۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۵۶
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83727932
۳ نفر

برچسب‌ها

المشاط: برای پایان جنگ یمن  از هر طرحی استقبال می‌کنیم

تهران- ایرنا- «مهدی المشاط» رییس شورای عالی سیاسی یمن چهارشنبه شب در سخنانی به مناسبت گذشت پنج سال از آغاز حمله ائتلاف سعودی، از هر طرحی که به جنگ و محاصره علیه این کشور پایان دهد، استقبال کرد.

به گزارش المسیره یمن، المشاط افزود: ما امروز برای جنگ جشن نگرفته‌ایم؛ بلکه برای تجلیل از استقامت ملت، ارتش و کمیته‌ های مردمی و تجلیل از آنها جشن می‌گیریم.

وی گفت: همه اهداف و زیاده خواهی‌ های دشمن تا پایان وجود نامشروع بیگانگان ناکام خواهد ماند.

رییس شورای عالی سیاسی یمن اضافه کرد: یک طرف این جنگ، ائتلاف بیگانه است که می‌خواهد یمن سرسپرده باشد و طرف دوم، مردم یمن هستند که می‌خواهند آزاد و مستقل باشند.

المشاط گفت: پایداری و مقاومت در برهه گذشته، ملت، جامعه و نهادها و مؤسسات آن را در برابر رنج و محنتی محافظت کرد که می‌توانست بزرگ ‌تر و خطرناک ‌تر از چیزی باشد که امروز با آن مواجهه هستیم.

وی همچنین به دستآوردهای نظامی و امنیتی یمن ظرف پنج سال گذشته اشاره کرد و گفت: بازوی نظامی و امنیتی غول‌پیکر ما دستآوردها و پیروزی های بزرگی کسب کرده است و دستگاه‌ها، نهادها، کارخانه‌های سلاح و موشک‌های هوشمند و هواپیماهای شناسایی را می‌سازد.

رییس شورای عالی سیاسی یمن همچنین به تلاش های سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی یمن در طول پنج سال گذشته پرداخت و گفت که تلاش ها برای رساندن صدای مظلومیت و دادخواهی مردم یمن به گوش جهانیان انجام شد و جوانان مبارز ما در خارج و همه شرافتمندان و آزادگان در رسوا کردن جنایات دشمن متجاوز و نامشروع بودن تجاوز آن به یمن مشارکت داشتند.

وی افزود: در طول پنج سال گذشته ما در جست وجوی فرصت‌ های صلح، کوتاهی نکردیم و هنوز هم تلاش جدی به گفت‌ وگو برای تحقق راه حل جامع و عادلانه برای پایان دادن به جنگ نشان می‌دهیم.

المشاط همچنین از تلاش ها و اقدامات وزارت بهداشت یمن برای مقابله با ویروس کرونا تقدیر و تشکر کرد و از سازمان ملل متحد خواست تا کمک های لازم را به صنعا برای مقابله با این ویروس ارسال کنند؛ زیرا که بخش بهداشتی و درمانی یمن به دلیل محاصره همه جانبه ائتلاف سعودی آسیب دیده و امکاناتش بسیار کاهش یافته است.

این مقام یمنی از ائتلاف سعودی خواست تا تدابیر لازم برای جلوگیری از کرونا را در گذرگاه های مرزی و فرودگاه ها به اجرا درآورند.

رییس شورای عالی سیاسی یمن همچنین از آزادی همه زندانیان بهایی از جمله حامد کمال بن حیدره که پیش‌تر در دادگاه به اعدام محکوم شده بود، خبر داد.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی- آمریکایی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد، اما ظرف تقریباً پنج سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم‌اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =