۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۵
کد خبرنگار: 2485
کد خبر: 83727012
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

یونسی در پیامی زادروز زرتشت را تبریک گفت

تهران- ایرنا- نماینده ویژه رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، در پیامی با تبریک تولد زرتشت گفت: برای ما ایرانیان مایه مباهات است که ایران مهد یکتاپرستی و ایرانیان کهن‌ترین مردم یکتاپرست دنیا هستند.

حجت‌الاسلام علی یونسی نماینده ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی روز چهارشنبه در پیامی تولد زرتشت را تبریک اظهار داشت: ششم فروردین مصادف است با تولد اشوزرتشت، پیامبر زرتشتیان. این روز را به همه ایرانیان عزیز زرتشتی و زرتشتیان جهان تبریک و شادباش می‌گویم.

نماینده ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی افزود: حضرت زرتشت، پیامبر ایرانیان زرتشتی، پیام‌آور یکتاپرستی در ایران و جهان بود که همگان را به پرستش اهورامزدا؛ پروردگارِ دانایِ بزرگِ هستی‌بخش، دعوت کرد. برای ما ایرانیان مایه مباهات است که ایران مهد یکتاپرستی در جهان است و ایرانیان کهن‌ترین مردم یکتاپرست دنیا هستند.

یونسی عنوان داشت: براساس تعالیم اشوزرتشت، زرتشتیان در طول تاریخ به علم‌آموزی و خردورزی توجه ویژه داشتند. به همین جهت، قدیمی‌ترین مدارس و بیمارستان‌های شهر یزد و کرمان، متعلق به زرتشتیان است. نقش و تاثیر خدمات بهداشتی درمانی زرتشتیان ایران در طول تاریخ، برای ملت ایران واضح و روشن است.

وی خاطرنشان کرد: آموزه‌های زرتشت، به زرتشتیان آموخت که همواره از میراث فرهنگی و آیین‌ها و جشن‌های ایرانی حفاظت کنند. جشن‌هایی چون نوروز، مهرگان و سده که براساس ایده شادی همگانی، مهرورزی، نیکی، صلح، مدارا، اشراق و روشنایی، حفظ طبیعت و محیط زیست و همبستگی اقوام ایرانی، بنا شده‌اند.

نماینده ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی یادآور شد: دعوت بشر به خداپرستی، راستی‌جویی، درستکاری، آزاداندیشی و عدالت طلبی، وجه مشترک تمام پیامبران ادیان توحیدی است که رعایت آن، زندگی اجتماعی بشر را به جهانی نو و اخلاقی تبدیل می‌کند.

یونسی اضافه کرد: یکتاپرستی، خردورزی و شادزیستی و آرزوی شادی برای همگان، عناصر تشکیل دهنده فرهنگ و تمدن ایرانی‌اند. فرهنگی که همگان را به گفت وگو، صلح، مدارا، حفظ کرامت انسان و رعایت حقوق شهروندوندان از هر قوم، دین و مذهبی، دعوت می‌کند.

وی افزود: بسیار بجاست از ریاست جمهوری؛ حسن روحانی، اعضای شورای انقلاب فرهنگی و اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی، به دلیل پیگیری و ثبت ششم فروردین به عنوان "روز زرتشت" در تقویم رسمی کشور، قدردانی شود.

نماینده ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تصریح کرد: در این برهه زمانی که کشور به ویروس کرونا مبتلا شده است و ایرانیان و جمع کثیری از زرتشتیان کشور فوت شده‌اند از خداوند بزرگ برای فوت‌شدگان آمرزش و آرامش ابدی و برای کادر پزشکی و پرستاری سراسر کشور آرزوی سلامتی و برای وقف‌کنندگان بیمارستان و مراکز بهداشتی، طول عمر با عزت مسالت می‌کنم.

یونسی خاطرنشان کرد: ضمن تبریک تولد اشوزرتشت و عید نوروز به ایرانیان عزیز زرتشتی، آرزو می‌کنم که سال نو، سالی سرشار از امید، نشاط و سلامتی برای همه ایرانیان باشد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha