۸۰ درصد از نقاط رانشی کوه و زمین در بخش مرکزی سوادکوه شناسایی شد

ساری – ایرنا – بخشدار مرکزی سوادکوه که حوزه تحت مدیریتش امسال شاهد چند مورد رانش کوه بود ، گفت که ۸۰ درصد نقاط رانشی کوه و زمین در این بخش طی ۲۰ روز اخیر شناسایی شده است.

حسین لاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : طی ۲۰ روز گذشته با حضور کارشناسان مختصات رانش و ریزش کوه در سطح روستاهای بخش مرکزی شهرستان سوادکوه ، این مناطق شناسایی و فیلم و عکس تهیه شده است.

 وی با اعلام اینکه در خصوص رانش کوه و زمین ، رانش جاده و همچنین مشکلی که روان آبها در منطقه ایجاد می کنند ، مطالعاتی در منطقه انجام شده است ، گفت : قرار است با تشکیل کارگروهی متشکل از منابع طبیعی و آبخیزداری ، راه و شهرسازی ، بنیاد مسکن و مدیریت بخشداری به دنبال راه حل این مشکلات باشیم تا از خسارت وارد شدن به منطقه جلوگیری کنیم.

بخشدار مرکزی سوادکوه توضیح داد : علت عمده رانش زمین و ریزش کوه در روستاهای این بخش روان آب ناشی از بارندگی ، آبهای سرگردان و جابه جایی چشمه ها بوده است و به همین دلیل هم کارگروه ویژه با مشارکت دستگاههای ذیربط تصمیم گیرنده تشکیل شده است چون باید بتوانیم حرکت چشمه ها و روان آبها را مدیریت کنیم تا بتوانیم از رانش زمین و ریزش کوه جلوگیری نماییم.

لاری افزود : هم اکنون سه روستا در بخش مرکزی با رانش زمین و جاده مواجه هستند که باید اقدامات لازم را برای مهار این مشکل انجام دهیم.

بخش مرکزی شهرستان سوادکوه ۱۳۱ روستا را زیر پوشش دارد.

رانش کوه که روز جمعه و در نخستین ساعت تحویل سال جدید در روستای " پیت سرا " واقع در این بخش رخ داد ، ۶ خانه را به طور کلی تخریب کرد ، به چهار خانه و ۲ دامسرا ، سه دستگاه خودرو و همچنین زیرساخت های آب ، برق و گاز خسارت زد.

طی روزهای یک شنبه و دوشنبه هم روستای پیت سرا شاهد رانش مجدد کوه بود و کارشناسان پیش بینی کرده اند که ممکن است باز هم با بارندگی سنگ های بیشتری ریزش و به سمت روستا حرکت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =