گشت و کنترل منطقه حفاظت شده خلخال افزایش یافت

اردبیل - ایرنا- سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خلخال از افزایش گشت و کنترل مناطق شکار ممنوع و حفاظت شده این شهرستان خبر داد.

مهدی کسایی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به قرار گرفتن در ایام تعطیلات نوروزی و افزایش احتمال تخلفات مربوط به شکار غیرمجاز  این اداره اقدام به افزایش گشت‌های محیط‌بانی خود در مناطق شکار ممنوع ، آـزاد و حفاظت شده این شهرستان کرده است.

وی با بیان اینکه بهار فصل تخم‌گذاری و ازدیاد نسل وحوش  بوده و هرگونه شکار و صید صدمه جبران‌ناپذیری به حیات وحش منطقه وارد می‌کند، اظهارکرد: وضعیت پیش آمده در کشور و خلوتی منطقه به خاطر بیماری کرونا  فرصت سوء‌استفاده برای غارتگران حیات وحش ایجاد کرده و به این خاطر این اداره با افزایش گشت‌های کنترل محیط‌بانی مانع از هرگونه دست‌یازی به طبیعت وحیات وحش می‌شود.

وی گفت: در این راستا ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست این شهرستان هنگام گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال یک شکارچی را که اقدام به شکار غیرمجاز کبک در فصل ممنوعه شکار کرده بود را دستگیر کردند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خلخال گفت: محیط‌بانان حین گشت و کنترل نوروزی در منطقه حفاظت شده آق‌داغ بخش خورش‌رستم این شهرستان موفق شدند این شکارچی را دستگیر و از وی یک قبضه سلاح شکاری دو لول  به همراه لاشه یک قطعه کبک شکار شده و همچنین تعدادی فشنگ و اداوات شکار را کشف و ضبط کنند.
کسایی با تاکید بر افزایش تشدید نظارت محیط‌بانان بر زیستگاه‌های حساس منطقه و برخورد قاطع با عوامل تخریب اراضی ملی در منطقه حفاظت شده اظهارکرد: شکارچی متخلف پس از تکمیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مقام قضایی تحویل داده خواهد شد. 

شورای عالی حفاظت محیط زیست به استناد بند چ ماده ۳ قانون شکار و صید بهای هر قطعه کبک را از لحاظ ضرر و زیان سه میلیون ریال تعیین کرده که این مبلغ به عنوان ضرر و زیان وارده به محیط‌زیست از سوی شکارچی متخلف پس از محکومیت قطعی به حساب حفاظت محیط زیست واریز می‌گردد. 
منطقه حفاظت شده آق‌داغ  خلخال به مساحت ۸۸ هزار هکتار در سال ۱۳۸۹ طی مصوبه ۳۲۲ شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور مصوب و ثبت رسمی شده و  پهناورترین منطقه حفاظت شده استان اردبیل می‌باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =