۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۸
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83728054
۰ نفر

برچسب‌ها

۹۴۵ هکتار اراضی ملی در کردستان رفع تصرف شد

سنندج - ایرنا - مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: سال گذشته یک هزار و ۲۸۷ فقره پرونده برای متصرفان تشکیل و ۹۴۵ هکتار از اراضی منابع طبیعی این استان با حکم قضایی رفع تصرف شد.

 سعدی نقشبندی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان رفع تصرف بر اساس اجراییه صادره واحدهای اجرای احکام دادگستری شهرستان‌ها انجام شد.
وی افزود: در این مدت جرایم و تخلفات ماده ۴۲ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع در خصوص قطع  درختان ۱۳۱ فقره پرونده و به میزان ۱۳ هزار و ۶۸۶ اصله درخت و نهال و همچنین در اجرای ماده ۴۳ قانون مذکور ۳۸ فقره پرونده برای بوته کنی تشکیل شده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ادامه داد: برای اجرای ماده ۴۸ قانون مربوط به قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی ۲۵ فقره پرونده به میزان ۹۳ هزار و ۷۳۴ کیلوگرم تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شده است.
نقشبندی یادآور شد: با هدف برخورد با تخریب و تصرف در اراضی منابع طبیعی تاکنون یک هزار و ۲۱۵ فقره پرونده و برای مساحت یک هزار و ۲۱۵ هکتار تشکیل شده که در اجرای مفاد ماده ۵۵ و تخریب و تصرف عدوانی بوده است.  
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: در شرایط مطلوب صیانت و حفاظت از هر ۱۰ هزار هکتار جنگل و هر ۵۰ هزار هکتار مرتع به تفکیک یک نفر نیروی آموزش دیده و متخصص نیاز است و انتظار می‌رود خود مردم و فعالان منابع طبیعی نیز به عنوان حافظان انفال الهی در این خصوص همکاری و مشارکت فعالانه در حفاظت از منابع طبیعی داشته باشند تا بتوان این ثروت‌های خدادادی را به خوبی حفاظت کنیم.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی کردستان ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه در امر حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواسته است گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه رایگان و ۲۴ ساعته ارتباطی ۱۵۰۴ گزارش دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha