۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۰۷
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83727675
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از ۲۰ هزار اصله نهال میوه در خلخال توزیع شد

اردبیل - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: بیش از ۲۰ هزار اصله نهال شناسنامه‌دار درخت میوه و سازگار با شرایط جوی منطقه در بین باغداران این شهرستان توزیع شد.

بهبود علیزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توزیع نهال میوه اصلاح شده یارانه‌دار در بین باغداران این شهرستان از ۲۷ اسفنده ماه سال قبل از سوی مدیریت جهاد کشاورزی خلخال آغاز شده وتا ۱۵ فروردین ماه سال جاری ادامه خواهد یافت.

وی اظهارکرد: در این مدت علاوه بر توزیع نهال سیب ،زردآلو ،آلبالو ،گیلاس ،گلابی ،به ،هلو و شلیل تعداد قابل توجهی نهال اصلاح شده گردوی مقاوم در برابر سرمازدگی و خشکسالی در بین گردوکاران منطقه توزیع شد.

وی با اشاره به نتایج مثبت ایجاد باغ‌های الگویی گردو و باغ‌های نمایشی با استفاده از نهال‌های اصلاح شده گردوی چندلر در مناطق مختلف این شهرستان گفت: با جایگزینی ارقام اصلاح شده در باغ‌های گردوی خلخال انتظار می‌رود مقاومت در مقابل شرایط بد جوی باغ‌های گردو در آینده به حداکثر افزایش یابد.

او با بیان اینکه این شهرستان با برخورداری از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ گردو به عنوان قطب اول تولید گردوی استان اردبیل محسوب می‌شود، افزود: در سال گذشته به علت سرما زدگی ۱۰۰ درصد محصول گردوی باغ‌های خلخال از بین رفت و خسارات مالی سنگینی به باغداران گردو وارد شد.

علیزاده از افزایش تولید محصولات گران‌قیمت کشاورزی در این شهرستان خبر داد و گفت: با اجرای برنامه‌های ترویجی و همچنین حمایت مالی از کشاورزان از جمله پرداخت سه میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی به زعفران‌کاران منطقه سطح زیر کشت زعفران با عملکرد ۳.۵ کیلوگرم در هکتار به ۲۰ هکتار رسید.

او به ترویج کشت و پرورش گل محمدی در بین کشاورزان و باغداران این شهرستان اشاره کرد و گفت: مدیریت جهاد کشاورزی با پرداخت یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و همچنین توزیع بیش از ۲۲ هزار بوته گل محمدی موفق به ایجاد ۱۰۲ هکتار مزارع پرورش این گل با عملکرد ۴۵۰ کیلوگرم در هکتار شده است.

وی گفت: با اجرای برنامه‌های حمایتی و ترویجی از کشاورزان منطقه خورش‌رستم خلخال و با هدف جایگزینی محصولات کم آب‌بر به جای کشت محصول برنج با نیاز آبی فراوان ،سطح زیر کشت بادام زمینی به عنوان یک محصول نوظهور در این شهرستان به ۱۲۰ هکتار افزایش یافته است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =