۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۵:۰۶
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83728010
۰ نفر

برچسب‌ها

مرگ ۴۰ هزار بیمار ناشی از تعطیلی فرودگاه صنعا

تهران- ایرنا- «حمید الرفیق» مشاور وزارت حقوق بشر یمن روز چهارشنبه اعلام کرد که در طول سال‌های تجاوز ائتلاف سعودی- آمریکایی به این کشور، بیش از ۴۰ هزار بیمار به دلیل بسته بودن فرودگاه بین‌المللی صنعا جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری المسیره یمن، الرفیق افزود: در طول پنج سال گذشته بخش درمانی یمن، حتی بیمارستان هایی که تحت نظارت سازمان ملل متحد بود هدف حملات ائتلاف سعودی قرار گرفت.

وی گفت: با وجود آنکه سازمان ملل متحد ابزار لازم برای فشار به ائتلاف سعودی را داشت اما از این ابزار در پنج سال گذشته استفاده نکرد.

مشاور وزارت حقوق بشر یمن گفت: هیأت ها و گروه هایی که از سوی سازمان ملل متحد برای نظارت بر آتش بس الحدیده به این منطقه اعزام شدند نیز نتوانستند مانع از نقض آتش بس شوند و این درحالی است که آن ها در میدان حاضر بودند.

فرودگاه بین المللی صنعا به خاطر محاصره هوایی عربستان و متحدانش از سال ۲۰۱۶ مسدود است.

این فرودگاه یکی از راه های ارسال کمک های غذایی و دارویی به یمن بود که ائتلاف عربی هدف محاصره خود قرار داد.

پیش‌تر مرکز حقوق بشری «عین» به مناسبت گذشت پنج سال از تجاوز ائتلاف آمریکایی- عربی به سرگردگی آل سعود به یمن، در گزارشی اعلام کرد که حملات ائتلاف متجاوز تاکنون منجر به تخریب هشت هزار و ۶۱۰ مرکز خدمات رسانی شده است.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی- آمریکایی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد، اما ظرف تقریباً پنج سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =