میزان آورد آب استان بوشهر در بارندگی اخیر ۱۰۹ میلیون مترمکعب اعلام شد

بوشهر- ایرنا- مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: حجم آورد آب رودخانه‌های این استان در سامانه بارشی سوم فروردین ماه جاری ۱۰۹ میلیون مترمکعب بود.

علی محمدی روز چهارشنبه در این ارتباط افزود: میانگین بارش در استان بوشهر ۲۴۹ میلی‌متر است که در سال آبی جاری طبق اطلاعات ایستگاه‌های باران‌سنجی تا پنجم فروردین ماه جاری ۳۴۴ میلیمتر بارندگی ثبت شده‌است.

وی ادامه داد: این رقم ۴۷ درصد افزایش نسبت به بارندگی میانگین بلندمدت مشابه و ۲۴ درصد افزایش نسبت به بارندگی تاریخ مشابه سال گذشته (۵ فروردین ۹۸) نشان می‌دهد.

محمدی اظهار داشت: میانگین بارش کل استان بوشهر در سامانه بارشی اخیر از دوم تا چهارم فروردین ماه جاری برابر با ۳۱.۴ میلی‌متر معادل ۱۳.۵ درصد متوسط بارش سالانه است.

وی افزود: بیشترین میزان بارندگی استان بوشهر مربوط به ایستگاه کنگان با ۱۰۴ میلی‌متر است که معادل ۵۱ درصد از کل بارش سالانه این ایستگاه است.

محمدی  بیان کرد: حجم زیاد بارش در بازه زمانی بسیار کوتاه یک ساعت، باعث ایجاد سیلابی به حجم ۲۳۴ مترمکعب در ثانیه و روانابی حدود چهار میلیون مترمکعب شد.

وی اضافه کرد: بیشترین حجم آورد مربوط به رودخانه مند در محل ایستگاه هیدرومتری قنطره به میزان ۷۸ میلیون مترمکعب ثبت شده‌است.

محمدی گفت: در زمان حاضر این حجم از روان آب بدون بهره‌برداری به دریا تخلیه می‌شود اما با ساخت و بهره‌برداری سدهای باغان، دشت پلنگ و کاردنه در این حوضه، حجمی حدود ۸۵ میلیون مترمکعب از روان ‌آب‌ها قابل کنترل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر افزود: در سیلاب اخیر فرازبند سد در حال ساخت باغان با عملکردی موفق موجب تاخیر و کنترل جریان سیلاب شد.

وی افزود: با توجه به شدت بارندگی در بازه زمانی بسیار کوتاه و تولید روان آب زیاد در این حوزه، ارتفاع آب پشت فرازبند سد باغان به ۱۸ متر رسید که این سازه از نظر فنی بخوبی باعث کنترل جریان سیلاب و تخلیه ایمن آن از طریق دو دهنه کالورت به حجم ۳۰ متر مکعب بر ثانیه به سمت پایین دست (شهرستان دشتی) شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر گفت: سد باغان یکی از پروژه‌های شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در جنوب استان است که با پیشرفت فیزیکی ۳۳ درصد بر رودخانه باغان در دست ساخت است.

محمدی با اشاره به مهار بخشی از روان آب‌های بارندگی شمال استان بوشهر گفت: تمامی طرح‌های تغذیه مصنوعی در شهرستان‌های کنگان، جم، دیر و دشتی آبگیری شده‌است.

وی افزود: با توجه به ممنوعه و بحرانی بودن دشت‌های استان بوشهر این آبگیری موجب تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی این منطقه می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر اظهار داشت: در شمال استان بوشهر نیز سد رئیسعلی دلواری در شهرستان دشتستان هفت میلیون مترمکعب در این بارندگی آبگیری کرد.

محمدی اضافه کرد: سد تنگ ارم که تامین آب شرب بخش ارم شهرستان دشتستان را بر عهده دارد نیز با حجم مخزن چهار میلیون متر مکعب به حداکثر ظرفیت‌ خود رسیده و در حال سرریز ایمن است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha