لزوم تمهیدات ضد کرونایی در سبد خرید کالاهای اساسی

شهرکرد- ایرنا- پس از اعلام آغاز اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی،فروشگاههای زنجیره‌ای نیز به جمع اصناف باز این روزها اضافه شد تا مردم بتوانند خرید کالای اساسی و ضروری را نیز در مکان‌ها داشته باشند.

کارشناسان بر این عقیده‌اند که این باز بودن فروشگاه‌های کالای اساسی، در زمان شیوع ویروس کرونا، باید همراه با رعایت نکات بهداشتی از جمله قرار دادن دستکش در اختیار مشتریان، ضدعفونی محیط ،رعایت بهداشت فرد و عمومی از سوی متصدیان صندوق‌های فروش و جلوگیری از اجتماعات باشد.

 یکی از مکانهایی که در آن تجمع وجود دارد، فروشگاههای زنجیرای هستند و در زمان شیوع کرونا که بارها از سوی کارشناسان تاکید شد که این فروشگاهها باید نکات بهداشتی و پروتکلهای آن با رعایت کنند.

کالاها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مردم عرضه می‌شود


مدیر یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: هنگام عرضه کالا به مردم پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت کامل رعایت می‌شود.
محمدرضا درویش روز شنبه در خصوص پویش سهم من در مبارزه با کرونا به خبرنگار ایرنا تاکید کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا، تاکنون از مواد ضدعفونی، دستکش و ماسک برای مشتریان و از روپوش‌های بلند، عینک، نقاب روی صورت و ماسک برای کارکنان این فروشگاه استفاده شده است.
وی افزود: ضدعفونی قفسه‌ها، اجناس‌، صندوق‌ها و چرخ‌دستی‌های این فروشگاه زنجیره‌ای به‌صورت مرتب در حال انجام است.
درویش تصریح کرد:روزانه از مواد ضدعفونی کننده بیشتر و قوی‌تری با برنامه‌های جدید تولیدکنندگان استفاده می‌شود.
وی یادآور شد: هنگام ورود مشتریان به این فروشگاه زنجیره‌ای کفش‌های آنان آغشته به مواد ضدعفونی و دست‌های آن‌ها گندزدایی می‌شود تا آسیبی به کسی نرسد.
ضدعفونی فروشگاه به‌صورت روزانه انجام شد


مدیر یکی از این فروشگاه‌ها گفت: ضدعفونی و گندزدایی تمامی بخش‌های این فروشگاه به‌صورت روزانه و مستمر انجام می‌شود.
علیرضا صادقی در خصوص پویش سهم من در مبارزه با کرونا به خبرنگار ایرنا تاکید کرد: روزانه ۲.۵ کارتن به ارزش ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال دستکش یک‌بار مصرف به‌صورت رایگان بین مشتریان این فروشگاه زنجیره‌ای توزیع شد.
وی اظهار داشت: هر روز از طریق انواع مواد ضدعفونی و شوینده نسبت به گندزدایی سطح، صندوق‌ها، چرخ‌دستی‌ها و قفسه‌های فروشگاه اقدام لازم صورت گرفت و این کار ادامه دارد.
وی تصریح کرد: به‌علت ازدحام جمعیت، این فروشگاه زنجیره‌ای ۲ روز قبل از تعطیلات نوروز تعطیل شد.
مدیر این فروشگاه در شهرکرد تاکید کرد: از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا ماسک، دستکش و لباس حفاظتی کامل برای نیروهای شاغل در این فروشگاه تهیه و اختیار آنان گذاشته شد.
به گفته وی، از ابتدای شیوع ویروس کرونا، هنگام ورود مشتری‌ها به این فروشگاه زنجیره‌ای از آنان تب‌سنجی انجام شد.
وی اظهار داشت: با اجرای این طرح در مدت ۲۰ روز از ورود ۳ مشتری دارای تب بالای ۳۸ درجه به این فروشگاه زنجیره‌ای جلوگیری و مراکز بهداشتی و درمانی هدایت شدند.
کالاهای اساسی از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای تامین می‌شود


معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت: کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مردم از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان تامین می‌شود.
الله‌کرم نصیری در خصوص پویش سهم من در مبارزه با کرونا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: در این طرح کالاهای اساسی، ارزاق عمومی، مواد خوراکی، شوینده و بهداشتی مورد نیاز مردم با رعایت پروتکل‌ها و موازین بهداشتی تامین می‌شود و حق فروش کالاهای دیگر تا زمان ریشه‌کنی ویروس کرونا وجود ندارد.
وی افزود: اجرای طرح تامین کالاهای اساسی، ارزاق عمومی، مواد خوراکی، شوینده و بهداشتی مورد نیاز مردم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای چهارمحال و بختیاری تا ۱۵ فروردین‌ماه اجرا می‌شود و ادامه یا توقف آن مستلزم تصمیم ستاد مقابله با ویروس کرونا در استان است.
نصیری تصریح کرد: کالاهای اساسی مورد نیاز مردم استان تا زمان ریشه‌کنی ویروس کرونا تهیه و تمهیدات لازم در این راستا اندیشیده شده است و مشکلی نیست.
وی یادآور شد: افزایش تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها، ضدعفونی به‌موقع محیط های بیرونی و داخلی، جلوگیری از ازدحام جمعیت، پرهیز از جابجایی پول نقد و استفاده از کارت‌خوان باید در فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای استان رعایت شود.
افزون‌بر ۵ هزار و ۱۰۰ مورد بازرسی از اصناف انجام شد


معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری نیز گفت: از ابتدای اسفند سال ۹۸ تاکنون افزون‌بر ۵ هزار و ۱۰۰ مورد بازرسی از اصناف استان انجام شده است.
حسن شمسی‌پور در خصوص پویش سهم من در مبارزه با کرونا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: در این مدت ۳۸ پرونده گران‌فروشی مربوط به میوه‌فروشی‌ها و ۱۷ فقره گران‌فروشی مواد شوینده و ضدعفونی تشکیل و تحویل مراجع قضایی شد.
وی اظهار داشت: هم‌اینک بیش از ۵۰ فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در استان فعالیت دارد.
شمسی‌پور تصریح کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ در کنار سایر اصناف استان موظفند در هنگام خدمات‌رسانی به مردم پروتکل‌های بهداشتی را به‌صورت کامل و دقیق رعایت کنند.
وی افزود:به فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان تاکید شده تا به‌منظور جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا از فروش لوازم خانگی و سایر اقلام غیرضروری مردم پرهیز کنند.
شمسی‌پور یادآور شد: همچنین به فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان و سایر اصناف استان تاکید شده تا ضمن جلوگیری از ازدحام جمعیت نسبت به استفاده از کارت‌خوان به‌جاری پول نقد اقدام لازم را انجام دهند.
به گزارش ایرنا، ویروس جدید کرونا کووید ۱۹ نام دارد، این ویروس اکنون به بسیاری از کشورهای جهان سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا در مورد بهداشت جهانی؛ وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و لغو سفرهای غیرضروری و اجتماعات، نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.
چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان و جمعیتی نزدیک به یک میلیون نفر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =