عضو ائتلاف الفتح: آمریکا از طریق الزرفی به دنبال نظارت بر خاورمیانه است

تهران- ایرنا- «حامد الموسوی» عضو ائتلاف «الفتح» عراق به رهبری «هادی العامری» گفت که آمریکا با حمایت از «عدنان الزرفی» برای تشکیل کابینه، می‌خواهد عراق را به پایگاهی برای نظارت بر خاورمیانه تبدیل کند.

به گزارش چهارشنبه شب تارنمای المعلومه عراق، الموسوی افزود: نخست وزیر شدن الزرفی می‌تواند عراق را به مشکلات منطقه ‌ای و بین المللی سوق دهد که آمریکا از آن استفاده می کند.

وی گفت: الزرفی یک نامزد آمریکایی است و واشنگتن از او به دلیل بقای نظامی خود در عراق حمایت کرده تا این کشور را پایگاهی برای زیر نظر گرفتن خاورمیانه قرار بدهد؛ همان گونه که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در جریان بازدید از پایگاه عین الاسد در الانبار گفت.

این عضو ائتلاف الفتح با بیان اینکه گروه‌های سیاسی به دنبال یک شخصیت میانه رو هستند که حاکمیت و استقلال عراق را محقق کند و در روابط بین الملل سرسپرده هیچ طرفی نباشد، گفت: برهم صالح با مأمور کردن غیرقانونی الزرفی و بی اعتنایی به نامزدهای مطروحه از سوی کمیته هفت نفره جریان‌های شیعی، ثابت کرد که یک شخصیت آمریکایی است.

الزرفی، دومین انتخاب پس از معرفی محمد توفیق علاوی است که به سبب مخالفت گروه های سیاسی کرد و اهل سنت و برخی جریان های شیعی نتوانست دولت تشکیل دهد و سرانجام نیز ناگزیر به کناره گیری شد.

رییس جمهوری عراق در ۱۷ مارس گذشته (۲۷ اسفندماه ۹۸) عدنان الزرفی را به عنوان نخست وزیر مأمور تشکیل دولت جدید کرد.

الزرفی نماینده پارلمان عراق از فراکسیون النصر به رهبری «حیدر العبادی» است که در کارنامه سابق خود تجربه استانداری نجف را در سه دوره دارد.

این نماینده به دلیل داشتن تابعیت دوگانه «آمریکایی- عراقی» و نزدیکی به آمریکایی ها و متهم به پرونده های فساد در دوره ای که استاندار نجف بوده، با مخالفت بیت سیاسی شیعی در عراق برای تصدی پست نخست وزیری مواجه است.

همسویی با سیاست های واشنگتن از جمله در خصوص انحلال الحشد الشعبی و مخالفت با اخراج نظامیان آمریکا از خاک عراق، از دیگر علت های مخالفت شدید بیت سیاسی شیعی با مکلف شدن این چهره برای پست نخست وزیری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =