شمار بهبود یافتگان کرونا در خراسان جنوبی به ۱۶۰ نفر رسید

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: موارد ابتلا به ویروس کرونا در خراسان جنوبی به ۲۲۵ نفر رسید که از این تعداد تاکنون ۱۶۰ بیمار بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده‌اند.

محمد دهقانی فیروزآبادی شامگاه چهارشنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی بیان کرد: خوشبختانه امروز سهم خراسان جنوبی از افزایش قابل توجه بیماران کرونا در کشور کم بود و هشت مورد مثبت به جمع بیماران کرونایی در استان اضافه شد. 

وی افزود: در مجموع تاکنون ۶۷۶ آزمایش انجام شده که ۴۵۱ مورد منفی بوده و موارد مثبت کرونا در استان به ۲۲۵ مورد افزایش پیدا کرده است. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: از این تعداد ۱۶۰ بیمار بهبود یافته و از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و ۴۵ بیمار هنوز بستری هستند.

افزایش فوتی‌ها به ۲۰ بیمار

وی اظهار داشت: متاسفانه ۲ فوتی جدید داشتیم که بیماران ۷۷ و ۸۹ ساله هستند و تعداد فوتی‌های کرونا در استان به ۲۰ نفر رسیده است.

دهقانی فیروزآبادی افزود: از روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت آمار کل کشور را اعلام می‌کند و آمار تفکیکی را اعلام نمی‌کند در سطح استان هم همین طور است البته سایر استان‌ها مانند خراسان رضوی تفکیک دانشگاهی را اعلام می‌کنند ولی تفکیک شهرستانی نیست.

وی گفت: علت این است همان طور که سخنگوی وزارت بهداشت هم اعلام کرد رقابت منفی در سطح کشور صورت گرفته بود که اگر آمار مثبت پایین باشد سند افتخار است در حالی که این گونه نیست و هر استان یا شهرستانی که بیماران مثبت بیشتری را کشف می‌کند، یعنی بیماریابی به خوبی انجام می‌شود و این نقطه مثبت است.

وی بیان کرد: وقتی فرد مثبت شناسایی شود، آن را جداسازی می‌کنیم و تحت درمان قرار می‌گیرد تا آلودگی کمتری را برای سایر افراد ایجاد کند بنابراین ما هم آمار را به صورت استانی و کلی اعلام می‌کنیم. 

درمان قطعی برای کرونا وجود ندارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: به صراحت اعلام شده که در حال حاضر درمان قطعی برای کرونا وجود ندارد و یکسری درمان‌ها استفاده می‌شود از جمله درمان تک دارویی برای بیمارانی که مشکل جدی ندارند و علائم خفیف دارند ولی مشکوک به کرونا هستند. 

وی گفت: برای بیماران بستری براساس شدت بیماری و علایم ۲ داروی دیگر در کنار داروی اول استفاده و سه دارویی می‌شود که روی طول مدت بیماری و شدت آن موثر است و میزان مرگ و میر را کاهش می‌دهد.

وی تصریح کرد: هر سه داروی مورد استفاده به اندازه کافی در مراکز درمانی استان وجود ندارد و در اختیار بیماران نیازمند قرار می‌گیرد. 

دهقانی فیروزآبادی درخصوص کیت‌های تشخیص بیماری کرونا گفت: کیت‌هایی که در حال حاضر داریم به صورت متمرکز و عمده از انستیتو پاستور گرفته می‌شود و برخی کیت‌ها هم با مجوز وزارت بهداشت شرکت‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند لذا کیت‌های مورد استفاده از کشورهای دیگر وارد شده و از کیت‌های داخلی هنوز در اختیار ما قرار نگرفته است.

۷۰ درصد خانوارهای استان غربالگری شدند

وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری بیماری کرونا گفت: تا ساعت ۱۹ امروز ۱۷۱ هزار و ۷۸۶ خانوار غربالگری شده‌اند که ۷۰ درصد کل خانوارهای استان را شامل می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: از این تعداد ۸۳ نفر نیاز به ارجاع بیمارستانی و ویزیت تخصصی داشتند و برای چهار نفر نیز درمان دارویی شروع شده است. 

وی گفت: در طرح خوداظهاری نیز ۵۳ هزار و ۴۷۷ نفر وارد سامانه salamat.gov.ir شده‌اند و به سوالات پاسخ داده‌اند.

تعداد موارد مثبت کرونا در استان خراسان جنوبی تا دیروز (سه‌شنبه) ۲۱۷ نفر بود.

تمامی ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی درگیر با کرونا هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =