نه به خروج از منزل

تهران-ایرنا- پویش نه به خروج از منزل با شیوع ویروس کرونا در کشور با همراهی رسانه‌های جمعی و استفاده از ظرفیت فضای مجازی در حال گسترش است این پویش می‌کوشد اهمیت همکاری هر شهروند در برنامه‌های پیشگیرانه به‌منظور کاهش سرعت همه‌گیر شدن ویروس کرونا را برجسته کند و تکالیف هر فرد در رعایت بهداشت عمومی و اهمیت عدم حضور در اماکن عمومی را گوشزد کند.

هدف نهایی از پویش نه به خروج از منزل این است که هر شهروند در قبال کرونا احساس مسئولیت کند و از همه اقشار جامعه و لایه ‌های مختلف مردم درخواست می‌ کند که با تولید محتوای موثر به این پویش پیوسته و با ماندن در منزل، مسئولان را در مدیریت و مهار این بیماری کمک کنند. در واقع لازم و ضروری است که برای ریشه کن شدن بیماری کرونا در منزل بمانیم و با رعایت نکات بهداشتی از شیوع آن جلوگیری کنیم. یکی از کاربران صفحات مجازی نوشته است، عید ما بعد از شکست کرونا باشد و می نویسد: پیشنهاد می کنیم این عید را از طریق تلفن و اینترنت با همدیگر در تماس باشیم و به دیدار کسانی که دوست شان داریم نرویم تا آنها را در معرض ویروس کرونا قرار ندهیم. بدانیم که این عید بر خلاف همه هزاره های گذشته، دوست داشتن در ندیدن است و عید دیدنی یک ظلم بزرگ. عید ما بعد از شکست کرونا"؛ این را شعار خود قرار دهیم و یک قرار ملی بگذاریم که عید امسال را موکول کنیم به زمانی که ویروس کرونا در کشورمان از بین رفته است.

خانه امن‌ترین مکان برای پیشگیری از انتقال کرونا

بسیاری از مردم با پیوستن به پویش نه به خروج از منزل نوشتند: از زندگی عقب ماندن به مدت کوتاه، بهتر از انتقال ویروس به مردم است. سفر نکنید و با ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی، از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کنید. همچنین یکی از کاربران با انتقاد از مسافرت مردم نوشت: درسته که کادر درمانی قسم خوردند که تا جایی که میتونند برای نجات بیماران تلاش کنند اما انگار یه عده از مردم هم قسم خوردند تا جایی که میتوانند در برابر فهمیدن مقاومت کنند و سفر کنند. اینجور آدمها فکر می کنند اگه یک وقت چیزی رو بفهمند گیم اور می شوند. بهترین راه مبارزه با شیوع و قطع زنجیره انتقال در خانه ماندن است و در این امر رفتار همه آحاد جامعه تاثیرگذار خواهد بود.کاربر دیگری نوشت:اگر جان عزیزانتان مهم است در خانه بمانید تا هرچه سریع تر حلقه انتقال این ویروس شکسته شود.

در این صفحه اینستاگرام صحبت ها و درد و دل ها کادر درمانی در قالب کلیپ‌های متنوع بازتاب داده شده است تا ضمن آگاهی مردم از این ویروس سختی و خستگی کار پرسنل بیمارستان ها و خستگی آنها صحبت می کنند به نمایش بگذراند. برای نمونه دکتر وکیلیان رزیدنت ارشد بیهوشی  بیمارستان امام رضا مشهد بعد از توصیف شرایط خود و بیماران، از مردم می خواهد که در منزل بمانند. یکی از کاربران بعد از دیدن این کلیپ می نویسد:نمیدونم بعدها چطور این ملت باید جبران کنند زحمات پزشکان و بخصوص پرستاران رو... بعضی از مردم نمی فهمند چه میکنند خیلی راحت به مسافرت می روند، خرید می کنند. یکی دیگر از این کاربران بعد از دیدن کلیپ صحبت ها دکترها که بیماران کرونایی دارند نوشت:دکتر جان فقط خسته شدی حق داری ای کاش یکم مردم بیشتر رعایت کنند و سفر نروند مزد زحمات شما هم باید پس از این بیماری مردم و من بدهیم شما روی سر ملت جای دارید.

همچنین کمپین نه به خروج از منزل، خانه را امن‌ترین جا برای پیشگیری از انتقال کرونا ویروس معرفی می‌کند و مردم را دعوت به درخانه ماندن می‌کند. هشتگی که این روزها ترند شبکه های اجتماعی شده تا مردم با ماندن در خانه از منفی بودن تست کرونا اطمینان حاصل کنند. بسیاری از کاربران از این طرح استقبال کرده و می گویند فقط برای انجام کارهای ضروری به خارج از خانه می روند. یکی از کاربران در این خصوص می نویسد: نوروز ۱۳۹۹خورشیدی نخستین عیدی است در طول عمرمون که از خانه خارج نشدیم و خداوند میخاد اینجوری بهمون بگه که ای انسان مغرور نشو هرچه‌قدر هم که پیشرفت کنی وعلم را به تسخیر خودت دربیاری دربرابر اراده من هیچی نیستی. انسانی که اینقدر ادعای بزرگی می کند در برابر ویروسی که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود کاملاً عاجز و ناتوان است ان‌شاالله این روزهای سخت کرونایی هم تمام می شود.

این پویش مردم را به ماندن در خانه تشویق می کند و می نویسد یک قرار ملی عید ما بعد از شکست کرونا است. یکی از کاربران با انتقاد از رعایت نکردن برخی از مردم و رفتن به سفر نوشت: یک قرار ملی بگذاریم که عید امسال را موکول کنیم به زمانی که ویروس کرونا در ایران از بین برود در ادامه می نویسد: نگرانی جدی این است که بخشی از مردم در روزهای عید قرنطینه خانگی را رعایت نکنند و به دید و بازدید بروند و ناگهان با انفجار اتمی کرونا مواجه شویم آنگاه دیگر حتی امکانات پزشکی کشور نیز جوابگو نخواهد شد و آخرین نوروز قرن جای به یک فاجعه انسانی می دهد این را شعار خود قرار دهیم.

همچنین یکی از کاربران ضمن تشکر از پرسنل درمانی از مردم می خواهد در پویش نه به خروج از منزل بپوندند و کادر درمانی را به سربازان گمنام تشبیه و شعری در مورد آنها می نویسد:

جان و تنم ای دوست فدای تن و جانت

مویی نفروشم به همه ملک جهانت

گر راه بگردانی و گر روی بپوشی

من می‌نگرم گوشه چشم نگرانت

بر سرو نباشد رخ چون ماه منیرت

 بر ماه نباشد قد چون سرو روانت.

مبارزین کوچک کرونا

در این کمپین مسابقه نقاشی با موضوع نه به خروج از منزل برای دانش آموزان از طرف آموزش و پرورش برگزار شده است که با استقبال خود بچه ها روبه رو شده است. در این مسابقه دانش‌آموزان نقاشی هایی را با موضوع در قرنطینه باید چیکار کنیم به تصویر می کشند. همچنین در این کمپین از بچه ها خواسته شده است یک فیلم از طریقه شستن دستها خود را به این کمپین بفرستند.

توصیه های سازمان جهانی بهداشت 

توصیه سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، از جمعیت دوری کنید، مرتب دستهایتان را بشورید، از لمس چشم، دهان و بینی اجتناب کنید، اگر احساس ناخوشی می‌کنید در خانه بمانید، اگر احساس تب، سرفه کردید پیگیر مراقبت های درمانی باشید ابتدا به صورت تلفنی پیگیر باشید، هنگام سرفه و عطسه با ساعد یا دستمال جلو دهن خود را بگیرید و از آخرین اخبار و اطلاعات سازمان بهداشت جهانی آگاه باشید.

یکی از کاربران می نویسد:بهترین توصیه های برای در امان ماندن از کرونا در خانه ماندن است، سعی کنید کفش ها و جوراب ها را در بیرون از خانه بیرون بگذارید، به صورت غیر حضوری خرید کنید، با پزشکان و پرستاران وطن که این روزها مدافع سلامت هستند هم قسم می شویم که در خانه بمانیم تا این بار همه با هم در شکست کرونا سهیم باشیم.

بازتاب صحبت های پزشکان و روانشناسان برای مقابله با کرونا

در این صفحه اینستاگرامی به بازتاب صحبت های پزشکان و روانشناسانی مانند مینو محرز متخصص بیماری های عفونی و رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران پرداخته و آگاهی های مفیدی در خصوص چگونگی مواجهه با این ویروس کشنده داده می شود. ویروس کرونا ۲۰۱۹ که از چین از طریق خفاش به انسان منتقل شد با بقیه ویروس ها تفاوتی هایی دارد از جمله میزان مرگ و میر این ویروس نسبت به ویروس مرس و سارس کمتر است و تنها ۲درصد مرگ و میر دارد اما قدرت بیماری زایی این ویروس بیشتر است وخیلی سریع انتقال می کند. یکی دیگر از خصوصیات این ویروس این است که دوران نهفتگیش طولانی است و از ۲ تا ۱۴ روز طول می کشد. بهترین راه برای جلوگیری از انتقال این بیماری شستن دست است و ماسک زدن به تنهایی فایده ندارد، مهمتر از آن دست شستن است چون این ویروس سنگین است و بیشتر وسایل را آلوده می کند بنابراین دست و تماس خطرناک است. با آب و صابون ۲۰ ثانیه دست بشورید. مینو محرز در ادامه می گوید:خیلی چیزها در مورد این ویروس فعلاً ناشناخته است تنها چیزی که اطمینان داریم دست شستن است. یکی از مهم ترین مسایل مهم وخطرناک در مورد این ویروس اضطراب و استرس ناشی از آن است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن ضعیف شود. بنابراین باید خونسردی حفظ شود همچنین اینکه بسیاری توصیه می کنند که چیزها گرم خورده شود هنوز  علمی ثابت نشده است توصیه دیگر این است اگر بیمار هستید در خانه بمانید و اگر شدید شد به پزشک مراجعه کنید.

یکی دیگر از روانشناسان در این صفحه اینستاگرامی در مورد اضطراب ناشی از کرونا می گوید: اضطراب به ۲ صورت در افراد ظاهر می شود دسته اول افرادی هستند که کاملاً آن را نادیده گرفتند و انکار کردند و تمام کارهای روزانه خود را مثل قبل انجام می دهند و هیچ گونه موارد بهداشتی و تغذیه ای را رعایت نمی کنند و دسته دوم افرادی هستند که تمام موارد را رعایت می کنند و بیشتر مواقع در خانه هستند و خطری هم تهدیدش نمی کند اما دایم نگران هستند این دو نوع واکنش هیچ کدام صحیح نیست حد وسط اینها بهتر است مورد اول از بیرون رفتنها غیر ضروری، مهمونی رفتن، سرکار رفتن باید جلوگیری کند تا زمانی که شرایط بهتر شود و بحران کرونا تمام شود و برای مقابله با اضطراب دوم باید وسواس را کمتر کرد و بیش از حد پیگیر اخبار منفی نباشید چون باعث فشار روانی می شود و در نتیجه فشار روانی باعث تضعیف سیستم بدن و ناکارآمدی آن می شود. همچنین این ایام که بیشتر در خانه هستید از بحث کردن و مشاجره و به وجود آوردن حاشیه و صحبت کردن در مورد اختلافات حرف نزنید و فضای خانه را مسموم نکنید  اگر نمی توانید خودتان را کنترل کنید از مشاوره روانشناسان استفاده کنید بنابراین باید کفت بدون شک داشتن روحیه‌ بالا راحت میتواند کرونا را شکست دهد. در این صفحه اینستاگرامی  روحیه‌ عالی مادربزرگ عزیزی از قم را نشان می دهد که ۱۳روزه به‌خاطر ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان کامکار قم بستری شده و اکنون به دلیل روحیه بالا حالش رو به بهبود است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =