپی که مربوط به حضور زائران پاکستانی در این شهر منتشر شده را تکذیب می‌کنم.

بیژن سلیمان پور در گفت‌وگویی افزود: کلیپی که از حضور زائران پاکستانی در فضای مجازی منتشرشده، صحت ندارد، زیرا اتوبوس‌های کشور پاکستان شکل خاص خود را دارد، ولی اتوبوس‌هایی که در این کلیپ دیده می‌شود، «وی. آی. پی.» و مربوط به ایران است.

دورکاری دوسوم کارکنان دولت

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم گفت: با تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا و تایید رییس جمهوری و مصوبه سازمان اداری استخدامی کشور تا پایان ۱۵ فروردین‌ماه، یک‌سوم نیروها در دستگاه‌های اجرایی حضور پیدا می‌کنند.

محمدرضا گروسی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: دستگاه‌های غیرعملیاتی استان می‌توانند از ظرفیت دوسوم از نیروهای خود تا پایان ۱۵ فروردین‌ماه به‌صورت دورکاری استفاده کنند.

توقف فعالیت اتوبوس‌های درون‌شهری تا ۱۶ فروردین‌ماه

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم، از ادامه توقف فعالیت اتوبوس‌های شهری تا شانزدهم فروردین‌ماه جاری بر اساس مصوبه ستاد بسیج ملی مقابله با کرونا خبر داد.

امیر یزدی در گفت‌وگویی افزود: با توجه به شرایط خاص موجود و به‌منظور جلوگیری از شیوع خطرناک ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال، خدمات‌رسانی ناوگان حمل‌ونقل عمومی این سازمان تا ١۶ فرودین ماه امسال تعطیل است.

بستری شدن ۴۷۵ بیمار حاد تنفسی در مرکزهای درمانی

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: تا ساعت ۱۴ روز ششم فروردین‌ماه ۴۷۵ تن از مردم قم به دلیل مشکلات حاد تنفسی و یا ابتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

محمدرضا قدیر در گفت‌وگویی افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۰ تن از بیماران با بهبودی از مراکز درمانی ترخیص شدند که ۲۰ تن از آن‌ها در شیفت صبح بوده‌است.

اجرای طرح همدلی مردم و اصناف

ربیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: طرح فروش اینترنتی کالاهای موردنیاز مردم با عنوان طرح همدلی مردم و اصناف در استان اجرا می‌شود.

محمود سیجانی با بیان اقدام‌های این سازمان در زمینه مقابله با ویروس کرونا افزود: هدف از اجرای این طرح، حمایت از اصنافی می‌باشد که به دلیل شیوع بیماری دچار خسران و زیان شده‌اند و همین‌ طور تأمین مایحتاج مردم است.

تولید اقلام موردنیاز در کارگاه‌های کوچک

سرهنگ مهدی کبیری پور معاون هماهنگ کننده سپاه امام علی ابن ابیطالب(ع) قم در خصوص شیوع ویروس کرونا گفت: با بسیج همگانی که تشکیل شده است؛ مردم درتلاشند تا در خانه و کارگاه‌های تولیدی کوچک با تولید اقلام مورد نیاز مبارزه با این ویروس مانند ماسک  و مواد ضدعفونی کننده، کشور به خودکفایی برسد، این جریان می‌تواند هدایت شود تا در آینده به تولید جهشی محصولات مورد نیاز مردم و کشور برسیم و این نویدبخش جهش تولید است.

اجرای طرح پالایش مسافران نوروزی

استاندار قم، به لزوم پایش و غربالگری سلامت به منظور قطع زنجیره انتقال بیماری از اجرای طرح پایش و پالایش مسافران نوروزی پیش از ورود به استان در آینده نزدیک خبر داد.

بهرام سرمست در گفت‌وگویی، با اشاره به در پیش بودن موج دوم سفرهای نوروزی و افزایش ترددها در محورهای مواصلاتی استان افزود: اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، با استفاده از شماره خودروهای در سفر و پیش از ورود به استان نقش مهمی در کاهش شیوع احتمالی بیماری کرونا پس از بازگشت مسافران در قم خواهد داشت.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =