کرونا اهدای خون در ایرانشهر را ۸۰ درصد کاهش داد

زاهدان- ایرنا- رییس سازمان انتقال خون ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: اهدای خون در این شهرستان با توجه به شیوع ویروس کرونا کاهش ۸۰ درصدی داشته است.

 اسماعیل میرکازهی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ویروس کرونا باعث شده اهدای خون در ایرانشهر از ٧٠ واحد در روز به کمتر از ١۵ واحد کاهش یابد. 

وی بیان کرد: کاهش اهدای خون در ایرانشهر موجب شده در تامین خون مورد نیاز بیماران تالاسمی این شهرستان با مشکل جدی روبه‌رو شویم. 

رییس سازمان انتقال خون ایرانشهر گفت: بیش‌از ٧٠٠ بیمار تالاسمی این شهرستان نیازمند به اهدای خون هستند که شرایط سختی دارند. 

وی بیان کرد: ایرانشهر به جهت تصادفات جاده‌ای، وجود بیماران تالاسمی، هموفیلی و سرطانی از مناطق پر مصرف خون است، بطوریکه ماهانه حدود ۲ هزار واحد خونی نیاز شهرستان است. 

میرکازهی اظهارداشت: متاسفانه در اثر شیوع ویروس کرونا و کاهش اهدای خون و در نتیجه کاهش ذخایر خونی، وضعیت زندگی بیش‌از ۶٧١ مبتلا به تالاسمی در این شهرستان به مخاطره افتاد است، 

وی تصریح کرد: خطر ابتلای ویروس کرونا از طریق خون و فرآورده خونی چه برای اهداکننده و چه برای مصرف‌کننده نزدیک به صفر است. 

رییس سازمان انتقال خون ایرانشهر ادامه داد: تمامی فرایند اهدای خون استریل و بهداشتی است و پیش از اهدا، معاینات مختلفی بر اهداکنندگان انجام می‌شود و مردم اطمینان داشته باشند که با خیال راحت می‌توانند در مراکز اهدای خون حضور یابند.

وی با تاکید بر اینکه اهدای خون هیچ تاثیری در تضعیف سیستم ایمنی بدن ندارد افزود: اهدای خون موجب جایگزینی گلبول‌های جدید می‌شود و به تحریک سیستم ایمنی و تقویت آن کمک شایانی می‌کند.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت شمار مبتلایان به ویروس کرونا در محدوده سه دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان به ۱۶۳ نفر افزایش یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =