۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۵۱
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83727757
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

«الزرفی» با سفیران پنج عضو دائم شورای امنیت در عراق دیدار کرد

بغداد – ایرنا - «عدنان الزرفی» نخست وزیر مکلف عراق امروز (چهارشنبه) با سفیران پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) در بغداد دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش دفتر رسانه ای الزرفی، در این نشست درباره مجموعه بحران های پیش روی عراق، کشورهای منطقه و جهان در برابر خطرهای ناشی از همه گیری ویروس کرونا، پیامدهای اقتصادی سقوط قیمت نفت در بازار جهانی و آینده روابط بین الملل به دلیل عواقب جدی این دو چالش بحث و تبادل نظر شد.

وضعیت سیاسی کنونی عراق و اتفاق هایی که منجر به تأخیر تشکیل دولت در این کشور شده است از دیگر موضوع های مطرح شده در این نشست بود.

الزرفی گفت که در تشکیل دولت جدید به خواست همه طیف ها و گروه های سیاسی و قومی توجه خواهد کرد تا با کارآیی و توانایی بیشتر بتواند بر بحران های داخلی و خارجی غلبه کند.

نخست وزیر مکلف عراق همچنین بر لزوم پاسخگویی به خواسته های تظاهرکنندگان و متحصنان در شهرهای مرکزی و جنوبی عراق و نیز برگزاری انتخابات زودهنگام، آزاد و عادلانه با همکاری سازمان ملل در دولت انتقالی خود تاکید کرد.

وی گفت که یکی از وظایفش از بین بردن مظاهر مسلحانه و محدود کردن سلاح در دست دولت خواهد بود به گونه ای که دولت وجهه خود را در دفاع از حاکمیت عراق حفظ خواهد کرد.

بر اساس بیانیه دفتر الزرفی، سفیران اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در بغداد آمادگی دولت های خود را برای پشتیبانی از عراق در مواجهه با چالش های کنونی و دستیابی به صلح اجتماعی به منظور انجام انتخابات زودهنگام آزاد و عادلانه اعلام کردند.

در همین حال نخست وزیر مکلف عراق امروز در دیدار با وزیر بهداشت این کشور در باره راه های مقابله فراگیرتر و اقدام های بیشتر در مورد جلوگیری از همه گیری ویروس کرونا بحث و گفت و گو کرد.

در این دیدار الزرفی بر انجام سازوکارهای موثرتر در زمینه بحران کرونا و همکاری همه دستگاه ها با مشارکت همگانی عراقی ها تاکید کرد.

عدنان الزرفی از اعضای ائتلاف النصر به رهبری «حیدر العبادی» سه شنبه هفته گذشته از سوی «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق مامور تشکیل دولت انتقالی شد.

معرفی وی به سمت نخست وزیر مکلف با مخالفت شدید رهبران و جریان شیعی پارلمان عراق مواجه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha