دادگاه انگلیس با آزادی آسانژ به دلیل نگرانی از کرونا مخالفت کرد

لندن- ایرنا- نشریه ایندیپندنت روز چهارشنبه گزارش داد که دادگاه انگلیس با آزادی موقت "جولیان آسانژ" بنیان‌گذار تارنمای افشاگر ویکی‌لیکس به دلیل نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا در زندان، مخالفت کرد.

وکیل آسانژ با اشاره به آمار روزافزون شیوع ابتلا به کرونا در انگلیس و وضع جسمانی موکل خود، خواستار آزادی او به شرط وثیقه شده بود.

"ادوارد فیتزگرالد" که امروز در دادگاه وستمینستر لندن حاضر شده بود، هشدار داد که ابتلای آسانژ به کرونا در زندان، یک خطر بسیار جدی است که ممکن است به مرگ او منجر شود.

با این حال «ونسا بریتسر» قاضی دادگاه مدعی شد؛ در زندانی که آسانژ به سر می‌برد مورد ابتلا به کرونا گزارش نشده است. وی افزود: پاندمی ویروس کرونا در جهان به تنهایی ادله کافی برای رهایی آسانژ به شمار نمی‌رود.

آسانژ چهل و هشت ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می‌برد.

او در سال ۲۰۱۰ میلادی با استفاده از تارنمای ویکی‌لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه‌بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت ایالات متحده شرم‌آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا مواجه است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می‌تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریکا منجر شود.

اواخر بهمن‌ماه سال گذشته گروهی از پزشکان و روانشناسان در نامه‌ای سرگشاده به دولت‌های انگلیس و استرالیا نسبت به وضع سلامتی بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس ابراز نگرانی کرده و هشدار دادند که او ممکن است در زندان تلف شود.

«نیلس ملزر - Nils Melzer» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه و دیگر رفتارهای غیرانسانی می‌گوید: تداوم مواجهه آسانژ با رفتارهای دلخواهی و نادرست، می‌تواند بزودی به قیمت جان او تمام شود؛ مگر آنکه دولت انگلیس بسرعت این رویه را تغییر داده و به شرایط غیرانسانی رفتار با او رسیدگی کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =