بهار کردستان با کاهش محسوس بارش‌ها سپری می‌شود

سنندج - ایرنا - مدیرکل هواشناسی کردستان گفت: با توجه به نقشه‌های هواشناسی بارش‌های فصل بهار در این استان به صورت نرمال میانگین بلند مدت در مقایسه با سال قبل به سمت کاهش بارندگی پیش‌بینی شده است.

رحیم صدیقی روز پنجشنبه در گفت و با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه پیش بینی فصل بهار همواره از ۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد پایش می‌شود، اظهار داشت: ماه اول بازده زمانی این پایش‌ها از ۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین انومالی مثبت بارش در استان بود که تاکنون این پیش بینی محقق شده است.

وی اضافه کرد: نقشه بارش از ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت بیانگر آنومالی (ناهنجاری) منفی بارش در استان است که این ناهنجاری‌ها در شرق استان منفی ۱۵ میلی‌متر و در بقیه نقاط استان منفی ۱۰ میلی‌متر پیش بینی می‌شود.

 مدیرکل هواشناسی کردستان یادآور شد: پیش بینی وضعیت بارش‌های ۱۰ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد در این استان بر اساس نقشه بارش به جز بخش‌های محدودی از شمال غرب استان که تمایل به افزایش اندک بارش نسبت به نرمال دارد در دیگر نقاط نرمال است.

وی تاکید کرد: پیش بینی دما در بازه زمانی ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت در محدوده نرمال است و از ۱۱ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد نیز بخش‌هایی از جنوب و غرب نرمال و در بقیه نقاط نیم تا یک درجه سلسیوس بیشتر از نرمال پیش بینی شده است.

در آمار منتهی به اول اسفند ۱۳۹۸ (پنج ماهه سال زراعی مهر تا بهمن) بارندگی‌های این استان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۴۱ درصد کاهش به ۳۰۵ میلی متر رسیده است.

سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =