تغییر مسیر تولید و اعلام اقتصاد جنگی در اسپانیا به دلیل شیوع کرونا

مادرید- ایرنا- روزنامه آ. ب.ث نوشت که اسپانیا به دلیل شیوع بیماری کرونا تصمیم گرفته که اقتصاد جنگی را اعمال کند و مسیر تولید در صنعت خود را به راه‌های دیگری تغییر دهد.

این روزنامه چهارشنبه شب با انتشار گزارشی آورده است: با توجه به فلج موضعی در فعالیت‌های تولیدی به دلیل قرنطینه و مصرف محدود کالاهای اساسی در دوره هشدار، صنعت اسپانیا مسیر خود را به سوی تولید کالای سلامت تغییر داده تا با فقدان این کالا مبارزه کرده و همزمان از ترمز در اقتصاد کشور جلوگیری کند.

به این ترتیب، کارخانه‌های لوازم آرایش با تغییر خط تولید، ژل‌های الکلی مرطوب کننده و برخی کارخانه‌های تولید لوله‌های فولادی، دستگاه‌های تنفس مصنوعی می‌سازند. شرکت‌های‌ پوشاک نیز ماسک و لباس‌های جراحی می دوزند.

دولت نیز شکی ندارد که این تنها الگوی موجود در کوتاه مدت برای جلوگیری از توقف کامل سرمایه گذاری و پایان دادن به بحران ویروس با پشتیبانی از پرسنل پزشکی است.

** بیش از سه ماه رکود اقتصادی بر اساس تخمین دولت

روزنامه ال موندو نیز در گزارشی اشاره کرد که «کریستینا لاگارد» رییس بانک مرکزی اروپا در گفت وگوی تلفنی با «پدرو سانچز» رییس دولت اسپانیا نگرانی خود را از عواقب کووید-۱۹ برای اقتصاد اروپا و اسپانیا اعلام کرده و به رییس دولت اسپانیا درباره تأثیر وخیم ویروس کرونا هشدار داد.

بر اساس نخستین تخمین‌های دولت، بیماری کرونا می‌تواند تا بیش از سه ماه اقتصاد اسپانیا را دچار رکود کند.

** چراغ سبز بروکسل به مادرید برای اختصاص ۲۰ میلیارد یورو کمک‌ دولتی

از سوی دیگر، کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه گذشته به اختصاص کمک به دولت اسپانیا برای شرکت‌ها و خوداشتغالان در مقابله با عواقب کرونا در نظر گرفته و به رقم تخمینی آن که حدود ۲۰ میلیارد یورو است، چراغ سبز نشان داد. بروکسل در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این نوع ابتکارها در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا در زمینه کمک‌های دولتی قرار دارند.

خانم «اورسولا ون در لاین» رییس کمیسیون اروپا نیز روز سه‌شنبه گذشته تأکید کرد که کالای درخواستی از سوی اسپانیا برای مبارزه با بیماری کرونا خریداری شده و در زمان مقرر به این کشور تحویل می‌شود.

وی اعلام کرد که دستکش، ماسک و عینک‌های محافظ، برخی از اقلام مورد درخواست اسپانیا را تشکیل می‌دهند. رئیس کمیسیون اروپا ضمن اعلام همبستگی با اسپانیا، گفت که هیچ یک از کشورهای عضو این اتحادیه به تنهایی نمی‌تواند به مدیریت پاندمی ویروس کرونا بپردازد و در زمینه اقتصادی، انعطاف کامل برای اجرای قوانین کمک به دولت‌ها وجود خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =