ترس از بیماری زمینه‌ آلوده شدن افراد به کرونا را افزایش می‌دهد

تهران- ایرنا- رفتارشناس اجتماعی و استاد دانشگاه گفت: ترس و از دست دادن اعتماد به نفس، اصلی ترین زمینه آلوده شدن افراد به ویروس کرونا است.

دکتر مجید ابهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هنگام بروز آسیب های طبیعی مثل زلزله، سیل و گسترش بیمارهای همه گیر، هر کس باید به اندازه توان علمی، تخصصی و دانش اجتماعی خود اطلاع رسانی را به جامعه پیشه کند.

وی ادامه داد: افراد در دو محور، رسالت اخلاقی و حرفه ای دارند اول خود، خانواده و اطرافیان را با خطر آشنا کرده و روش های پیشگیری را به آنها منتقل می کنند.

دکتر ابهری گفت: ویروس کرونا  از طریق تنفس، عطسه، سرفه، دست دادن، روبوسی، دست زدن به اشیا عمومی و حتی حضور در تجمع ها و أماکن شلوغ به افراد منتقل می شود.

وی اضافه کرد: به عنوان یک استاد دانشگاه که ٤٠ سال از عمر خود را در بخش روانشناسی و رفتار شناسی صرف کرده ام از مردم درخواست می کنم با رعایت اصول بهداشتی تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند و اگر ناگزیر شدن از خانه بیرون بروند حتما از دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی استفاده کنند.  

این روانشناس،  آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی گفت: مردم ترسی نسبت به ویروس کرونا نداشته باشند چراکه با خود قرنطینگی و رعایت اصول بهداشتی می توانیم از ابتلا به این ویروس مرموز جلوگیری کنیم.

دکتر ابهری افزود: اگر مردم در خانه بمانند ظرف ٢٠ روز می توان این ویروس مرگبار را شکست داد در غیر اینصورت تا دوماه آینده مبتلایان به کرونا افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: از زمانی که ویروس کرونا وارد کشور شد تاکنون ٥٠٠ نفر که دچار وسواس و وحشت بی مورد شده بودند و برای مشاوره به مطب بنده مراجعه کردند، به این افراد گفتم رعایت بهداشت ضروری است اما ترس و افراط بیش از حد باعث کاهش ایمنی بدن شده و فرد نسبت به این ویروس بیش از دیگران مستعد ابتلا به کرونا می شود.

دکتر ابهری گفت: فرهیختگان و متخصصان باید با شبکه های شایع ساز و دروغ پرداز مخصوصا حالا که فضای مجازی به عنوان یکی از اصلی ترین ابزار کسب اطلاع برای بخشی از جامعه شده مقابله کنند.

این روانشناس، آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی تاکید کرد: اطلاع رسانی به جامعه از طریق رسانه ها یا ارتباط چهره به چهره با حفظ ضوابط و معیارهای بهداشتی باید انجام شود.

دکتر ابهری اضافه کرد: عده ای با دروغ پردازی و بزرگ نمایی قصد دارند در جامعه ناامنی فکری و اغتشاش روانی ایجادکنند از رفتارشناسی اینگونه افراد که با ماموریت های ویژه در سطح جامعه حرکت می کنند،  خطری همانند ویروس کرونا دارند، بنابراین هر فرد ضمن باور نکردن دروغ ها باید اخبار درست را از منابع موجه و موثق دریافت کند.

وی گفت: به علت ضعف اطلاع رسانی برخی از مردم اعتماد خود را به منابع داخلی از دست داده اند و به شبکه های خارجی و فضای مجازی رو آورده اند و دروغ های دیگران را باور می کنند مثلا چندی پیش یک پیام صوتی در فضای مجازی منتشر شد و فردی خود را متخصص تشخیص ویروس کرونا معرفی کرد که از صحبت هایش می توان پی برد که مدرک دیپلم هم ندارد چه برسد به دکترا این فرد برای تضعیف روحیه هموطنان به اسم یک روستا اشاره کرد و گفت: در آن روستا ٩٥٠ نفر از ساکنان آن بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند در صورتی که جمعیت روستای نام برده شده ٧٠٠ نفر است.

 این روانشناس،  آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی خاطرنشان کرد: کشور ما در مقایسه با کشورهای درجه یک نظیر سویس و انگلستان که با کمبود مواد غذایی، ماسک، دستکش، دستمال کاغذی و محلول ضدعفونی مواجه هستند با توجه به جمعیتی که داریم باز هم اقلام مورد نیاز مردم نظیر مواد غذایی و میوه و تره بار به وفور یافت می شود.

دکتر ابهری افزود: علی رغم احتکار لوازم بهداشتی توسط عده ای سودجو باز هم نسبت به کشورهای خارجی ما شرایط بهتری داریم.

به گزارش ایرنا، براساس یافته های آزمایشگاهی از ظهر دیروز تا امروز، یکهزار و ٧٦٢ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور به ٢٤ هزار و ٨١١ نفر رسید.

تاکنون هشت هزارو ٩١٣ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده اند و این روند روز به روز در حال افزایش است.

در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۲ نفر جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان این بیماری در کشور به یکهزارو ٩٣٤ نفر رسید.

تا صبح امروز بیش از ۴۱ میلیون نفر در غربالگری کرونا و طرح بسیج ملی مقابله با کرونا مشارکت کرده اند.

توصیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه مشارکت مردم برای شرکت در تست غربالگری ویروس کرونا از طریق سامانه salamat.gov.ir است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =