۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۰۵
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83727596
۰ نفر

برچسب‌ها

ذخیره بیش از یک میلیارد مکعب آب در پشت سد سفیدرود

رشت - ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از ذخیره یک میلیارد و ۴۸ میلیون متر مکعبی آب پشت مخزن سد سفیدرود خبر داد و گفت: احتمالا در روزهای آتی شاهد سرریز شدن این سد باشیم.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی آب منطقه ای استان به نقل از وحید خرمی، این میزان آبگیری معادل بیش از ۹۷ درصد از ظرفیت سد است که این رقم نسبت به همین زمان در سال گذشته افزایش ۲۲ درصدی دارد.

 به گفته وی، سال قبل در این زمان ۸۵۹ میلیون متر مکعب آب در مخزن سد سفید رود ذخیره بود.

وی با اشاره به اینکه سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است،  بر اساس آخرین هیدروگرافی انجام شده، ظرفیت نرمال این سد را حدود یک میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب برآورد کرد.

خرمی با اشاره به دبی ورودی و خروجی سد سفید رود افزود: میزان دبی ورودی به مخزن سد سفید رود ۲۵۱ متر مکعب بر ثانیه و میزان خروجی آن نیز ۲۳۴ متر مکعب بر ثانیه می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اقدامات این شرکت برای مقابله با سیلاب‌ بیان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده رهاسازی آب سد سفیدرود برای مدیریت سیلاب‌ها از اسفندماه سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: بارش های مطلوب، آبگیری ۹۷ درصدی حجم مخزن سد سفید رود و شرایط پوشش برفی حوضه آبریز سد، شرایط را برای سرریز کنترل شده آن در روزهای آتی مهیا کرده است.

 وی برای  جلوگیری از بروز هرگونه خسارات جانی و مالی احتمالی تاکید کرد : تمامی شهروندان و مسافران از نزدیک شدن به بستر و حریم رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری به طور جدی خودداری کنند.

وی با اشاره با تامین آب شالیزارهای استان گیلان از آب این سد، گفت: آب زراعی ۱۷۲ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای گیلان از سد سفیدرود تامین می‌شود.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان به سد سفیدرود وابسته و از این منبع تامین می‌شود.
سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده و ظرفیت فعلی آن، یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =